Jedynie prawda jest ciekawa


Frąckowiak: Pomnikowy układ z Rosją

15.10.2014

Bez względu na to, gdzie stanie ten pomnik będzie to zdecydowanie za późno. Symbolizować będzie uległość rządu polskiego wobec Rosji w latach 2010-2015. Ta serwilistyczna postawa była obca tym, którzy chcieli tego pomnika od początku – pisze Filip Frąckowiak o niespodzianym zwrocie Bronisława Komorowskiego, który pięć lat po tragedii smoleńskiej popiera inicjatywę wybudowania w Warszawie pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Filip Frąckowiak, który jest dyrektorem Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego, przypomina, że w polskiej historii było wiele „traktatów wieczystej przyjaźni z Rosją” narzuconych na carskich i sowieckich bagnetach.

- Niestety, mamy przykłady traktatów przyjaźni podpisywanych pod presją także po 1989 roku. W ostatnich latach była to odwilż narzucona Polsce przez Moskwę po 10 kwietnia 2010 roku. Tym razem rolę przystawionego bagnetu pełniła katastrofa samolotu z prezydentem RP na pokładzie – zaznacza Frąckowiak w „Naszym Dzienniku”.

- W kontekście tego stawianie pomnika prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz pozostałym ofiarom katastrofy pięć lat po tragedii jest potwierdzeniem rosyjskiego nacisku. Co stało na przeszkodzie, by pomnik stanął w pierwszą rocznicę katastrofy? – stawia pytanie Frąckowiak.

- Być może atmosfera strachu i niechęci tak wyczuwalna wśród osób promujących układ wieczystej przyjaźni z Rosją, gdy wspominano członków delegacji z 10 kwietnia 2010. Nawet dziś, gdy prezydent Bronisław Komorowski odpowiada pozytywnie na inicjatywę budowy pomnika, wciąż pada hasło, że akurat na Krakowskie Przedmieście nie zgodzi się konserwator zabytków – dodaje.

Frąckowiak zauważa, że argument o „uszanowaniu zabytków” jest typowy dla stylu rosyjskiej dyplomacji.

- Hasło to pada z ust prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Nie przeszkadzają nowoczesne instalacje na Trakcie Królewskim: kolorowe zadaszenia wyjść z II linii metra, elektromagnetyczne stojaki na rowery. W parku Skaryszewskim im. Ignacego Paderewskiego (!) pomnik sowieckiego okupanta, a także inne ulice i pomniki komunistyczne. Obecnej prezydent Warszawy przeszkadza Lech Kaczyński i upamiętnienie śmierci Polaków na terytorium Rosji – pisze Frąckowiak w „ND”.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


JKUB/”ND”

[fot. Wikimedia Commons/Marcin Białek/lic. cc. 3.0

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook