Jedynie prawda jest ciekawa


Franczak: Jaruzelski miał wiele krwi na rękach

25.05.2014

Rozmowa z Markiem Franczakiem, synem „Lalusia”, ostatniego Żołnierza Wyklętego.

Stefczyk.info: Wojciech Jaruzelski, sowiecki dyktator komunistycznej władzy PRL, nie żyje. Jego zbrodnie pozostały nieosądzone. Jak Pan to ocenia?

Marek Franczak: Moja opinia jest taka, jak zapewne większej części społeczeństwa. Jaruzelski powinien zostać osądzony. On przecież odpowiada za masakrę w grudniu 1970 roku, potem zbrodnie stanu wojennego. Jaruzelski miał wiele krwi na rękach. Jednak układy były takie, i są dalej, że ciężko było go osądzić. Okrągły Stół zrobił swoje. Jaruzelski załatwił sobie bezkarność przy okrągłym stole. Komuniści zagwarantowali sobie to, co było dla nich najważniejsze. I uniknęli kary.

Jaruzelski dla wielu był jedynie symbolem całego aparatu władzy i represji PRL. Jego śmierć kończy problem rozliczeń?

Część ludzi budujących PRL wciąż żyje. Oni powinni zostać osądzeni, pociągnięci do odpowiedzialności. Nawet nie chodzi o to, by oni szli do więzienia, ale jakiś wyrok – adekwatny do zbrodni – powinien zapaść.

W ostatnich latach na całym świecie sądzono starszych zbrodniarzy, którzy jednak – mimo starości, mimo chorób – odpowiadali za swoje czyny.

Tak rzeczywiście było.

Dlaczego w Polsce zatem się to nie udało?

Jak mówiłem, u nas komuniści załatwili to sobie przy okrągłym stole. Kolesie pozostawili u swoich część władzy sądowniczej – tam siedzą spadkobiercy, synowie i potomkowie byłych sędziów i prokuratorów. Nie zależało tym ludziom specjalnie na osądzeniu komunistów.

Historia oceni Jaruzelskiego jednoznacznie? Czy czeka nas dalszy ciąg sporów?

Spory na pewno będą widoczne. Część ludzi z otoczenia Jaruzelskiego będzie go bronić, ponieważ on był dla nich wygodny. Natomiast dla większości społeczeństwa Jaruzelski będzie zbrodniarzem, on był odpowiedzialny za ogromną liczbę ofiar z okresu PRL. On ma na sumieniu tych ludzi.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/ARCHIWUM]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook