Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Erdogan dąży do dyktatury

16.07.2016

"Możemy mieć do czynienia z grą prezydenta Erdogana, by całkowicie przejąć armię" - mówił Witold Gadowski w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

"Z perspektywy europejskiej sprawy tureckie są kompletnie nierozumiane. Możemy mieć do czynienia z grą prezydenta Erdogana, by całkowicie przejąć armię. Już po aferze Ergenekonu doszło do czystek w wojsku. W tej chwili co najmniej pięciu generałów jest aresztowanych, a wraz z nimi kilkudziesięciu pułkowników. To dalszy ciąg czystek w tureckiej armii. A to właśnie armia od czasów Kemala Ataturka stała na straży świeckości państwa. Partia Erdogana jest partią islamską. Może nie jest to taka partia islamska jak Państwo Islamskie, ale sam Erdogan jest uczniem szkoły islamskiej. Był konflikt pomiędzy znaczącymi kręgami w armii, a elitą polityczną obecnej władzy. Erdogan jest bezwzględny i bezwzględnie dąży do dyktatury. Ten nieudany pucz to idealny pretekst do przeprowadzenia całkowitych czystek w armii" - podkreślił dziennikarz śledczy, odnosząc się do próby zamachu stanu, do której doszło w Turcji.

Gadowski odniósł się także do kwestii Rosji i jej możliwej reakcji na sytuację w Turcji. 

"Rosja jest tradycyjnie zainteresowana osłabianiem Turcji i wywoływaniem wewnętrznych konfliktów. Są w to zaangażowani od lat osiemdziesiątych, od czasów gdy swoją wojnę zaczęła prowadzić Partia Pracujących Kurdystanu. Erdogan nie jest już w konflikcie z Putinem. Można powiedzieć, że jest z nim wręcz w bardzo dobrych relacjach. Pragmatyzm Putina i Erdogana może się zbiegać w wielu punktach. Polityka turecka nie jest problemem dla Rosji. Dochodzi oczywiście do konfliktów, ale Rosjanie już chyba pogodzili się z tym, że muszą dzielić się wpływami na Bliskim Wschodzie" - wyjaśnił.

Dziennikarz odniósł się także do kwestii Kurdów.

"Oczywiście, że nie nadchodzą dobre dni dla tego narodu. Zwłaszcza dla Kurdów w północnej Syrii i południowej Turcji. Inna sytuacja jest w irackim Kurdystanie. Z nimi Erdogan doskonale się dogaduje. Turcja ma bardzo dobre stosunki z prezydentem Masudem Barzanim" - mówił.

Cały wywiad z Witoldem Gadowskim można przeczytać na portalu wPolityce.pl

kk/wPolityce.pl

[fot. YouTube/Salve TV]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook