Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Janicki to człowiek skompromitowany

05.06.2014

Rozmowa z dziennikarzem śledczym, publicystą tygodnika „wSieci” Witoldem Gadowskim.

Stefczyk.info: TVN znalazł ciekawego komentatora. Przy okazji wizyty Baracka Obamy w Polsce działania amerykańskich służb oceniał gen. Marian Janicki. Były szef BOR, który popełnił wiele błędów przy okazji tragedii smoleńskiej, mówił, że działania służb z USA były bez zarzutu. Jak Pan ocenia takiego eksperta?

Witold Gadowski: Pan Janicki, słowo „generał” trudno przechodzi mi przez gardło w tym przypadku, były kierowca partyjnych bonzów powinien przede wszystkim wyjaśnić, jak działała ochrona prezydenta Polski w Smoleńsku w 2010 roku. To jest dla mnie interesujące, a sądzę, że Janicki miałby coś do powiedzenia o tej sprawie. Jeśli to by wytłumaczył, mógłby zgrywać autorytet w dziedzinie międzynarodowych zabezpieczeń głów państwa. Janicki to człowiek skompromitowany, on nie ma prawa głosu w tego typu sprawach. No, chyba że kreujemy nowego Dziewulskiego.

Ten wciąż jest stałym komentatorem wszelkich mediów.

Poziom fachowości obu panów jest zbliżony. Mogą bezkarnie wygadywać bzdury.

Sądzi Pan, że Janicki zmierzy się kiedyś z prawdziwym obrazem działań BOR ws. smoleńskiej i wyjaśni wszystko?

Mam nadzieję, że kiedyś nastąpi przynajmniej częściowe wyjaśnienie sprawy Smoleńska. I wtedy pan Janicki będzie stał przed sądem, odpowiadając za sposób zabezpieczenia wizyty głowy państwa w kraju, który nie jest i nie był przyjazny. Wizyta w Katyniu to była wizyta w kraju wrogim. Tam powinny zostać podjęte dużo większe środki ostrożności niż te podjęte przez stronę amerykańską w Polsce. Wizyta Obamy to wizyta w kraju sojuszniczym.

Janicki nie jest przygotowany merytorycznie do oceny działań służb amerykańskich?

Janicki może oceniać działania służb z USA na tej samej zasadzie, co mały chłopczyk oglądający przez szybę lody. Może nawet marzyć o tym, że je poliże. Ale wykonalność tego jest żadna. Podobnie jest w przypadku Janickiego.

Dlaczego dziennikarze TVN nie mają nic przeciwko używaniu Janickiego do komentowania takich spraw? Dlaczego nie mają w sobie żadnej refleksji w tej sprawie?

Można by rzec, jaki ekspert tacy dziennikarze. Poziom dziennikarzy, którzy robią peany na część Janickiego, jest porównywalny z poziomem fachowości Janickiego. To mnie jednak nie dziwi, jeśli z mediów wyrzucono przyzwoitych dziennikarzy, to mamy takie dziennikarstwo, jakie mamy. Czego można się spodziewać po ludziach, które są tylko sługami.

Do dziś wśród ludzi władzy widać smoleńską zmowę milczenia. Czy w Pana ocenie ona może się zakończyć? Czy ludzie władzy zaczną się atakować również za Smoleńsk?

Jestem przekonany, że to może nastąpić już niedługo. Na jaw wychodzą coraz to nowe fakty dotyczące katastrofy smoleńskiej. Nie da się już utrzymać narracji, obliczonej na to, że większość społeczeństwa to kompletne durnie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook