Jedynie prawda jest ciekawa


Frąckowiak o III RP: To nie jest dobre państwo

03.07.2014

Rozmowa z Filipem Frąckowiakiem, synem śp. prof. Józefa Szaniawskiego, ostatniego więźnia politycznego PRL.

Stefczyk.info: Historycy IPN poinformowali, że znaleźli dowód na to, że komunistyczni dygnitarze byli celowo chowani na miejscu grzebania ofiar stalinowskich zbrodni. Wiele osób podejrzewało, że tak właśnie było, ale dziś mamy dowód. Jak Pan ocenia tę sprawę?

Filip Frąckowiak: To jest ostateczna kompromitacja PRL-u. Jeśli jeszcze byli tacy, którzy uważali, że cokolwiek w tym koszmarnym państwie, w tej protezie udającej Polskę, było do „uratowania”, to się mylili. Jeśli jacyś ludzie mówią, że część tego państwa miała honor, to już mamy sprawę jasną. To było skompromitowane państwo na każdej płaszczyźnie. Nie ma tego jak bronić. Większość Polaków już od dawna nie chce i nie zamierza bronić tego państwa, ale wciąż postkomuniści czy komuniści mówią, że przynajmniej coś odbudowywano... Nie, to było jednoznaczne zło. Mordowano Polaków walczących o kraj, pozostawiano jedynie tych, którzy funkcjonowali bezwolnie albo służyli Sowietom. Ta sprawa to jednak również kompromitacja III RP. Kolejna kompromitacja.

Dlaczego tak Pan mówi? O jaką kompromitację chodzi?

To kompromituje państwo, bowiem pokazuje III RP, jako kraj, który nie był w stanie zadośćuczynić bohaterom i pamięci o nich. Przecież od dawna było wiadomo o tej sprawie. Musieliśmy czekać ponad 20 lat, żeby znaleźć na to dowód, żeby polskie państwo pozwoliło znaleźć dowód. Przecież wielu ludzi doskonale zdawało sobie sprawę, gdzie byli chowani Żołnierze Wyklęci.

Jak oceniać fakt, że obecnie groby tych komunistycznych dygnitarzy blokują prace ekshumacyjne? Okazuje się, że rodziny pochowanych komunistów muszą zgodzić się na przesunięcie grobów, by państwo mogło zidentyfikować swoich bohaterów pomordowanych w PRL...

W tej sprawie należy przeprowadzić debatę publiczną, w której powinny się wypowiedzieć różne strony. Prawo rodzin do decydowania o grobie osoby zmarłej oczywiście jest ważne. Jednak w sytuacji, w której rodziny się nie zgadzają na ekshumacje komunistów chowanych celowo na miejscu grzebania ofiar stalinowskich, a także w związku z brakiem aktywności państwa polskiego, w tej sprawie powinniśmy działać oddolnie. Media powinny zacząć prowadzić debatę publiczną. Polski rząd jest w tej sprawie skompromitowany, bowiem nie daje pieniędzy na dalsze prace archeologiczne.

Słyszymy w mediach często sugestie, że historia nie jest ważna, że nie należy się nią zajmować, że trzeba się zająć przyszłością. Dlaczego dla Pana ta sprawa jest istotna?

Historia jest ważna. U podstaw każdego państwa leżą mity założycielskie, kamienie węgielne, pewne idee. Mity założycielskie III RP są również zapisane w Konstytucji RP z 1997 roku. One są jednak albo złe i fałszywe, albo źle je rozumie obecna władza i elita rządząca. Jeśli brakuje wśród tych mitów założycielskich pamięci o tych, którzy bezpośrednio po II wojnie światowej walczyli o wolną Polskę, to znaczy, że Polska jest budowana na fundamentach wbijanych w ziemię pełną krwi patriotów. To nie jest dobre państwo, to państwo jest jak zatrute drzewo. Zatrute drzewo zawsze rodzi zatrute owoce.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. B. Sławińska/wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook