Jedynie prawda jest ciekawa


Furgalski: gminy nie są od fotoradarów

27.02.2013

Prokurator Generalny Andrzej Seremet określił przepisy o fotoradarach jako bolszewickie i zaskarżył je do Trybunału Konstytucyjnego. O sprawie rozmawiamy z Adrianem Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, ekspertem w dziedzinie transportu.

Stefczyk.info: Czy to koniec tzw. przemysłu fotoradarowego, który ma na celu łupienie kierowców?

Adrian Furgalski: Nie mówiłbym o „przemyśle”, bo niestety doszliśmy do absurdu, że wszystko co jest związane z bezpieczeństwem na drogach kojarzymy tylko z kwotą 1.5 mld zł zapisaną w budżecie jako dochód z fotoradarów. Te urządzenia, umieszczone we właściwych lokalizacjach, są jak najbardziej potrzebne.

Prokurator generalny Andrzej Seremet ostro odniósł się do przepisów o fotoradarach. Nie ma racji?

Rzeczywiście nie może być tak, że albo wskazuje się osobę, która prowadziła samochód, albo się samemu płaci 500 zł mandatu. To handel, który nie powinien mieć miejsca. Inspekcja Transportu Drogowego miała nawet pomysł, żeby rozszerzyć to o swego rodzaju „promocyjkę” polegającą na tym, że jeśli ktoś w ciągu 21 dni od otrzymania mandatu zapłaci za przekroczenie prędkości, to dostanie bonus w postaci 20 proc. należności i nie naliczy mu się punktów karnych. To ewidentnie wskazywało, iż podstawowym celem inspekcji jest zwiększanie przychodów, a nie troska o bezpieczeństwo. Wielu kierowców nie boi się bowiem 200-300 zł mandatu, tylko uzbierania punktów karnych wiążącego się z groźbą utraty prawa jazdy. Jeśli osoby łamiące przepisy prawa o ruchu drogowym były nazywane przez ministra „mordercami drogowymi”, to państwo, które chciałoby legalnie prowadzić z nimi  handel wymienny, stawia się w dziwnej sytuacji.

W resorcie transportu powstało rozporządzenie o przeprowadzeniu audytu fotoradarów. Czy to krok w dobrą stronę?

Kontrola tego co się dzieje po ustawieniu radaru w miejscu uznanym przez policję czy Inspekcję Transportu Drogowego za niebezpieczne jest jak najbardziej uzasadniona. Ale ważniejsze od takiego audytu, polegającego na  obserwowania fotoradaru po wielu miesiącach od jego ustawienia, jest postawienie go od samego początku w miejscu, które na to zasługuje. Może podnieść się larum, ale radziłbym krok bardziej odważny. Chodzi o zakazanie strażom gminnym, a także Inspekcji Transportu Drogowego posiadania i korzystania z fotoradarów. Straże gminne powinny zajmować się utrzymaniem porządku i czystości, a ITD stanem technicznym pojazdów i czasem pracy kierowców, a nie wchodzeniem w kompetencje policji.

JKUB

[fot. wpolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook