Jedynie prawda jest ciekawa


„Francja stała się najstarszą apostatką Kościoła”

28.06.2013

Francuski rząd będzie teraz straszyć swoich wyborców: „Patrzcie, oto fundamentaliści katoliccy podnoszą rękę na laicką republikę!” - mówi portalowi Stefczyk.info prod. Adam Wielomski.

Cały świat obiegły zdjęcia, ukazujące brutalność specjalnych oddziałów policji, które bez względu na płeć czy wiek uczestników manifestacji przeciwników legalizacji homomałżeństw, biły ich pałkami, a także używały gazu łzawiącego. Ofiarami tych działań były także dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Sprawą już zainteresowały się instytucje ds. praw człowieka. WIĘCEJ O SPRAWIE CZYTAJ NA PORTALU WPOLITYCE.PL.


Stefczyk.info: Szef Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości złożył skargę do Rady Praw Człowieka ONZ ws. działań policji, która podjęła brutalne środki wobec przeciwników tzw. małżeństw homoseksualnych we Francji. Czy to nie paradoks, że instytucje krytykowane przez konserwatystów stają w obronie protestujących?


Prof. Adam Wielomski (historyk idei): W świetle tzw. praw człowieka wspomniane instytucje powinny krytykować przeciwników homomałżeństw. Tyle, że francuski rząd ewidentnie przesadził, policja użyła przemocy wobec niewinnych osób, w jednej z relacji czytałem, że spałowano księdza. Tego już nie można było zamieść pod dywan i dalej udawać, że prawa człowieka nie obowiązują katolików


Francuscy katolicy coraz śmielej zabierają głos, wychodzą na ulice. Czy coś zmienia się nad Sekwaną?

We Francji zmieniło się tylko to, że zaktywizowała się grupa, która jest mniejszością i to od dosyć dawna, bo już od końca XVIII wieku. I to mniejszością topniejącą z każdym dziesięcioleciem... To oczywiście cieszy, że ta zahukana część społeczeństwa, po II wojnie światowej utożsamiana wyłącznie z kolaboracyjnym rządem Vichy, wreszcie podnosi głowę, ale nie miejmy złudzeń, że zmieni francuską rzeczywistość. Moim zdaniem nie ma takiej możliwości. Co więcej, przeciwko nim nastąpi konsolidacja lewicy w obronie republiki i jej wartości. Wbrew pozorom, będzie to sprzyjało rządowi – będzie miał wroga ideowego, mocno odstającego od reszty społeczeństwa, którym będzie można straszyć swoich wyborców: „Patrzcie, oto fundamentaliści katoliccy podnoszą rękę na laicką republikę!”.


Co ciekawe, obrońcy rodziny również odnoszą się do tych wartości. Nawet na manifestacjach katolików można było spotkać czapki frygijskie...

Oczywiście jest to chichot historii. Musimy pamiętać, że czapki frygijskie są symbolem nie tyle rewolucji, co najbardziej radykalnych jakobinów antyklerykalnych. Obrońcy rodziny chcą się wpisać w istniejący porządek polityczno-prawny i stwierdzić, że go bronią, ale to tak samo jak krytykować stalinizm cytatami z Marksa czy III Rzeszę cytatmi z „Mein Kampf”. Porządku, który jest indyferentny światopoglądowo, a właściwie nie indyferentny, a agresywnie laicki, nie da się zmienić, odwołując się do jego podstaw światopoglądowych czy polityczno-prawnych. We Francji na przełomie XIX i XX w. toczyła się dysputa, czy – zgodnie z prawami człowieka – powinny istnieć zgromadzenia zakonne. Podobne polemiki są tam na porządku dziennym i dowodzą słabości środowisk katolickich, które są zmuszone odwoływać się do światopoglądu laickiego i indyferentnego, aby bronić swojego stanowiska. Oczywiście nic to im nie da, ponieważ jeżeli traktujemy istniejący porządek ideowy – stawiający na piedestale jednostkę i jej przyrodzone uprawnienia – jako obowiązujący, to nie możemy zanegować czyjegoś prawa do zawarcia tzw. małżeństwa homoseksualnego. Może to co powiem zabrzmi kontrowersyjnie, ale ustawa o małżeństwach homoseksualnych jest oczywistą konsekwencją Rewolucji Francuskiej i Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. 


Czy zatem francuscy katolicy nie są już w stanie odwrócić niekorzystnej sytuacji?

Aby to zrobić, musieliby dokonać całkowitej rechrystianizacji Francji i zmienić – przy pomocy większości społeczeństwa – ducha istniejących instytucji  i praw. Mówiąc brutalnie: francuscy katolicy stanowią obecnie getto. Jeżeli za czasów kadencji prezydenta Sarkozy'ego mówiło się o otwarciu laickiego państwa na dialog z religią, pamiętajmy, że chodziło głównie o islam, a nie katolicyzm. Katolicyzm nie jest traktowany już jako realna siła.


Zabrzmiało pesymistycznie...

Niestety tak. Francja już dawno przestała być najstarszą córą Kościoła. Dziś jest najstarszą apostatką Kościoła. 


Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Aleksander Majewski

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook