Jedynie prawda jest ciekawa


Fotyga: "Ważne, aby Polska była w kwestii ukraińskiej dobrze postrzegana"

01.03.2014

W Niemczech trwa zachwyt nad polską polityka wschodnią wobec Rosji i Ukrainy i nad świetnymi relacjami polsko-nimieckiemi obecnej ekipy. Jednak w tym czasie Niemcy zgadzają się na rosyjski projekt kolejowy omijający Polskę szlakiem szerokotorowym przez Słowację do Wiednia i być może dalej, aż do Niemiec. O tym czy więc relacje polsko-niemieckie są tak świetne rozmawiamy z Anną Fotygą, byłą minister spraw zagranicznych.

STEFCZYK.INFO: Prasa niemiecka zachwycona jest relacjami polsko-niemieckimi. Czy słusznie? One są tak świetne jak mówi tez Radosław Sikorski?

Anna Fotyga: O Sikorskim w ogóle nie mam ochoty się wypowiadać. Zaś co do naszych relacji z Niemcami to są one trudne. Po pierwsze mają swój wymiar unijny. Niemcy są w tej chwili siłą dominujacą, de facto hegemonem UE.

Wielu polskich interesów obecna epika w ogóle nie dostrzega, a one wymagają bardzo solidnego promowania, bo nie idą w parze z niemieckim.

No i jest też cała agenda bilateralna, poczynając od polskiej mniejszości, aczkolwiek przypatrując się stanowisku niemieckiemu w sprawach ukraińskich, to do pewnego stopnia jest nam po drodze z Berlinem.


Czy to pochodna osobistych złych relacji kanclerz Angeli Merkel z Władimirem Putinem?

Nie, nie chcę wchodzić w te kwestie. Relacje niemiecko-rosyjskie od wielu lat funkcjonują. Na wielu płaszczyznach są to relacje bardzo bliskie, choć sądzę, że w Niemczech następuje pewne rozczarowanie polityką rosyjską. Nie wiem, być może to efekt wielu błędów popełnianych przez znaczących polityków rosyjskich.


Aleksander Rahr (politolog niemiecki, przyjaciel i biograf Putina, lobbysta przyjaźni niemiecko-rosyjskiej – przyp. red.) jednak nadal działa.

Tak, zauważyłam. Wielu przyjaciół Putina działa też na terenie Polski, Słowacji, Francji, w USA i w winnych krajach, np. bałtyckich, nie mówiąc nawet o Włoszech.

A wracając do pierwszego pytania, to nie chcę się wypowiadać o działaniach Radosława Sikorskiego, bo chodzi o Polskę. Może mi się nie podobać to i owo, ale jest bardzo ważne, aby Polska była w kwestii ukraińskiej dobrze postrzegana. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook