Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Franczak: Kociołek to morderca

07.10.2015

Rozmowa z Markiem Franczakiem, synem Józefa Franczaka, „Lalusia”, ostatniego Żołnierza Wyklętego.

Stefczyk.info: Stanisław Kociołek „Kat Trójmiasta” spoczął na wojskowych Powązkach. Okazuje się, że kończy z honorami. Jak Pan to przyjmuje?

Marek Franczak: To jest kpina, kpina i jeszcze raz kpina. To nawet trudno komentować. Dopiero co odsłonięto Panteon Żołnierzy Wyklętych, a teraz chowa się na tym samym cmentarzu mordercę Polaków. Dla mnie to niezrozumiałe. Nie wiem kiedy się to zmieni, kiedy będzie normalność. Mordercy powinni gdzieś pod płotem spoczywać, a nie na Powązkach Wojskowych. To wręcz niewyobrażalne rzeczy. To dla mnie szok.

Wspomniał Pan o Panteonie Wyklętych. Ostatnio Żołnierzami Wyklętymi interesuje się mocno polska młodzież. Jaki obraz ona obecnie otrzymuje?

To pokazuje młodym, że można być mordercą, bandytą, ale i tak ma się szanse na pochowanie z honorami, na honory państwa. Elity rządzące same chyba oczekują takich warunków. Ostatnio na „Łączce” w czasie uroczystości przedstawiciele władz zachowali się szokująco. Media o tym nie mówiły, ale uroczystości nie były nagłośnione, rodziny dowiadywały się w zaskakujący sposób, a nikt nie wspomniał ani nie podziękował wolontariuszom za ich prace. To przecież dziesiątki bezimiennych wolontariuszy, którzy poświęcili czas na „Łączce”. Oni stali skromnie z tyłu, w pierwszych ławach prężyły się władze.

Jakie widzi Pan szansę na zmianę tej sytuacji? Zmiana władzy politycznej wystarczy?

Wszystko zależy od kształtu tych zmian. Jeśli władze objęłaby samodzielnie partia konserwatywna, która stawiałaby tę sprawę mocno, być może coś się zmieni. A jeśli nie, to dojdą do głosu ruchy narodowe. Tu się coś musi w końcu zmienić. Młodzi ludzie widzą, co się tu dzieje. Ludzie chcą prawdy, chcą godnie uczcić naszych bohaterów. Polacy chcą nazywać po imieniu rzeczywistość. Bandytów chcą nazywać bandytami, morderców mordercami, ofiary ofiarami, a bohaterów bohaterami. Trzeba przywrócić sens pojęciom.

Zbrodniarze komunistyczni, którzy jeszcze żyją, mogą spać spokojnie?

Sądzę, że przy takiej władzy, jaka jest obecnie, to mogą spokojnie żyć. Tyle lat już trwają procesy sądowe dotyczące zbrodniarzy komunistycznych. I nikogo nie udaje się osądzić. Zapewne sędziowie z tamtych lat odejdą i być może wtedy coś się zacznie powoli zmieniać. Tamta ekipa jest wciąż mocno zakorzeniona. Po okrągłym stole oni podzielili się władzą, a nie oddali władzę.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

[Fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook