Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: "Majchrowski stworzył korupcyjny układ starej komuny i bezpieki"

16.07.2014

Krakowskie organy ścigania mają problem - muszą zajmować się zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, który wraz innymi - według twórców zawiadomienia - stworzył w starej stolicy dobrze działającą sitwę byłych czerwonych funkcjonariuszy i esbeków. Rozmawiamy o niej Witoldem Gadowskim, dziennikarzem śledczym i publicystą tygodnika "wSieci".

STEFCZYK.INFO: Jak wyglądają poszukiwanie kandydata, który mógłby wygrać z zasiedziałym Majchrowskim?

Witold Gadowski: Idealnym kandydatem jest prof. Andrzej Nowak. Gdyby chciał startować, to byłby idealnym kandydatem całego obozu patriotycznego. To postać wybitna, która w ostatnich latach idzie bardzo do przodu pod względem intelektualnym i dziś jest jednym z najwybitniejszych intelektualistów w Polsce.

W Krakowie cieszy się bardzo dużym autorytetem wśród niezależnych krakowian. Rzecz jasna w „Krakówku”, czyli „Tygodnik Powszechny” „Znak” i wymierające już endemity, to tam rzecz jasna nie jest ceniony.


Czy uważasz, że warto zacząć na poważnie lobbować w kierunku zmiany przepisów, aby uniemożliwić takim jak Majchrowski długoletnie zasiedzenie na stanowiskach?

Są prezydenci miast jak np. Piotr Uszok z Katowic, który jest prawdziwym gospodarzem swojego miasta, ludzie dobrze go oceniają, nie można się do niego o nic przyczepić, choć też długo jest już na stanowisku. No a z drugiej strony jest taka patologia jak Majchrowski, czyli ktoś kto nic nie robi. Stworzył bardzo korupcyjny układ złożony z ludzi starej komuny i bezpieki. Dziś są już 70-letni, ale pazerni nadal. Opanowali miasto i je duszą. Tego typu układ nie ma nikogo innego poza Majchrowskim. Poza nim są już same jakiejś szczeżuje, że aż ich straszą. Zmuszają więc tego Majchrowskiego do kandydowania. Więc chociażby po to, aby zatrzymać takie patologiczne rządy jak Majchrowskiego, to warto zmienić ustawę o wyborach prezydentów miast. Ten człowiek jeśli znowu wygra, to będzie już rządził czwartą kadencję. To będzie czwarte czterolecie niszczenia miasta.


Jak wyglądają losy śledztwa, które zostało uruchomione twoim zawiadomieniem? Masz już jakieś sygnały z prokuratury?

Prokuratorzy mają niezły orzech do zgryzienia, bo najchętniej by to umorzyli. Ale jest to tak dobrze napisane i przygotowane pod względem prawnym, że nie  mogą tego zrobić, bo wiedzą, że sztab porządnych prawników, który to przygotował, napisze odwołanie, więc będą musieli się czerwienić.

Doniesienie zostało przekazane z Prokuratury Apelacyjnej do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, co jest dopuszczalne. Zobaczymy na ile prokuratorzy krakowscy są niezależni, choć niestety muszę powiedzieć, że większość z nich tak czy owak przechodziła przez ręce Majchrowskiego, bo on przez długie lata prowadził zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej był etatowym działaczem ZMS w Skawinie. Tak więc to jest komuch z życiorysu , doświadczenia i wyszkolenia.


Czy masz jakieś prywatne nieprzyjemności w związku z podjętą przez ciebie walką z sitwą krakowską?

Majchrowski mnie zna i on wie, że nie robi na mnie wrażenia to czy on się denerwuje, czy nie. Mam to w nosie. Nie jest na tyle bezczelny, aby utrudniać mi życie, bo wie, że to się źle dla niego skończy. Z tego co wiem, to nie dają mu podczas porannej prasówki moich tekstów, aby go nie denerwować. Ochraniają biedaczka, aby jakoś dotrwał do końca kadencji, no i żeby później może jeszcze raz wystartował.


Ciekawie wygląda sprawa mebli, którą opisywałeś na facebooku... Przyjęto ofertę od zagranicznej firmy za pięć milionów złotych, choć polskie przedsiębiorstwo oferowało je o trzy miliony mniej.

Tak. Te drogie meble kupiono od fińskiej firmy Martel, choć polska firma Lobo oferowała je za dwa miliony. To wszystko odbyło się lege artis. Architekt wnętrz w specyfikacji napisał, że np. blat biurka ma mieć 102 milimetry grubości, no i potem okazuje się, że tylko jedna firma oferuje stoły z takim blatem.

Tak się dzieje nie tylko w Krakowie. W wielu miastach przetargi są tak właśnie ordynarnie ustawiane. Architekta wybiera się już pod kątem, czy będzie on skłonny do ulegania pewnym sugestiom. Tak właśnie było ze stadionem Wisły Kraków. Przyszła urzędniczka z magistratu, zresztą bliska znajoma Majchrowskiego i przyniosła płytkę ceramiczną. I mówi: „o, takie płytki będę na podłodze”. Potem okazało się, że był tylko jeden dostawca, który może dostarczyć taką płytkę.

Niedługo opiszę kolejną aferę przy stadionie Wisły – afera na kilkaset milionów złotych. Zmuszono architekta do przeprojektowania stadionu w ten sposób, żeby beton architektoniczny, zastąpić zwykłym betonem, który mogła dostarczyć pewna firma podkrakowska. Ta firma nie była w stanie zapewnić specjalnego betonu architektonicznego, bo nie miała odpowiedniego laboratorium.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: facebook.com - profil Machrowskiego]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook