Jedynie prawda jest ciekawa


„Francja stała się najstarszą apostatką Kościoła”

28.06.2013

Francuski rząd będzie teraz straszyć swoich wyborców: „Patrzcie, oto fundamentaliści katoliccy podnoszą rękę na laicką republikę!” - mówi portalowi Stefczyk.info prod. Adam Wielomski.

Cały świat obiegły zdjęcia, ukazujące brutalność specjalnych oddziałów policji, które bez względu na płeć czy wiek uczestników manifestacji przeciwników legalizacji homomałżeństw, biły ich pałkami, a także używały gazu łzawiącego. Ofiarami tych działań były także dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Sprawą już zainteresowały się instytucje ds. praw człowieka. WIĘCEJ O SPRAWIE CZYTAJ NA PORTALU WPOLITYCE.PL.


Stefczyk.info: Szef Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości złożył skargę do Rady Praw Człowieka ONZ ws. działań policji, która podjęła brutalne środki wobec przeciwników tzw. małżeństw homoseksualnych we Francji. Czy to nie paradoks, że instytucje krytykowane przez konserwatystów stają w obronie protestujących?


Prof. Adam Wielomski (historyk idei): W świetle tzw. praw człowieka wspomniane instytucje powinny krytykować przeciwników homomałżeństw. Tyle, że francuski rząd ewidentnie przesadził, policja użyła przemocy wobec niewinnych osób, w jednej z relacji czytałem, że spałowano księdza. Tego już nie można było zamieść pod dywan i dalej udawać, że prawa człowieka nie obowiązują katolików


Francuscy katolicy coraz śmielej zabierają głos, wychodzą na ulice. Czy coś zmienia się nad Sekwaną?

We Francji zmieniło się tylko to, że zaktywizowała się grupa, która jest mniejszością i to od dosyć dawna, bo już od końca XVIII wieku. I to mniejszością topniejącą z każdym dziesięcioleciem... To oczywiście cieszy, że ta zahukana część społeczeństwa, po II wojnie światowej utożsamiana wyłącznie z kolaboracyjnym rządem Vichy, wreszcie podnosi głowę, ale nie miejmy złudzeń, że zmieni francuską rzeczywistość. Moim zdaniem nie ma takiej możliwości. Co więcej, przeciwko nim nastąpi konsolidacja lewicy w obronie republiki i jej wartości. Wbrew pozorom, będzie to sprzyjało rządowi – będzie miał wroga ideowego, mocno odstającego od reszty społeczeństwa, którym będzie można straszyć swoich wyborców: „Patrzcie, oto fundamentaliści katoliccy podnoszą rękę na laicką republikę!”.


Co ciekawe, obrońcy rodziny również odnoszą się do tych wartości. Nawet na manifestacjach katolików można było spotkać czapki frygijskie...

Oczywiście jest to chichot historii. Musimy pamiętać, że czapki frygijskie są symbolem nie tyle rewolucji, co najbardziej radykalnych jakobinów antyklerykalnych. Obrońcy rodziny chcą się wpisać w istniejący porządek polityczno-prawny i stwierdzić, że go bronią, ale to tak samo jak krytykować stalinizm cytatami z Marksa czy III Rzeszę cytatmi z „Mein Kampf”. Porządku, który jest indyferentny światopoglądowo, a właściwie nie indyferentny, a agresywnie laicki, nie da się zmienić, odwołując się do jego podstaw światopoglądowych czy polityczno-prawnych. We Francji na przełomie XIX i XX w. toczyła się dysputa, czy – zgodnie z prawami człowieka – powinny istnieć zgromadzenia zakonne. Podobne polemiki są tam na porządku dziennym i dowodzą słabości środowisk katolickich, które są zmuszone odwoływać się do światopoglądu laickiego i indyferentnego, aby bronić swojego stanowiska. Oczywiście nic to im nie da, ponieważ jeżeli traktujemy istniejący porządek ideowy – stawiający na piedestale jednostkę i jej przyrodzone uprawnienia – jako obowiązujący, to nie możemy zanegować czyjegoś prawa do zawarcia tzw. małżeństwa homoseksualnego. Może to co powiem zabrzmi kontrowersyjnie, ale ustawa o małżeństwach homoseksualnych jest oczywistą konsekwencją Rewolucji Francuskiej i Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. 


Czy zatem francuscy katolicy nie są już w stanie odwrócić niekorzystnej sytuacji?

Aby to zrobić, musieliby dokonać całkowitej rechrystianizacji Francji i zmienić – przy pomocy większości społeczeństwa – ducha istniejących instytucji  i praw. Mówiąc brutalnie: francuscy katolicy stanowią obecnie getto. Jeżeli za czasów kadencji prezydenta Sarkozy'ego mówiło się o otwarciu laickiego państwa na dialog z religią, pamiętajmy, że chodziło głównie o islam, a nie katolicyzm. Katolicyzm nie jest traktowany już jako realna siła.


Zabrzmiało pesymistycznie...

Niestety tak. Francja już dawno przestała być najstarszą córą Kościoła. Dziś jest najstarszą apostatką Kościoła. 


Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Aleksander Majewski

[Fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook