Jedynie prawda jest ciekawa

Franczak: Kociołek to morderca

07.10.2015

Rozmowa z Markiem Franczakiem, synem Józefa Franczaka, „Lalusia”, ostatniego Żołnierza Wyklętego.

Stefczyk.info: Stanisław Kociołek „Kat Trójmiasta” spoczął na wojskowych Powązkach. Okazuje się, że kończy z honorami. Jak Pan to przyjmuje?

Marek Franczak: To jest kpina, kpina i jeszcze raz kpina. To nawet trudno komentować. Dopiero co odsłonięto Panteon Żołnierzy Wyklętych, a teraz chowa się na tym samym cmentarzu mordercę Polaków. Dla mnie to niezrozumiałe. Nie wiem kiedy się to zmieni, kiedy będzie normalność. Mordercy powinni gdzieś pod płotem spoczywać, a nie na Powązkach Wojskowych. To wręcz niewyobrażalne rzeczy. To dla mnie szok.

Wspomniał Pan o Panteonie Wyklętych. Ostatnio Żołnierzami Wyklętymi interesuje się mocno polska młodzież. Jaki obraz ona obecnie otrzymuje?

To pokazuje młodym, że można być mordercą, bandytą, ale i tak ma się szanse na pochowanie z honorami, na honory państwa. Elity rządzące same chyba oczekują takich warunków. Ostatnio na „Łączce” w czasie uroczystości przedstawiciele władz zachowali się szokująco. Media o tym nie mówiły, ale uroczystości nie były nagłośnione, rodziny dowiadywały się w zaskakujący sposób, a nikt nie wspomniał ani nie podziękował wolontariuszom za ich prace. To przecież dziesiątki bezimiennych wolontariuszy, którzy poświęcili czas na „Łączce”. Oni stali skromnie z tyłu, w pierwszych ławach prężyły się władze.

Jakie widzi Pan szansę na zmianę tej sytuacji? Zmiana władzy politycznej wystarczy?

Wszystko zależy od kształtu tych zmian. Jeśli władze objęłaby samodzielnie partia konserwatywna, która stawiałaby tę sprawę mocno, być może coś się zmieni. A jeśli nie, to dojdą do głosu ruchy narodowe. Tu się coś musi w końcu zmienić. Młodzi ludzie widzą, co się tu dzieje. Ludzie chcą prawdy, chcą godnie uczcić naszych bohaterów. Polacy chcą nazywać po imieniu rzeczywistość. Bandytów chcą nazywać bandytami, morderców mordercami, ofiary ofiarami, a bohaterów bohaterami. Trzeba przywrócić sens pojęciom.

Zbrodniarze komunistyczni, którzy jeszcze żyją, mogą spać spokojnie?

Sądzę, że przy takiej władzy, jaka jest obecnie, to mogą spokojnie żyć. Tyle lat już trwają procesy sądowe dotyczące zbrodniarzy komunistycznych. I nikogo nie udaje się osądzić. Zapewne sędziowie z tamtych lat odejdą i być może wtedy coś się zacznie powoli zmieniać. Tamta ekipa jest wciąż mocno zakorzeniona. Po okrągłym stole oni podzielili się władzą, a nie oddali władzę.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

[Fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook