Jedynie prawda jest ciekawa

Flis: PO uwierzyła, że w polityce wymiata tak, że każdy jej pomysł przejdzie i zadziała

17.01.2017

"W 2010 roku, po wygraniu wyborów prezydenckich, PO uwierzyła, że w polityce wymiata tak, że każdy jej pomysł przejdzie i zadziała. Złożyła wtedy wszystkim samorządowcom ofertę, że albo wystartują pod jej szyldem, albo mogą spadać, a ona wystawi konkurencję i pokaże swoją siłę” - mówi w rozmowie z „Super Expressem” politolog dr Jarosław Flis.

Zapytany o pomysł wprowadzenia kadencyjności na stanowisku burmistrzów i prezydentów miast stwierdził, że jest to naruszenie dobrej strony demokracji , że sprawujący władzę boją się przegrać wybory.

„Nie chciałbym mieszkać w mieście, w którym rządzący nie boi się przegrać wyborów” - powiedział i zwrócił uwagę, że prezydenci kraju nie mają zastępców, a burmistrzowie mają.

„Jak się jest Putinem, to niczego to nie zmienia, bo wymyśla się na jedną kadencję Miedwiediewa. W innej sytuacji zmienia się sporo. Prezydenci miast mają często zastępców, którzy są ich przyjaciółmi lub zaufanymi współpracownikami. Są z jednej kliki. I mogą formalnie nie kandydować, ale wypromować swoich następców” - tłumaczy dr Jarosław Flis.

Zwrócił uwagę, że pomysł kadencyjności pojawił się już za rządów PO. Flis był wówczas doradcą komisji sejmowej i wśród pozytywów tej decyzji wymieniał to, że wójtowie i burmistrzowie po drugiej kadencji będą świetnymi kandydatami na posłów. Dodał jednak droga, którą idzie PiS jest zgubna.

„W 2010 roku, po wygraniu wyborów prezydenckich, PO uwierzyła, że w polityce wymiata tak, że każdy jej pomysł przejdzie i zadziała. Złożyła wtedy wszystkim samorządowcom ofertę, że albo wystartują pod jej szyldem, albo mogą spadać, a ona wystawi konkurencję i pokaże swoją siłę” - przypomina politolog i dodaje, że w wielu miejscach odbili się od ściany bardzo boleśnie.

„PiS wydaje się kroczyć w przyspieszonym tempie dawną ścieżką PO. Platforma po tym ciosie już tego nie powtarzała, odrobiła lekcję pokory. PiS widocznie jest jeszcze przed swoją” - powiedział dr Flis.  

wkt/"Super Express"

[fot. youtube.com]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook