Jedynie prawda jest ciekawa


Fotyga: Wielka krzywda dla Polski

30.05.2012

Po raz pierwszy takie słowa zostały wypowiedziane na tak wysokim szczeblu, i to z ust prezydenta państwa sojuszniczego. Apeluję do dyplomacji amerykańskiej o naprawienie tej krzywdy – mówi portalowi Stefczyk.info była szefowa MSZ Anna Fotyga, posłanka PiS.

Stefczyk.info: Prezydent USA w czasie przyznania ważnego orderu Janowi Karskiemu mówił o „polskich obozach śmierci”. Jak Pani ocenia tę wypowiedź?

Anna Fotyga: Ta wypowiedź prezydenta Obamy uczyniła Polsce wielką krzywdę. Przywołam dwa pomniki dziedzictwa kulturowego świata, o których uznanie walczyła Polska. Jeden to Postulaty Sierpniowe. Obecnie próbuje się nam je odebrać, próbuje się umniejszyć ich wartość. Widzimy próbę cofnięcia się do stanu przed zwycięstwem „Solidarności”. Drugim pomnikiem jest walka, którą Polska stoczyła w 2007 roku. Prowadziliśmy wtedy walkę o to, by obóz Auschwitz-Birkenau, został przez UNESCO oficjalnie określony jako: „niemiecki, nazistowski koncentracyjny obóz zagłady”. Stany Zjednoczone są członkiem UNESCO. Prezydent Obama powinien wiedzieć, że obozy koncentracyjne były zakładane zarówno na terenie Niemiec, jak i na ternar okupowanych. One były jednak zawsze częścią polityki państwa niemieckiego.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przeprosił za słowa prezydenta. Czy to wystarczy?

Wypowiedź urzędnika była miękką wersją przeprosin. Ta wypowiedź nie naprawia szkody wyrządzonej Polsce. Polacy w kraju oraz na świecie, szczególnie Polonia amerykańska, powinni domagać się rzetelnych i stanowczych przeprosin ze strony prezydenta Obamy.

Polska jest dobrze przygotowana do działania w takich sytuacjach?

Polska w ogóle nie jest do tego przygotowana. Najlepszym dowodem jest relacja z uroczystości w USA. Adam Daniel Rotfeld (zdj.) był na miejscu, miał pole do popisu. On powinien zareagować. To, co działo się w Białym Domu, było transmitowane przez wiele anten z całego świata. Polska reakcja na słowa prezydenta Obamy powinna mieć podobny format i skalę.

Dlaczego?

Wypowiedź prezydenta wymaga sprostowania. Krzywda, jakiej doznaliśmy, jest bowiem ogromna. Po raz pierwszy takie słowa zostały wypowiedziane na tak wysokim szczeblu, i to z ust prezydenta państwa sojuszniczego. Apeluję do dyplomacji amerykańskiej o naprawienie tej krzywdy. Przypominam, że Oświęcim został przy pomocy armat i czołgów wcielony do Rzeszy. Obóz Auschwitz-Birkenau był zakładany przez niemieckiego okupanta na terenach przyłączonych do Rzeszy. Wiele miejsc nosiło taki charakter.

Ze stwierdzeniami dot. „polskich obozów śmierci” Polska walczy od lat

Zaraz po dojściu do władzy przez Hitlera Reinhard Heydrich wprowadził dekret o cenzurze prewencyjnej na wszystkie wzmianki dotyczące obozów koncentracyjnych. Odnoszę wrażenie, że ten dekret nadal obowiązuje.

Jak Pani ocenia działanie Radosława Sikorskiego w tej sprawie?

Minister Sikorski zrobił wystarczająco dużo złego w tej sprawie, np. nie pozwoliwszy, żeby rodzina Jana Karskiego odebrała Medal Wolności, przyznany przez Prezydenta USA. Ewidentnie minister Rotfeld nie umiał się podczas tej uroczystości zachować. Sądzę, że rodzina wybitnego polskiego patrioty wiedziałaby, co zrobić w tej sytuacji.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook