Jedynie prawda jest ciekawa


Fotyga: Tusk szuka winnego własnych zaniechań

03.07.2013

Myślę, że Donald Tusk w tej chwili zdaje już sobie sprawę z ogromu zniszczeń, które może przynieść funkcjonowanie pakietu energetyczno-klimatycznego. Z tego powodu chce skierować narrację na boczny tor: dyskusję o winie – mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info poseł PiS Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych.

Stefczyk.info: Dlaczego Donald Tusk obarcza śp. Lecha Kaczyńskiego winą za przyjęcie przez Polskę pakietu klimatycznego?

Anna Fotyga: Przyzwyczailiśmy  się, że Donald Tusk zawsze szuka winnego swych własnych zaniechań. To jest metoda, którą  stosuje. Wydawało się, że tragiczna śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego przerwie proceder obarczania go odpowiedzialnością za wszystkie błędy obozu rządzącego. Tak się jednak nie stało. Odnoszę wrażenie, że Donald Tusk jest spanikowany konsekwencjami przyjętego przez siebie pakietu energetyczno-klimatycznego. Szuka winnego, zamiast skupić się na naprawie zaistniałej sytuacji. Jego obowiązkiem jest rządzenie, nie PR.

Jak rzeczywiście wyglądało negocjowanie pakietu klimatycznego?

Konkluzje Rady Europejskiej z marca 2007 r., na której śp. prezydent Lech Kaczyński prezentował stanowisko rządu były – zgodnie z ówcześnie obowiązującymi traktatami – ogólnymi ramami politycznymi. Ich treść była bezpieczna dla Polski. Natomiast wiążący prawnie traktat zawarł wiele miesięcy później Donald Tusk. Wówczas to – co stanowi w pełni odpowiedzialność obecnego premiera – doszło do pogorszenia warunków, dla Polski.  Zmieniony został rok bazowy (liczy się od niego skalę wdrożonych redukcji emisji CO2 – red.), który dla nas był korzystny i powodował, że ogólne ramy pakietu klimatycznego, przyjmowane wcześniej przez prezydenta były bezpieczne. Rok bazowy 1990 nie wymagał od nas żadnych nakładów, ponieważ określone nim warunki mieliśmy już spełnione poprzez transformację gospodarczą. Natomiast przyjęty przez Donalda Tuska rok bazowy 2005 oznacza ogromne, kosztowne inwestycje, żeby dokonać takiej redukcji emisji CO2, jak jest wymagana. Na tym polegał błąd Tuska. On się w tym kompletnie nie zorientował. Przypominam sobie koniec negocjacji podczas Rady Europejskiej, w której uczestniczył - jego triumfalną minę i ogłoszenie nagród przyznanych dla negocjatorów.

Czy lider PO trwa w nieświadomości?

Myślę, że Donald Tusk w tej chwili zdaje już sobie sprawę z ogromu zniszczeń, które może przynieść funkcjonowanie pakietu energetyczno-klimatycznego. Z tego powodu chce skierować narrację na boczny tor – dyskusję o winie.

Co rząd Donalda Tuska powinien dziś zrobić w sprawie pakietu?

Natychmiast renegocjować traktat. Niestety nie jest w stanie tego uczynić i dlatego robi awanturę medialną.

JKUB

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook