Jedynie prawda jest ciekawa


Fotyga: bierność ws. Tymoszenko spycha Ukrainę

10.05.2012

W związku z wydarzeniami politycznymi na Ukrainie oraz sytuacją uwięzionej liderki opozycji Julii Tymoszenko, Prawo i Sprawiedliwość opowiedziało się za bojkotem rozgrywanych na Ukrainie Mistrzostw Europy raz za dalszą presją na władze ukraińskie. Prezesowi PiS zarzucono, że "wpycha Ukrainę w łapy Putina". Tymczasem, była minister spraw zagranicznych, posłanka PiS Anna Fotyga, twierdzi, że właśnie bierność w sprawie Julii Tymoszenko spycha Ukrainę na wschód. Dodatkowym zagrożeniem jest zaś ryzyko zarażenia putinowskimi standardami innych państw regionu.

Inaczej ocenia się takie wydarzenia, takie oświadczenia, jeżeli wierzy się w narrację, którą koalicja rządowa podtrzymuje, jeżeli wierzy się, że wszystko jest normalnie, że Polska jest wpływowym krajem, dokonujemy racjonalnych wyborów, działamy tak jak działaliśmy w latach 90. czy w okresie prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego. Tymczasem mamy do czynienia z zupełnie innym okresem. Tak naprawdę musimy już często dokonywać wyborów pomiędzy złym i bardzo złym rozwiązaniem.

Moim zdaniem, jeżeli dobrze rozumiem interpretację premiera Kaczyńskiego, a sądzę, że ją rozumiem dobrze, to za wszelką cenę nie można dopuścić, by w naszym najbliższym już otoczeniu rozszerzała się strefa systemu Putina. A myślę, że mamy do czynienia z takim właśnie procesem.

Byłam niedawno na Ukrainie, w Kijowie, na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO - Ukraina. Mówiłam do nich jako przyjaciel, chociaż przecież nie popieram takich działań jak to związane z pozostawieniem floty rosyjskiej na Krymie, to jest moim zdaniem ogromne niebezpieczeństwo tak dla Ukrainy, jak i dla całego regionu. Więc mówiłam jako przyjaciel, wskazując, że sprawa Julii Tymoszenko bardzo władze ukraińskie obciąża, i będzie coraz większym problemem.

Mówiłam, że naprawdę jest wyjście z tej sytuacji, wyjście które pozwala władzom w Kijowie zachować twarz. Apelowałam o uwolnienie Julii Tymoszenko z powodów humanitarnych.

Naprawdę, potrafię sobie wyobrazić przenoszenie się tych [putinowskich] standardów na resztę naszego regionu. Jednak inauguracja Putina na Kremlu bardzo wiele zmienia w Europie.

Z mojego punktu widzenia to naprawdę nie jest kwestia tego, czy my się wpisujemy w politykę świata zachodniego, chociaż powinniśmy się zawsze starać pozostawać po tamtej stronie. Nie jest również tak, że partia opozycyjna nie może oceniać sytuacji podobnie jak rząd Niemiec. Bez przesady, my nie byliśmy tacy, jak to starano się nam przypisywać. Gdy jest taka potrzeba, można i trzeba zawierać sojusze z dużymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, nie ma w tym niczego złego.

W sumie uważam, że zagrożenie bezpośredniego wchodzenia w rosyjską strefę wpływów [w związku ze sprawą Tymoszenko] było bardzo duże, i to nie tylko dla Ukrainy. I nic tu nie zmienia fakt, że zdaję sobie sprawę ze wszystkich uwarunkowań. My to widzieliśmy, śp. prezydent też o tym wiedział. Wiedział, że Julia Tymoszenko funkcjonuje w środowisku, które pozostawia wiele do życzenia. Ja osobiście krytykowałam jej negocjacje z Rosją, bo one utrudniły też sytuację Polski w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Ale na takie traktowanie opozycji nie wolno pozwolić. Nie wolno pozwolić! Nie ma takiej możliwości.

Not. Sil, wpolityce.pl

[fot. PAP/EPA]
Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook