Jedynie prawda jest ciekawa


Fotyga: Tusk szuka winnego własnych zaniechań

03.07.2013

Myślę, że Donald Tusk w tej chwili zdaje już sobie sprawę z ogromu zniszczeń, które może przynieść funkcjonowanie pakietu energetyczno-klimatycznego. Z tego powodu chce skierować narrację na boczny tor: dyskusję o winie – mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info poseł PiS Anna Fotyga, była minister spraw zagranicznych.

Stefczyk.info: Dlaczego Donald Tusk obarcza śp. Lecha Kaczyńskiego winą za przyjęcie przez Polskę pakietu klimatycznego?

Anna Fotyga: Przyzwyczailiśmy  się, że Donald Tusk zawsze szuka winnego swych własnych zaniechań. To jest metoda, którą  stosuje. Wydawało się, że tragiczna śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego przerwie proceder obarczania go odpowiedzialnością za wszystkie błędy obozu rządzącego. Tak się jednak nie stało. Odnoszę wrażenie, że Donald Tusk jest spanikowany konsekwencjami przyjętego przez siebie pakietu energetyczno-klimatycznego. Szuka winnego, zamiast skupić się na naprawie zaistniałej sytuacji. Jego obowiązkiem jest rządzenie, nie PR.

Jak rzeczywiście wyglądało negocjowanie pakietu klimatycznego?

Konkluzje Rady Europejskiej z marca 2007 r., na której śp. prezydent Lech Kaczyński prezentował stanowisko rządu były – zgodnie z ówcześnie obowiązującymi traktatami – ogólnymi ramami politycznymi. Ich treść była bezpieczna dla Polski. Natomiast wiążący prawnie traktat zawarł wiele miesięcy później Donald Tusk. Wówczas to – co stanowi w pełni odpowiedzialność obecnego premiera – doszło do pogorszenia warunków, dla Polski.  Zmieniony został rok bazowy (liczy się od niego skalę wdrożonych redukcji emisji CO2 – red.), który dla nas był korzystny i powodował, że ogólne ramy pakietu klimatycznego, przyjmowane wcześniej przez prezydenta były bezpieczne. Rok bazowy 1990 nie wymagał od nas żadnych nakładów, ponieważ określone nim warunki mieliśmy już spełnione poprzez transformację gospodarczą. Natomiast przyjęty przez Donalda Tuska rok bazowy 2005 oznacza ogromne, kosztowne inwestycje, żeby dokonać takiej redukcji emisji CO2, jak jest wymagana. Na tym polegał błąd Tuska. On się w tym kompletnie nie zorientował. Przypominam sobie koniec negocjacji podczas Rady Europejskiej, w której uczestniczył - jego triumfalną minę i ogłoszenie nagród przyznanych dla negocjatorów.

Czy lider PO trwa w nieświadomości?

Myślę, że Donald Tusk w tej chwili zdaje już sobie sprawę z ogromu zniszczeń, które może przynieść funkcjonowanie pakietu energetyczno-klimatycznego. Z tego powodu chce skierować narrację na boczny tor – dyskusję o winie.

Co rząd Donalda Tuska powinien dziś zrobić w sprawie pakietu?

Natychmiast renegocjować traktat. Niestety nie jest w stanie tego uczynić i dlatego robi awanturę medialną.

JKUB

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook