Jedynie prawda jest ciekawa


Francja bardziej antyunijna

23.04.2012

Wczoraj rozstrzygnięta została I tura wyborów we Francji. Wygrał jednzm punktem procentowym z urzędującym Prezydentem Nicolasem Sarkozy, kandydat socjalistów Francois Holland.

Rewelacyjny wynik blisko 20 procent poparcia uzyskała Marine Le Pen szefowa Frontu Narodowego, partii zdecydowanie antyunijnej mająca między innymi w swoim programie wyjście Francji z Unii Europejskiej.

Sarkozy przegrał wprawdzie nieznacznie z Hollandem w I turze ale była to pierwsza przegrana urzędującego prezydenta w tej turze w historii V Republiki, a III miejsce Marine Le Pen i IV miejsce z wynikiem ponad 11 procent kandydata skrajnej lewicy Melenchona, raczej przesądzają, że przegra on i to wyraźnie wybory także w II turze.

Ta przegrana Sarkozego może wydawać się w Polsce dosyć zastanawiająca, bo na forum międzynarodowym był to prezydent, który jak się wydawało niezwykle mocno zabiegał o francuskie interesy.

Widać jednak, że Francuzom zdecydowanie musiało przeszkadzać „zblatowanie” ich prezydenta z dużym biznesem (o czym co jakiś czas informowały francuskie media), czy zamiłowanie Sarkozego do drogich gadżetów.

Wymownym przykładem tego zamiłowania była akcja chowania przez Sarkozego drogiego zegarka marki Patek za 50 tys. euro do kieszeni, żeby tylko nie zobaczyli go wyborcy podczas podawania im ręki na jednym z ostatnich wieców wyborczych. Media skrzętnie odnotowały tę operację przeprowadzoną przez Sarkozego i był to chyba przysłowiowy gwoździk do jego „trumny”.

Najmocniej jednak Sarkozy został osądzony za coraz trudniejszą sytuację gospodarczą, wysokie bezrobocie, drożyznę i na nic się zdały usprawiedliwienia, że to skutki ogólnoświatowego kryzysu.

W zasadzie nie wypada się specjalnie cieszyć ze zwycięstwa socjalisty we Francji ale ta wygrana zapewne spowoduje wyraźne osłabienie motoru niemiecko – francuskiego na unijnym forum.

Kanclerz Merkel wręcz ostentacyjnie popierała Sarkozego (i to także we Francji nie zostało odebrane najlepiej) i Holland zapewne jej tego nie zapomni. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że w swoim programie miał on zapisaną daleko idącą ostrożność w stosunku do pomysłów forsowanych w UE przez Angelę Merkel w tym w szczególności rezerwę do właśnie podpisanego paktu fiskalnego.

Holland chce renegocjacji tego paktu, w szczególności jego zapisów ograniczających państwom członkowskim instrumenty polityki fiskalnej i trudno przesądzać jak ten postulat uda mu się zrealizować ale wygląda na to, że nie będzie popierał w tym obszarze, pomysłów niemieckich.

Czy z tej zmiany we Francji, której skutki natychmiast przeniosą się na forum instytucji unijnych potrafi skorzystać Polska. Można mieć co do tego poważne wątpliwości.

Ostentacyjne nieprzyjęcie Hollanda przez premiera Tuska, podczas jego pobytu w naszym kraju (w ostatniej chwili zaaranżowano tylko spotkanie z Prezydentem Komorowskim) tylko dlatego, że tak zdecydowano na forum Europejskiej Partii Ludowej do której należy Platforma, pokazuje, że kompletnie nie potrafimy przewidywać zmian na europejskiej scenie politycznej.

Do tej pory bez zastrzeżeń na unijnym form popieraliśmy pomysły niemiecko-francuskie, niezależnie od tego czy służyło to dobrze czy trochę gorzej polskim interesom.

Teraz jak widać po pakcie fiskalnym takich wspólnych niemiecko-francuskich interesów będzie mniej, Francja tak ochoczo jak do tej pory nie będzie zgadzała się na wszystko co wymyślą Niemcy.

Gdybyśmy prowadzili bardziej samodzielną politykę na unijnym forum to być może wygrana socjalisty we Francji mogłaby nam w jej prowadzeniu pomóc, w każdym razie dyktat niemiecki straci sporo ze swej mocy. Tyle tylko czy akurat ta ekipa rządowa jest tym zainteresowana, mam poważne wątpliwości.

Zbigniew Kuźmiuk

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook