Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Frąckowiak o III RP: To nie jest dobre państwo

03.07.2014

Rozmowa z Filipem Frąckowiakiem, synem śp. prof. Józefa Szaniawskiego, ostatniego więźnia politycznego PRL.

Stefczyk.info: Historycy IPN poinformowali, że znaleźli dowód na to, że komunistyczni dygnitarze byli celowo chowani na miejscu grzebania ofiar stalinowskich zbrodni. Wiele osób podejrzewało, że tak właśnie było, ale dziś mamy dowód. Jak Pan ocenia tę sprawę?

Filip Frąckowiak: To jest ostateczna kompromitacja PRL-u. Jeśli jeszcze byli tacy, którzy uważali, że cokolwiek w tym koszmarnym państwie, w tej protezie udającej Polskę, było do „uratowania”, to się mylili. Jeśli jacyś ludzie mówią, że część tego państwa miała honor, to już mamy sprawę jasną. To było skompromitowane państwo na każdej płaszczyźnie. Nie ma tego jak bronić. Większość Polaków już od dawna nie chce i nie zamierza bronić tego państwa, ale wciąż postkomuniści czy komuniści mówią, że przynajmniej coś odbudowywano... Nie, to było jednoznaczne zło. Mordowano Polaków walczących o kraj, pozostawiano jedynie tych, którzy funkcjonowali bezwolnie albo służyli Sowietom. Ta sprawa to jednak również kompromitacja III RP. Kolejna kompromitacja.

Dlaczego tak Pan mówi? O jaką kompromitację chodzi?

To kompromituje państwo, bowiem pokazuje III RP, jako kraj, który nie był w stanie zadośćuczynić bohaterom i pamięci o nich. Przecież od dawna było wiadomo o tej sprawie. Musieliśmy czekać ponad 20 lat, żeby znaleźć na to dowód, żeby polskie państwo pozwoliło znaleźć dowód. Przecież wielu ludzi doskonale zdawało sobie sprawę, gdzie byli chowani Żołnierze Wyklęci.

Jak oceniać fakt, że obecnie groby tych komunistycznych dygnitarzy blokują prace ekshumacyjne? Okazuje się, że rodziny pochowanych komunistów muszą zgodzić się na przesunięcie grobów, by państwo mogło zidentyfikować swoich bohaterów pomordowanych w PRL...

W tej sprawie należy przeprowadzić debatę publiczną, w której powinny się wypowiedzieć różne strony. Prawo rodzin do decydowania o grobie osoby zmarłej oczywiście jest ważne. Jednak w sytuacji, w której rodziny się nie zgadzają na ekshumacje komunistów chowanych celowo na miejscu grzebania ofiar stalinowskich, a także w związku z brakiem aktywności państwa polskiego, w tej sprawie powinniśmy działać oddolnie. Media powinny zacząć prowadzić debatę publiczną. Polski rząd jest w tej sprawie skompromitowany, bowiem nie daje pieniędzy na dalsze prace archeologiczne.

Słyszymy w mediach często sugestie, że historia nie jest ważna, że nie należy się nią zajmować, że trzeba się zająć przyszłością. Dlaczego dla Pana ta sprawa jest istotna?

Historia jest ważna. U podstaw każdego państwa leżą mity założycielskie, kamienie węgielne, pewne idee. Mity założycielskie III RP są również zapisane w Konstytucji RP z 1997 roku. One są jednak albo złe i fałszywe, albo źle je rozumie obecna władza i elita rządząca. Jeśli brakuje wśród tych mitów założycielskich pamięci o tych, którzy bezpośrednio po II wojnie światowej walczyli o wolną Polskę, to znaczy, że Polska jest budowana na fundamentach wbijanych w ziemię pełną krwi patriotów. To nie jest dobre państwo, to państwo jest jak zatrute drzewo. Zatrute drzewo zawsze rodzi zatrute owoce.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. B. Sławińska/wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

PRL

,

Polska

,

polityka

,

rząd

,

łączka

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook