Jedynie prawda jest ciekawa


Fotyga: "Ważne, aby Polska była w kwestii ukraińskiej dobrze postrzegana"

01.03.2014

W Niemczech trwa zachwyt nad polską polityka wschodnią wobec Rosji i Ukrainy i nad świetnymi relacjami polsko-nimieckiemi obecnej ekipy. Jednak w tym czasie Niemcy zgadzają się na rosyjski projekt kolejowy omijający Polskę szlakiem szerokotorowym przez Słowację do Wiednia i być może dalej, aż do Niemiec. O tym czy więc relacje polsko-niemieckie są tak świetne rozmawiamy z Anną Fotygą, byłą minister spraw zagranicznych.

STEFCZYK.INFO: Prasa niemiecka zachwycona jest relacjami polsko-niemieckimi. Czy słusznie? One są tak świetne jak mówi tez Radosław Sikorski?

Anna Fotyga: O Sikorskim w ogóle nie mam ochoty się wypowiadać. Zaś co do naszych relacji z Niemcami to są one trudne. Po pierwsze mają swój wymiar unijny. Niemcy są w tej chwili siłą dominujacą, de facto hegemonem UE.

Wielu polskich interesów obecna epika w ogóle nie dostrzega, a one wymagają bardzo solidnego promowania, bo nie idą w parze z niemieckim.

No i jest też cała agenda bilateralna, poczynając od polskiej mniejszości, aczkolwiek przypatrując się stanowisku niemieckiemu w sprawach ukraińskich, to do pewnego stopnia jest nam po drodze z Berlinem.


Czy to pochodna osobistych złych relacji kanclerz Angeli Merkel z Władimirem Putinem?

Nie, nie chcę wchodzić w te kwestie. Relacje niemiecko-rosyjskie od wielu lat funkcjonują. Na wielu płaszczyznach są to relacje bardzo bliskie, choć sądzę, że w Niemczech następuje pewne rozczarowanie polityką rosyjską. Nie wiem, być może to efekt wielu błędów popełnianych przez znaczących polityków rosyjskich.


Aleksander Rahr (politolog niemiecki, przyjaciel i biograf Putina, lobbysta przyjaźni niemiecko-rosyjskiej – przyp. red.) jednak nadal działa.

Tak, zauważyłam. Wielu przyjaciół Putina działa też na terenie Polski, Słowacji, Francji, w USA i w winnych krajach, np. bałtyckich, nie mówiąc nawet o Włoszech.

A wracając do pierwszego pytania, to nie chcę się wypowiadać o działaniach Radosława Sikorskiego, bo chodzi o Polskę. Może mi się nie podobać to i owo, ale jest bardzo ważne, aby Polska była w kwestii ukraińskiej dobrze postrzegana. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook