Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Franczak: Działania na Łączce to wielki niewypał

01.07.2015

Rozmowa z Markiem Franczakiem, synem „Lalusia”, ostatniego Żołnierza Wyklętego.

Stefczyk.info: Na Łączce rozpoczyna się budowa Panteonu Narodowego. Andrzej Kunert, szef Rady Ochrony Miejsc Pamięci Walki i Męczeństwa przekonuje, że rodziny ofiar stalinowskich katów popierają ten pomysł i budowę. Pan również?

Marek Franczak: W mojej ocenie z tą budową należy się wstrzymać. Najpierw należy wydobyć wszystkie ofiary z ziemi. Trzeba tych ludzi ekshumować, zidentyfikować, a dopiero później przystępować do budowy. Obecne działania to dla mnie wielki niewypał. Należy ofiary identyfikować, a potem stawiać panteon.

Ktoś w tej sprawie zdaje się jednak spieszyć. Domyśla się Pan dlaczego?

Zbliżają się wybory,  w mojej ocenie mamy do czynienia z kiełbasą wyborczą. Rząd i odchodzący prezydent chcą pokazać, że coś robią. Sądzę, że to jest dyktowane kampanią wyborczą. Oni liczą, że zdobędą zwolenników. Do tej pory sprawa Łączki, czy Wyklętych to był temat tabu. Ekshumacje napotykały wielkie problemy. Nagle jednak sprawa ruszyła. Społeczeństwo ma widzieć, że coś się dzieje.

Co z III etapem prac ekshumacyjnych? Jest Pan spokojny o ten etap?

Jeśli obecna opcja będzie dalej rządziła, sądzę, że III etapu się nie doczekamy. Jeśli się coś zmieni, jeśli po wyborach rządzić będzie formacja patriotyczna, sądzę, że coś w tej sprawie może ulec zmianie. Dopiero po poważnych zmianach politycznych ten etap może się rozpocząć.

Rodziny ofiar pogrzebanych na Łączce popierają w Pana ocenie budowę, która rozpoczyna się na Łączce? Tak sugerował minister Kunert.

Nie sądzę, by w tej sprawie ktokolwiek prowadził konsultacje z rodzinami. Po prostu, władze chcą to zrobić i robią jak najszybciej. Żeby tylko mieć się czym chwalić. Nie spodziewam się, by rodziny miały w tej sprawie szanse się wypowiedzieć.

Projekt, który ma być realizowany na Łącze, podoba się Panu?

Nie podoba mi się ten projekt. Rozmawiam z Tadeuszem Płużańskim, rozmawiałem z wieloma rodzinami. Wiele osób jest zgodnych, że ten projekt, w tym kształcie to nie jest godne upamiętnienie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Czutko]

Słowa kluczowe:

Polska

,

polityka

,

historia Polski

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook