Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Kopacz zachowuje się jak generał z Naddniestrza

28.11.2014

Otoczenie Jacka Majchrowskiego – inspirując dziennikarzy - zarzuciło Markowi Lasocie współpracę z ABW, co jest wyjątkową bezczelnością – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info, dziennikarz śledczy i publicysta tygodnika „wSieci” Witold Gadowski.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia kończącą się kampanię wyborczą w Krakowie?

Witold Gadowski: Kampania, a zwłaszcza jej druga tura – przebiega w cieniu brudnej kampanii prowadzonej przez sztab wyborczy prezydenta Jacka Majchrowskiego, który oczywiście gra rolę człowieka niewinnego. Ze strony jego sztabu cały czas wychodzą brudne posądzenia, wobec kontrkandydata, który sam nie rozpoczął takiej kampanii.

O jakie posądzenia chodzi?

Otoczenie Jacka Majchrowskiego – inspirując dziennikarzy - zarzuciło Markowi Lasocie współpracę z ABW, co jest wyjątkową bezczelnością. To życiorys Majchrowskiego składa się z wielu znaków zapytania, a nie odwrotnie. To Majchrowski był funkcjonariuszem PZPR, a nie Marek Lasota. Następnie kandydatowi popieranemu przez PiS zarzucono, że jest z Olkusza, a nie z Krakowie, podczas gdy sam Majchrowski jest z Sosnowca. A trzeci zarzut – bardzo brudy, który teraz wyciągnięto – mówi, że córka Marka Lasoty pracuje z posłem Andrzejem Dudą. Zapomina się jednak, iż syn Jacka Majchrowskiego zakupił sobie prywatne radio. Kampania przebiega pod znakiem brudnych zachowań ekipy Majchrowskiego.

Jak na zarzuty odpowiada Marek Lasota?

Zbyt spokojnie i mało asertywnie. I tutaj upatruję małej wady. Marek Lasota jest zbyt kulturalny i nie wyciąga konkurentowi jego ewidentnych słabości, które powinny padać. Przez to debaty są nudne i nic ciekawego w czasie kampanii się nie dzieje.

Co mogą zrobić wyborcy, którzy nie wierzą w uczciwość wyborów? Czy składanie wniosków do sądu może coś pomóc?

Trzeba do skutki – do zmęczenia materiału – zgłaszać do sądu przypadki, w którym wiemy, że mogło dojść do fałszowania wyborów. Nie można oglądać się na zachowanie sądów, tylko zgłaszać wszystkie przypadki, bowiem z nich powstanie mapa naruszeń uczciwości wyborów. Trzeba zachęcać ludzi do takiego działania, bo nigdy nie możemy być pewni, że wszystkie sądu są związane z jakimś układem.

Jak pan ocenia słowa premier Ewy Kopacz, która po zamieszaniu z PKW, apeluje do Polaków: „ Idźcie na wybory, bo wasze głosy zmieniają Polskę”?

To chyba pewna ironia... Pani premier Kopacz być może jest zbyt mało inteligentna, żeby to w pewien ironiczny sposób przekazać. To brzmi humorystycznie. Tak jakby w Naddniestrze, rządzący tam generał, wzywał obywateli do wolnych wyborów i gwarantował demokratyczne zakończenie.

Rozmawiał Łukasz Żygadło  

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook