Jedynie prawda jest ciekawa


Fundraising szansą na konserwatywną rewolucję

29.10.2011

W Polsce w regularne działania dobroczynne angażuje się głównie konserwatywna część społeczeństwa – mówi portalowi Stelczyk.info Maciej Gnyszka.

Stefczyk.info: Zajmuje się Pan fundraisingiem. Co to takiego?

*Maciej Gnyszka: Fundraising to proces, w którym daje się człowiekowi możliwość udziału w przedsięwzięciach, których celem jest zmiana złej sytuacji w społeczeństwie. Ta zmiana może dotyczyć sytuacji bytowej ofiar trzęsienia ziemi, podejścia do rodzinnych domów dziecka itp. fundraising to oferowanie człowiekowi możliwości bezpośredniej inwestycji w pozytywną zmianę rzeczywistości.

Od kiedy taka forma działalności istnieje?

Można by powiedzieć, że fundraising jest odwieczny. Już w Średniowieczu istniał w formie dojrzałej. Każdy zakon miał przecież kwestora, utrzymywał się z darowizn. Istniał już także fundraising testamentalny, klasztory fundowano w ten sposób. Gdyby poszukać, mogłoby się okazać, że i w starożytności uskuteczniano tego typu działania. Nie wszystko opierało się przecież na biznesie.

Dlaczego Pan się zainteresował tą formą działalności?

Otrzymałem zadanie stworzenia modelu utrzymania jednego z portali internetowych. Oparłem system o darowizny bezpośrednie drobnych darczyńców. Miałem jednak problem, jak się zatytułować na wizytówce. Uznałem, że warto to zrobić po angielsku, ponieważ będzie brzmiało poważniej oraz ułatwi mi działalność międzynarodową. Wymyśliłem więc, jak mi się wydawało, określenie Fundraising Director. Szybko się jednak odezwało się do mnie przedstawicielstwo Polskie Stowarzyszenia Fundraisingu i okazało się, że taka działalność już istnieje i ma się dobrze.

Jaka część społeczeństwa pod względem ideologicznym jest zainteresowana działaniami fundraisingowymi?

Z moich obserwacji wynika, że w Polsce w regularne działania dobroczynne angażuje się głównie konserwatywna część społeczeństwa. To nie jest jednak wiedza wynikające z badań, ponieważ w Polsce nie prowadzi się jeszcze takich opracowań. W USA są już takie prace, tam wiedza o darczyńcach jest znacznie większa.

Jak tłumaczyłby Pan większe zainteresowanie konserwatystów fundraisingiem?

Konserwatywna część społeczeństwa ma przekonanie, że jest kowalem własnego losu, nie czeka na państwo. Być może jest to skutek faktu, że ludzie o światopoglądzie konserwatywnym od kilkuset lat była w opozycji do aparatu państwowego. Osoby konserwatywne częściej postrzegają również społeczeństwo jako wspólnotę ludzi, posługują się takimi określeniami jak naród. To sprawia, że mają oni skłonność do angażowania się na rzecz dobra wspólnego. Oni nie cedują wszystkiego na państwo. Poza tym w Polsce konserwatyzm często łączy się również z katolicyzmem. Tymczasem jedną z ważniejszych motywacji działań charytatywnych są przekonanie religijne i etyczne.

Czy można zatem powiedzieć, że upowszechniając fundraising wspiera się rozwój konserwatyzmu wśród społeczeństwa?

Oczywiście. Fundraising można traktować jak przygotowanie pod konserwatywną rewolucję. Analiza źródeł przychodów różnych organizacji pozarządowych dowodzi, że podmioty lewicowe najczęściej finansowane są przez państwo. To przybiera postać grantów z poszczególnych resortów, czy unijnych dotacji. Na Zachodzie finansowane są również przez wielkie korporacje, którym zależy na dobrych relacjach z rządzącymi.

Prywatny darczyńca jest konserwatywny

Na ogół tak. Widocznie darczyńca prywatny, jeśli zastanawia się czy dać pieniądze na promocję homoseksualizmu, feminizmu, czy innego lewicowego projektu, zastanowi się. W sposób nieświadomy często pomyśli wpierw o swoich dzieciach. Nie musi być szczególnym konserwatystą, żeby stwierdzić, że wolałby, żeby po jego ewentualnej śmierci, jego dziecko nie zostało adoptowane przez dwóch panów, tylko normalną rodzinę. Wydaje się, że mając do wyboru różne tego typu opcje wybiera inicjatywy charytatywne, albo społeczno-konserwatywne, jak promocję rodziny. Tworząc portal Dobroczynnosc.com mieliśmy na myśli dobro organizacji pozarządowych, które liczą na wsparcie prywatnych darczyńców. One budzą u ludzi naturalny i systematyczny odruch filantropijny. To rykoszetem wzmacnia znaczenie i pozycję organizacji konserwatywnych.

 Rozmawiał Stanisław Żaryn

 

*Maciej Gnyszka: Fundraiser, społecznik, architekt. Założyciel serwisu Dobroczynnosc.com oraz Towarzystw Biznesowych.

[Fot. Gp24.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook