Jedynie prawda jest ciekawa

Franczak: Działania na Łączce to wielki niewypał

01.07.2015

Rozmowa z Markiem Franczakiem, synem „Lalusia”, ostatniego Żołnierza Wyklętego.

Stefczyk.info: Na Łączce rozpoczyna się budowa Panteonu Narodowego. Andrzej Kunert, szef Rady Ochrony Miejsc Pamięci Walki i Męczeństwa przekonuje, że rodziny ofiar stalinowskich katów popierają ten pomysł i budowę. Pan również?

Marek Franczak: W mojej ocenie z tą budową należy się wstrzymać. Najpierw należy wydobyć wszystkie ofiary z ziemi. Trzeba tych ludzi ekshumować, zidentyfikować, a dopiero później przystępować do budowy. Obecne działania to dla mnie wielki niewypał. Należy ofiary identyfikować, a potem stawiać panteon.

Ktoś w tej sprawie zdaje się jednak spieszyć. Domyśla się Pan dlaczego?

Zbliżają się wybory,  w mojej ocenie mamy do czynienia z kiełbasą wyborczą. Rząd i odchodzący prezydent chcą pokazać, że coś robią. Sądzę, że to jest dyktowane kampanią wyborczą. Oni liczą, że zdobędą zwolenników. Do tej pory sprawa Łączki, czy Wyklętych to był temat tabu. Ekshumacje napotykały wielkie problemy. Nagle jednak sprawa ruszyła. Społeczeństwo ma widzieć, że coś się dzieje.

Co z III etapem prac ekshumacyjnych? Jest Pan spokojny o ten etap?

Jeśli obecna opcja będzie dalej rządziła, sądzę, że III etapu się nie doczekamy. Jeśli się coś zmieni, jeśli po wyborach rządzić będzie formacja patriotyczna, sądzę, że coś w tej sprawie może ulec zmianie. Dopiero po poważnych zmianach politycznych ten etap może się rozpocząć.

Rodziny ofiar pogrzebanych na Łączce popierają w Pana ocenie budowę, która rozpoczyna się na Łączce? Tak sugerował minister Kunert.

Nie sądzę, by w tej sprawie ktokolwiek prowadził konsultacje z rodzinami. Po prostu, władze chcą to zrobić i robią jak najszybciej. Żeby tylko mieć się czym chwalić. Nie spodziewam się, by rodziny miały w tej sprawie szanse się wypowiedzieć.

Projekt, który ma być realizowany na Łącze, podoba się Panu?

Nie podoba mi się ten projekt. Rozmawiam z Tadeuszem Płużańskim, rozmawiałem z wieloma rodzinami. Wiele osób jest zgodnych, że ten projekt, w tym kształcie to nie jest godne upamiętnienie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook