Jedynie prawda jest ciekawa


Floriańska 3: Jaki obraz polityki wyłania się z list do PE?

22.03.2014

"PiS wystawia listę ekspercką i profesorską, PO stawia na swoich europosłów, ale także celebrytów, sportowców".

Wywiad Adama Michnika dla gazety wyborczej, w którym martwi się on o polski Kościół - to był pierwszy temat Salonu Dziennikarskiego „Floriańska 3”. Poruszono także temat list wyborczych do europarlamentu.

„Polityczne potraktowały te eurowybory jako prace nad wizerunkiem swojej partii, a nie jako wystosowanie reprezentacji Polski do Parlamentu Europejskiego, gdzie jednak kreuje się przyszłość naszej cywilizacji” — stwierdził ks. Henryk Zieliński. Gośćmi Jacka Karnowskiego we wspólnej audycji Tygodnika „Idziemy, Radia Warszawa i portalu wPolityce.pl byli także Piotr Zaremba z tygodnika „wSieci” i portalu wPolityce.pl, Łukasz Warzecha, publicysta „Faktu”, prof. Jan Żaryn i red. nacz. miesięcznika „wSieci Historii”

„Listy do europarlamentu dużo mogą powiedzieć o partiach, które je wystawiły. Prawo i Sprawiedliwość wystawia listę ekspercką i profesorską, prof. Krasnodębski, prof. Zybertowicz, prof. Legutko, Platforma stawia na swoich europosłów, ale także celebrytów, sportowców. Co się wyłania z tych list?” — pytał Jacek Karnowski.

„Ciekawe jest to, że Platforma pozbyła się wielu nazwisk z poprzedniej kadencji, stawiając rzeczywiście na celebrytów i osoby znane w ogóle. Dobrym przykładem jest wprowadzony w ostatniej chwili minister Zdrojewski. A jesli chodzi o PiS, czy to jest rzeczywiście jest taka ekspercka lista? Oczywiście ona jest bardziej merytorycznie dobierana niż ta PO. Ale mam jednak poczucie, że obu partiom brakuje ekspertów na poziomie europejskim. Te listy zawierają jednak osoby, które będą jedną nogą w Brukseli, a jednak wciąż będą politykierowały w Warszawie” — stwierdził Piotr Zaremba.

„Są dwa symptomatyczne nazwiska, jeśli chodzi o listy PiS i PO. Chodzi o Bogusława Sonika i Konrada Szymańskiego. Trzecie miejsce dla wydajnego posła jakim  był Szymański to jest przejaw pewnej arogancji, tak samo trzecie miejsce dla Sonika, po Róży Thun i Bogdanie Wencie, czyli kompletnym celebrycie, to jest ocena jakości tych list” — dodał Łukasz Warzecha.

„To jest wszystko konsekwencją tego, że w tych partiach nie ma wciąż tak dużego wysiłku intelektualnego, aby zainteresować się Parlamentem Europejskim, jak samodzielnym bytem politycznym w Europie. W związku z tym strategię trzeba dostosować do tego bytu, a nie do kraju. W związku z tym w przypadku PiS wyniki w Europarlamencie są funkcją wszystkich wyborów dokonywanych w kraju. Wtedy traci to sens w tym sensie, że nie jesteśmy w stanie wypracować swojego zdania na terenie europy w kluczowych dla nas kwestiach” — powiedział prof. Jan Żaryn. Historyk odniósł się także do pomysłu  brania celebrytów na listy wyborcze.

„Polityce widocznie uważają nas za debili, którzy nie interesują się Europą dlatego trzeba brać celebrytów, bo to przełoży się na kolejne wybory, już krajowe. Bo liczą na to, że pójdziemy i powielimy swoje głosowanie” — dodał prof. Żaryn.

„Rzeczywiście partie polityczne potraktowały te eurowybory jako prace nad wizerunkiem swojej partii, a nie jako wystosowanie reprezentacji Polski do Parlamentu Europejskiego, gdzie jednak kreuje się przyszłość naszej cywilizacji. To może nawet ważniejsze niż decyzje o pieniądzach” — stwierdził ks. Henryk Zieliński.

źródło: radiowarszawa.pl/run

fot. wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook