Jedynie prawda jest ciekawa

Gadowski: czeka nas wielka afera w Krakowie

04.07.2014

Rozmowa z dziennikarzem śledczym, publicystą tygodnika „wSieci” Witoldem Gadowskim.

Stefczyk.info: Kilka dni temu złożył Pan zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Co Pana skłoniło do takiego kroku?

Witold Gadowski: Od samego początku, gdy Jacek Majchrowski wraz z panią Jagną Marczułajtis zaczął lansować pomysł organizacji Igrzysk Olimpijskich w Krakowie, uznałem, że to żart, albo jakiś zupełny nonsens. Niestety okazało się to rzeczywistością, a komitet konkursowy powstał i zaczął działać. Rozpoczęto organizowanie Igrzysk. To były Igrzyska nonsensu, wszystko wyglądało jak skecz Monty Pythona, ale z gorszym librettem, w gorszej intelektualnie wersji. Od początku Majchrowski wydelegował do komitetu panią Magdalenę Srokę, wiceprezydenta ds. sportu. Organizowano imprezę, która nie była możliwa do przeprowadzenia.

Co w ramach tych działań zrobiono?

Nakręcono chociażby dwa klipy reklamowe, którymi napasiono telewizję TVN i Polsat. Produkcja tych spotów kosztowała 1 milion złotych, co jest sumą horrendalną. A dodatkowo wydano kolejny 1 milion na emisję tych materiałów. Uznałem już wtedy, że to kwalifikuje się już na postępowanie prokuratorskie, bowiem mamy do czynienia z marnotrawstwem środków publicznych.

Szczególnie, że potem okazało się, że miasto wycofuje się z organizacji Igrzysk...

Majchrowskiemu rzeczywiście poplątał się harmonogram. Najpierw chciał organizować imprezę, a dopiero po pół roku prac, po wynajęciu szwajcarskiej firmy, która skasuje 18 milionów za przygotowanie wniosku aplikacyjnego, a zapewne jeszcze otrzyma od miasta pieniądze za zerwanie umowy, Majchrowskiemu przyszło do głowy, że jednak trzeba zorganizować referendum. A w głosowaniu mieszkańcy Krakowa wypowiedzieli się jasno przeciwko Igrzyskom.

Okazało się, że wszystkie przygotowania są bezsensowne.

Prezydent Krakowa wpadł w popłoch, bowiem zrozumiał, że wydał już ogromne pieniądze, które zostały wydane bezpodstawnie. A wydawano często środki zupełnie w sposób absurdalny. Miasto finansowało np. wyjazd 9-osobowej ekipy na Igrzyska w Soczi, gdzie nic nie zostało zrobione. Wydano sporo na przygotowanie durnej wystawy w Soczi, która się nie odbyła, ale kosztowała. Wypłacono ogromne pieniądze za fikcyjne usługi. A prezydent zaczął się wycofywać rakiem. Za pasem ma bowiem wybory samorządowe. Jednak Majchrowski jest bezczelny, bowiem zgłosił swoją kandydaturę w wyborach i chce być czwarty raz prezydentem Krakowa.

Mimo skandalu związanego z Igrzyskami?

To właśnie przelało czarę goryczy. Zebrałem więc materiały dotyczące kosztów kandydowania miasta Kraków do Igrzysk. Wyszło mi, że miasto wydało 8,4 miliona, choć oficjalnie władze mówią o 12,5 milionach. Jedna z kancelarii przygotowała doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez prezydenta Majchrowskiego. To on odpowiada za wszelkie decyzje w mieście. Wniosek jest dobrze udokumentowany i przygotowany, więc prokuraturze będzie trudno odrzucić, umorzyć czy oddalić śledztwo. Materiały w tej sprawie trafiły do prokuratury apelacyjnej.

Co do oznacza dla samego Majchrowskiego? Co mu grozi?

Dla mnie Majchrowski jest podejrzany. Jeśli prokuratura rozpocznie śledztwo, to ono będzie przeciwko prezydentowi miasta, a nie „w sprawie”. Tu chodzi o przestępstwa związane z brakiem nadzoru urzędniczego, niewłaściwym wykonywaniem obowiązków, a także marnotrawieniem pieniędzy publicznych sumami znacznej wartości.

O co chodziło w tej sprawie? Czy to skok na kasę?

Wydaje się, że to wszystko był jakiś dziwny spektakl. Specjaliści od dawna mówili, że takie Igrzyska są niemożliwe w Krakowie. Mówiono, że nie możliwe jest przygotowanie aren, przebudowanie stadionów na lodowiska, że koszty podawane przez miasto są kompletnie z sufitu, że koszt Igrzysk jest idiotyczny. Mówiono, że pani Marczułajtis jest nieodpowiedzialna, co się potem potwierdziło. Na jej miejsce jednak przyszła pani Sroka, która ze sportem nie miała zdaje się nic wspólnego. Od początku to wszystko było kuriozalne. To mówiło wiele osób, niezależnie od opcji. Jednak miasto rozpętało ogromną kampanię propagandową, próbując przekonać, że to samo dobro, niemal cud, że bez tej imprezy nie będziemy mieli lotniska, obwodnicy, że nie będzie niczego. W ten sposób tumaniono ludzi, ale to się nie udało. Kraków musi się rakiem wycofywać.

Jakie koszty oznacza to dla miasta?

Te 12,5 miliona złotych zostały zmarnowane. Nieoficjalnie mówi się nawet o 20 milionach. Do tego jednak trzeba doliczyć kolejne pieniądze. Na przykład kary umowne, koszty, związane z rozwiązywaniem umów, a także np. pieniądze z dotacji resortu sportu, które trzeba będzie zwrócić. Mowa o sześciu milionach złotych. To jest więc dopiero początek wielkiej afery, która czeka nas przed wyborami w Krakowie. Majchrowski marnuje ogromne środki publiczne w sposób nieodpowiedzialny.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Profil Jacka Majchrowskiego na Facebooku]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook