Jedynie prawda jest ciekawa


Furgalski: gminy nie są od fotoradarów

27.02.2013

Prokurator Generalny Andrzej Seremet określił przepisy o fotoradarach jako bolszewickie i zaskarżył je do Trybunału Konstytucyjnego. O sprawie rozmawiamy z Adrianem Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, ekspertem w dziedzinie transportu.

Stefczyk.info: Czy to koniec tzw. przemysłu fotoradarowego, który ma na celu łupienie kierowców?

Adrian Furgalski: Nie mówiłbym o „przemyśle”, bo niestety doszliśmy do absurdu, że wszystko co jest związane z bezpieczeństwem na drogach kojarzymy tylko z kwotą 1.5 mld zł zapisaną w budżecie jako dochód z fotoradarów. Te urządzenia, umieszczone we właściwych lokalizacjach, są jak najbardziej potrzebne.

Prokurator generalny Andrzej Seremet ostro odniósł się do przepisów o fotoradarach. Nie ma racji?

Rzeczywiście nie może być tak, że albo wskazuje się osobę, która prowadziła samochód, albo się samemu płaci 500 zł mandatu. To handel, który nie powinien mieć miejsca. Inspekcja Transportu Drogowego miała nawet pomysł, żeby rozszerzyć to o swego rodzaju „promocyjkę” polegającą na tym, że jeśli ktoś w ciągu 21 dni od otrzymania mandatu zapłaci za przekroczenie prędkości, to dostanie bonus w postaci 20 proc. należności i nie naliczy mu się punktów karnych. To ewidentnie wskazywało, iż podstawowym celem inspekcji jest zwiększanie przychodów, a nie troska o bezpieczeństwo. Wielu kierowców nie boi się bowiem 200-300 zł mandatu, tylko uzbierania punktów karnych wiążącego się z groźbą utraty prawa jazdy. Jeśli osoby łamiące przepisy prawa o ruchu drogowym były nazywane przez ministra „mordercami drogowymi”, to państwo, które chciałoby legalnie prowadzić z nimi  handel wymienny, stawia się w dziwnej sytuacji.

W resorcie transportu powstało rozporządzenie o przeprowadzeniu audytu fotoradarów. Czy to krok w dobrą stronę?

Kontrola tego co się dzieje po ustawieniu radaru w miejscu uznanym przez policję czy Inspekcję Transportu Drogowego za niebezpieczne jest jak najbardziej uzasadniona. Ale ważniejsze od takiego audytu, polegającego na  obserwowania fotoradaru po wielu miesiącach od jego ustawienia, jest postawienie go od samego początku w miejscu, które na to zasługuje. Może podnieść się larum, ale radziłbym krok bardziej odważny. Chodzi o zakazanie strażom gminnym, a także Inspekcji Transportu Drogowego posiadania i korzystania z fotoradarów. Straże gminne powinny zajmować się utrzymaniem porządku i czystości, a ITD stanem technicznym pojazdów i czasem pracy kierowców, a nie wchodzeniem w kompetencje policji.

JKUB

[fot. wpolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook