Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: patrzymy w... twarz zdrady?

19.01.2012

Kiedy człowiek staje się zdrajcą? Nagle, jednym czynem? Czy też niezauważalnie poprzez trwający latami proces? W tym drugim przypadku, aby dostrzec sam fakt, trzeba stanąć odpowiednio wysoko, z odpowiedniego oddalenia zawyrokować. Kto może wyrokować o zdradzie? Kto może mieć czelność i siłę oceny? Pytania, które obezwładnią każdego.

Jak jednak ocenić postawę ludzi, którzy z uporem, z ogniem w oczach, powtarzają, kolportują rosyjskie, coraz mniej logiczne, wersje katastrofy smoleńskiej?
 
Co? Chcielibyście, abyśmy zamilkli?! Abyśmy nie przejawiali już tej, z waszego punktu widzenia – obrzydliwej bezczelności?
 
Od dwóch lat trwa przedziwna sytuacja. Rząd i rządowe organy robią wszystko, aby uciszyć zainteresowanie smoleńskimi wypadkami, a zwykli ludzie – nie szczędząc prywatnych pieniędzy, czasu i wysiłku – prowadzą bezprecedensowe, społeczne śledztwo.
 
To czego nie jest w stanie zrobić polskie państwo, czynią zwykli ludzie, zwykli obywatele.
 
To na co nie starcza odwagi rządzącym staje się obowiązkiem spontanicznie organizujących się kręgów.
 
Kto w tej sytuacji walczy o Polskę, kto wypełnia jej testament, kto ją ratuje z poniżenia i utraty godności?
 
Samozwańczy śledczy – zdaniem władzy niebezpieczni rozwalacze (czego?), czy też panowie Klich, Hypki, tabuny dziennikarzy urzędowo - rządowych (na wiktach TVN i sióstr) i wysokie komisje?
 
Już w czasach saskich narodził się pogląd, że im słabsza Polska, im mniej przeszkadza sąsiadom, tym jej niepodległość jest pewniejsza, bo przez szlachetnych sąsiadów gwarantowana.
 
Litwa wysyła do Rosji wniosek prokuratury o wydanie dowódcy oddziału OMON, który mordował Litwinów pod wieżą telewizyjną, Węgrzy robią swoje nie przejmując się socjalistycznym jazgotem eurobiurokratów, a racją stanu Polski staje się pozycja myszy pod miotłą.
 
Tragedia smoleńska orze naszą narodową psychikę i pokazuje realnie ile w nas Karola Levittoux, a ile popa Hapona, ile carskiego szpicla i galicyjskiego dekownika.
 
Lubimy o sobie myśleć heroicznie, chwalić się walkami dziadów, ale sami po krakowsku i kielecku wolimy zatrzaskiwać okiennice, nie słyszeć jak prawdę po rynsztokach gwałcą.
 
Ile trzeba mieć w sobie nieczystości, aby uparcie głosić moskiewskie kłamstwa. Ile trzeba złej, antypolskiej, woli aby w kokpicie dostrzec naraz dwóch generałów. Ile trzeba mieć w sobie strachu, aby wiedząc o tym, że polscy śledczy w pierwszych godzinach po tragedii zostali przez Rosjan zamknięci pod strażą w hangarze, odebrano im komórki – w tym czasie Rosjanie bezkarnie grasowali po polu śmierci, mogli do kokpitu podrzucić nawet usta Lenina z mauzoleum – aby w takiej świadomości powoływać się na rosyjskie ustalenia potwierdzone przez polską komisję?!
 
W kabinie był nie tylko generał Błasik, ale i generał Buk – przynajmniej tak opowiada pan Jerzy Miller, przynajmniej tak słyszy przejęta Monika Olejnik – ikona polskiego dziennikarstwa.
 
Jeżeli myślisz, że ze swoimi odczuciami i wątpliwościami zostałeś sam, w odizolowanej kolonii – chcę ci powiedzieć, że ja też szukam, wątpię i nie mogę pojąć.
 
Miasto jeszcze się broni – ty jesteś miasto.
 
***
Wyczuwaliśmy, że brakuje nam jeszcze jednej osoby. Wynikało to z kontekstu. Ale nie wiedzieliśmy, o kogo chodzi. Brakowało tego imienia. Teraz zaczynamy rozumieć i inne fragmenty - mówi "Gazecie Wyborczej" Jerzy Miller.

Witold Gadowski
[fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook