Jedynie prawda jest ciekawa


Flis: PO uwierzyła, że w polityce wymiata tak, że każdy jej pomysł przejdzie i zadziała

17.01.2017

"W 2010 roku, po wygraniu wyborów prezydenckich, PO uwierzyła, że w polityce wymiata tak, że każdy jej pomysł przejdzie i zadziała. Złożyła wtedy wszystkim samorządowcom ofertę, że albo wystartują pod jej szyldem, albo mogą spadać, a ona wystawi konkurencję i pokaże swoją siłę” - mówi w rozmowie z „Super Expressem” politolog dr Jarosław Flis.

Zapytany o pomysł wprowadzenia kadencyjności na stanowisku burmistrzów i prezydentów miast stwierdził, że jest to naruszenie dobrej strony demokracji , że sprawujący władzę boją się przegrać wybory.

„Nie chciałbym mieszkać w mieście, w którym rządzący nie boi się przegrać wyborów” - powiedział i zwrócił uwagę, że prezydenci kraju nie mają zastępców, a burmistrzowie mają.

„Jak się jest Putinem, to niczego to nie zmienia, bo wymyśla się na jedną kadencję Miedwiediewa. W innej sytuacji zmienia się sporo. Prezydenci miast mają często zastępców, którzy są ich przyjaciółmi lub zaufanymi współpracownikami. Są z jednej kliki. I mogą formalnie nie kandydować, ale wypromować swoich następców” - tłumaczy dr Jarosław Flis.

Zwrócił uwagę, że pomysł kadencyjności pojawił się już za rządów PO. Flis był wówczas doradcą komisji sejmowej i wśród pozytywów tej decyzji wymieniał to, że wójtowie i burmistrzowie po drugiej kadencji będą świetnymi kandydatami na posłów. Dodał jednak droga, którą idzie PiS jest zgubna.

„W 2010 roku, po wygraniu wyborów prezydenckich, PO uwierzyła, że w polityce wymiata tak, że każdy jej pomysł przejdzie i zadziała. Złożyła wtedy wszystkim samorządowcom ofertę, że albo wystartują pod jej szyldem, albo mogą spadać, a ona wystawi konkurencję i pokaże swoją siłę” - przypomina politolog i dodaje, że w wielu miejscach odbili się od ściany bardzo boleśnie.

„PiS wydaje się kroczyć w przyspieszonym tempie dawną ścieżką PO. Platforma po tym ciosie już tego nie powtarzała, odrobiła lekcję pokory. PiS widocznie jest jeszcze przed swoją” - powiedział dr Flis.  

wkt/"Super Express"

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook