Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Chytry Majchrowski zapłaci

19.08.2014

Jest śledztwo ws. zmarnotrawienia publicznych pieniędzy przez prezydenta Krakowa!

Stefczyk.info: - Ogłosiłeś na Facebooku, że prokuratura wszczęła śledztwo ws. Twojego doniesienia o ogromnych stratach, na jakie naraził Kraków w wyniku swoich działań prezydent miasta. Czy możemy już mówić o „podejrzanym Jacku Majchrowskim”, udało Ci się osiągnąć pierwszy cel w walce ze „starym komuchem”, jak go nazywasz?

Witold Gadowski, dziennikarz śledczy, pisarz: - Sprawa ma już swój „DS”, czyli numer wszczętego śledztwa. Prokurator Kwaśniewski z Wydziału V Śledczego Prokuratury Okręgowej w Krakowie rozpoczął postępowanie „w sprawie”. A ponieważ składałem doniesienie przeciwko Jackowi Majchrowskiemu, a nie w sprawie popełnienia jakichś nieprawidłowości, logicznie domniemuję, że jest podejrzanym. Choć oczywiście nomenklatura prokuratorska może się nieco różnić. Paragraf kodeksu karnego, który przywołuję w tym zawiadomieniu wskazuje także na osobistą odpowiedzialność urzędnika i zagrożenie karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

W przypadku gdyby naraził miasto na „szkodę majątkową w wielkich rozmiarach”, a o takiej sytuacji mówimy.

Tak, chodzi o ponad 20 mln zł zmarnowanych na przygotowania do igrzysk olimpijskich, których nie będzie. Z ustawy o samorządzie wynika, że prezydent jedynie deleguje odpowiedzialność za decyzje na urzędników, ale to nie zdejmuje odpowiedzialności z niego, bo jest wybierany w wyborach powszechnych jako jednoosobowy organ. 

Powiedziałeś niedawno, że czarę goryczy w sprawie tego zawiadomienia przelało to, iż Majchrowski po raz czwarty chce kandydować na prezydenta Krakowa…

…i już kandyduje oficjalnie. 

A gdyby nie zechciał się ubiegać o kolejną reelekcję, odpuściłbyś mu?

Nie. Przecież nawet gdyby się wycofał, i tak przestępstwo miało miejsce. Uważam go za winnego zmarnotrawienia ogromnych środków publicznych. Jedynie mniej bym to nagłaśniał. Nie byłoby to potrzebne. Teraz chcę, żeby krakowianie wiedzieli, kogo wybierają.

Co jest Twoim celem numer jeden – by usłyszał zarzuty, czy żeby się wycofał z wyścigu prezydenckiego?

Chcę, by prokuratura postawiła mu zarzuty i żeby odpowiadał materialnie za szkody wyrządzone miastu. A jeżeli przy okazji przegra kampanię wyborczą, to tym lepiej. To jest człowiek, który nie ma kwalifikacji do rządzenia miastem, co udowodnił przez ostatnie trzy kadencje. 

Jest w ogóle możliwe, by zmienił decyzję – choćby po tym wszczęciu śledztwa, jego nagłośnieniu?

Nie, bo większość mediów jest przez niego spacyfikowanych i on się dobrze czuje w Krakowie. Jestem właściwie jedyną osobą, która publicznie i otwarcie z nim walczy. Nawet jego kontrkandydaci w wyborach albo są niepoważni albo nie podejmują z nim żadnej merytorycznej dyskusji. A ja nie kandyduję w wyborach, więc występuję po prostu w interesie obywatelskim. Zresztą oprócz mnie doniesienie podpisały 23 osoby. Ja je tylko reprezentuję.

Jakie mogą być dalsze losy tego postępowania? Będziesz zeznawał?

Zostałem wezwany jako świadek na 2 września.

Czyli jednak postępowanie rozkręca się całkiem szybko.

Można powiedzieć, że prokuratura działa sprawnie. Spodziewałem się gorszej postawy, a okazuje się, że możemy mieć do czynienia po prostu ze stosowaniem prawa. Co jest zaskakujące… 

Od dawna mówisz, piszesz, często w bardzo mocnych słowach o nieprawidłowościach, nepotyzmie, korupcji w mieście rządzonym przez Jacka Majchrowskiego. Wydawało się, że po tylu latach, kiedy wszystko po nim spływało, że układ, który stworzył i któremu patronował, ma się świetnie i zapewnia mu bezpieczne funkcjonowanie, nic nie może mu zaszkodzić. A tu pojawia się szansa, by prokuratura na poważnie przyjrzała się nietykalnemu.

Większość osób obstawiała, że śledczy w ogóle nie podejmą tej sprawy i przyślą mi postanowienie o braku podstaw do wszczęcia postępowania, czyli umorzą moje doniesienie. Okazało się, że normalne, regularne śledztwo, w wydziale śledczym, zostało wszczęte.

Dlaczego Twoim zdaniem tak się stało?

Mam nadzieję, że to po prostu wynika z praworządności, powiem naiwnie. A jako zwolennik spiskowych teorii, mogę powiedzieć, że w ogóle postawa wymiaru sprawiedliwości w Polsce ewoluuje, zaczyna on postępować coraz bardziej przyzwoicie. Być może wyczuwa, że zmienia się koniunktura polityczna, ale to moje czyste domniemania. Jako obywatel jestem zadowolony i pozytywnie zaskoczony, że jednak w naszym kraju prawo może działać. W Krakowie także. 

Może wymiarowi sprawiedliwości trzeba czasem pomóc? Pisałeś niedawno, że Twoje zawiadomienie jest bardzo dobrze udokumentowane i prokuraturze nie będzie łatwo go zignorować.

Z punktu widzenia sztuki prawniczej wykonaliśmy świetną robotę. To zasługa bardzo dobrych prawników. Praworządne działanie nakazywało więc wszczęcie śledztwa. Ale oczywiście wiemy, że dzieją się różne rzeczy i pojawiało się wiele wątpliwości. Na razie wszystko idzie zgodnie z literą prawa.

Wierzysz, że Majchrowski może zapłacić – i to dosłownie – za zabawę pt. „igrzyska w Krakowie”?

Mam nadzieję, że tak będzie. A ponieważ jest bardzo skąpy i chytry, to będzie go to bardzo bolało. Inni urzędnicy publiczni będą z tego mieli dobrą nauczkę. Taką mam nadzieję. Można powiedzieć, że jestem idealistą, ale za marnotrawienie środków publicznych tak wielkiej wartości powinno się odpowiadać i to rygorystycznie. 

Rozmawiał Marek Pyza

[Fot. Jan Lorek / profil Jacka Majchrowskiego na Facebooku]

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Gadowski: czeka nas wielka afera w Krakowie

Gadowski: "Majchrowski stworzył korupcyjny układ starej komuny i bezpieki" 

Cień sosnowieckiego komucha


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook