Jedynie prawda jest ciekawa


Franczak: Kiszczak to zwykły zbrodniarz

25.08.2014

Rozmowa z Markiem Franczakiem, synem śp. Józefa Franczaka, „Lalusia”, ostatniego Żołnierza Wyklętego.

Stefczyk.info: Czesław Kiszczak, który w sądzie chętnie wykręca się problemami z pamięcią, pisze książkę, w której w formie wywiadu-rzeki wspomina czasy PRLu. Okazuje się, że jednak pamięć ma dobrą. O sprawie pisze „Super Express”. Jak Pan ocenia te doniesienia?

Marek Franczak: Ludzie ze starej nomenklatury pozałatwiali sobie bezkarność. To nie tylko dotyczy Kiszczaka, ale wielu innych osób. Miałem okazje śledzić wiele spraw ubeków, m.in. toczących się w Lublinie. Prokuratura IPN wszczęła jakiś czas temu śledztwo ws. odcięcia głowy mojego ojca, Józefa Franczaka. Okazało się, że żaden z żyjących ubeków i stalinowskich prokuratorów nie może zeznawać. Zasłaniali się zaświadczeniami, że nie mogą zeznać ze względu na zły stan zdrowia. Takie przypadki nie są odosobnione. Ci ludzie śmieją się społeczeństwu w twarz. I robią sobie co chcą.

Jak Kiszczak?

Dokładnie tak samo. Kiszczak zasłania się niepamięcią, a po wyjściu z sali sądowej, w domu pamięć mu cudownie powraca. Dla mnie to jest śmiech na sali. Ci ludzie drwią z wymiaru sprawiedliwości i całego społeczeństwa. Tak to należy odbierać.

Dlaczego ci ludzie na to sobie pozwalają?

Dzieci ludzi budujących komunistyczną nomenklaturę i ich znajomych pełnią obecnie ważne funkcje. Ci ludzie są prokuratorami, sędziami. Nie łudźmy się - stara nomenklatura ma wciąż bardzo silne wpływy w polityce i sądownictwie. I w większości sądy przychylają się do ich wniosków, dotyczących np. stanu zdrowia. To jest kpina ze sprawiedliwości.

Książka, którą przygotowuje Kiszczak, ma mieć w tytule pytanie: „czy jestem człowiekiem honoru”. Kim dla Pana jest Kiszczak?

Kiszczak to zwykły zbrodniarz. On ma czelność mówić o honorze? Ludzie honorowi byli po innej niż on stronie. Po tej co Kiszczak byli mordercy. Trudno mówić, by mordercy mieli jakiś honor...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Super Express]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook