Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Koniec epoki

29.10.2016

Po 1990 r. rozgorzał spór, dwóch ludzi zawładnęło masową wyobraźnią i naznaczyło ideowe wybory inteligentnych Polaków. Wtedy zwarli się z sobą Adam Michnik i Jarosław Kaczyński - wspomina Witold Gadowski na łamach tygodnika "wSieci".

"Pamiętam do dziś ich emocjonujący spór przed kamerami telewizji. Padły wtedy wszystkie tezy, które potem, pracowicie jak żuczki, rozwijali ich akolici.
Można powiedzieć: jakie czasy, tacy mocarze. Jednak szydercza uwaga wcale nie jest tu na miejscu. Kiedyś historycy nazwą 25–lecie III RP epoką walki Michnika z Kaczyńskim. Nikt bowiem tak dosadnie i charyzmatycznie nie wyznaczył linii polskich podziałów współczesnych." -- pisze publicysta. I dalej snuje opowieść: 

"Mijały rządy, bledły gwiazdy kolejnych prezydentów, ba, zmieniały się światowe sezony, a oni trwali w twardym zwarciu."

Felietonista tak postrzega różnice w perypetiach obu liderów:  "Jarosław Kaczyński tężał w toku kolejnych lat upokorzeń i szyderstw, przegrywał kolejne batalie, miał chyba jednak świadomość etosu ludzi, których za sobą prowadzi. Kolejne lata wypolerowały go niewidoczną emalią, do której nie przylepiały się nawet najbardziej brutalne insynuacje, kłamstwa i ataki."

Adam Michnik wystartował z zupełnie innej pozycji. Początek nowej epoki przyniósł mu status wieszcza, zakochała się w nim wielkomiejska inteligencja, snobowali się na niego nauczyciele, naukowcy, artyści. Jaśniał i zwyciężał. Wydelikacił się przy tym, rozrzedził, rozleniwił…

Jak dodaje: "obaj popełniali błędy i niezręczności, ale mieli swoje zagony, prowadzili do walki własne szyki. Nie było w tej epoce lepszych, bardziej charyzmatycznych postaci."

"Adam Michnik wygrywał i czasem wielkopańsko pozorował wyciągnięcie dłoni ku pokonanemu przeciwnikowi. Jarosław Kaczyński zaciskał szczęki i czasem — z brzydkim grymasem na twarzy — trwał przy swoim. Nauczył się jednak przegrywać i po męsku znosić smak upokorzenia.
Zwycięstwo nigdy jednak nie jest wieczne, a losy… Losy ciągle się ważą." - dodaje.

Ale jak zauważa,,teraz, gdy chyba po raz pierwszy Adam Michnik znalazł się w pozycji wyraźnie pokonanego i nie potrafi znieść smaku tej porażki — zamienia ją w klęskę. "70-letni Michnik na naszych oczach odchodzi właśnie na intelektualną emeryturę" - pisze Gadowski
Na koniec stawia pytanie:  "Na placu boju pozostaje niewiele młodszy Jarosław Kaczyński, zmęczony walką, strudzony. Czy będzie potrafił przekazać berło swojemu następcy? Czy potrafi go znaleźć? "

ansa/wSieci

[fot. wPolityce, arch]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook