Jedynie prawda jest ciekawa


Finansowanie partii z budżetu - tak, ale przejrzyste

16.06.2013

Uważam, że politycy mają prawo dobrze wyglądać, choć pewnie nie każdego na to stać. Powinny w tej kwestii obowiązywać bardzo czytelne reguły - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info Łukasz Warzecha, publicysta Faktu i Tygodnika "Sieci".

Stefczyk.info: Newsweek ujawnia, że w 2011 roku Platforma Obywatelska po wygranych wyborach zapłaciła sporą sumę za imprezę w nieistniejącym już klubie Rich and Pretty. Specjalnością lokalu były występy roznegliżowanych pań, które zlizywały z siebie bitą śmietanę. Czy hasło "Rich and Pretty" (Bogaty i piękny) pasuje do Platformy Obywatelskiej?

Łukasz Warzecha: Według mnie pasuje i to bardzo. Rich - bogaty - wiadomo, że wielu posłów jest tam dosyć "rich". A jeśli chodzi o "pretty" to już kwestia gustu. No, ale np. Sławomir Nowak - absolutnie bezkonkurencyjny. Właściwie można by go wziąć i właściwie na nim mogła by się opierać kampania wizerunkowa PO. Pokazać Nowaka z podpisem "Rich and Pretty".

A czy to jest normalne, że partyjne pieniądze są wydawane na imprezy, kluby nocne, i luksusowe ubrania?

W tej sprawie nie byłbym przesadnym ortodoksem, bo uważam, że politycy mają prawo dobrze wyglądać, choć pewnie nie każdego na to stać. Powinny w tej kwestii obowiązywać bardzo czytelne reguły. Nie miałbym specjalnych pretensji, gdyby z szefem partii pracował stylista i on miałby przeznaczona jakąś kwotę na koszta reprezentacyjne. On w końcu reprezentuje cała partię i to jest według mnie wydatek uzasadniony…

Ależ chodzi tutaj o Ermenegildo Zegna, Emporio Armani, Hugo Boss, Kenzo, Burberry, Church’s czy J.M. Weston. Te marki kosztują tyle, że za połowę tej ceny można by naprawdę dobrze wyglądać…

To jest jedna sprawa, ale kluczem, moim zdaniem jest przejrzystość. O tych wszystkich wydatkach wyborcy powinni wiedzieć, a limity powinny być z góry ustalone. W tym przypadku niewątpliwie ta granica, którą ja sobie wyobrażam została przekroczona. Nie wiemy, o jakiej liczbie ubrań i dla ilu osób mówimy, ale podobno nie dotyczy to tylko Donalda Tuska.
A zabawy partyjne w dziwnych miejscach… Niektórzy twierdzą, że tam się tylko tańczy i pije piwo, ale w Rich and Pretty akurat zabawia się z roznegliżowanymi paniami i to już budzi bardzo, ale to bardzo duże wątpliwości. I myślę, że jest to kolejny, duży problem wizerunkowy dla Platformy.

Może to będzie nieco populistyczne pytanie, czy nie jest irytujące, kiedy pieniądze z dopłat partyjnych, czyli w sumie od nas, idą na takie rzeczy, jak zabawy w nocnych klubach i ekskluzywne ciuchy?

To jest kwestia tego, jak jest rozwiązany system finansowania partii w ogóle. Czy się na to godzimy, czy nie? Ja nie jestem przeciwnikiem, choć kiedyś byłem, ale zmieniłem zdanie. Uważam, że ten system można by przy niewielkich zmianach utrzymać, ale pod jednym warunkiem. Żeby istniała całkowita i absolutna jawność, ale nie na takiej zasadzie, że dziennikarze w sądzie muszą się dowiadywać, na co partie wydały pieniądze.

Czyli tak, jak z oświadczeniami majątkowymi posłów?

Coś w tym kształcie. Tak, żeby każdy wydatek z adnotacją, na co poszedł - był do odnalezienia natychmiast lub najdalej w ciągu miesiąca, np. w internecie. Nie ma najmniejszego problemu technologicznego, żeby tak zrobić. Jeśli tak to będzie wyglądało, to finansowanie partii z budżetu można by w sumie utrzymać. Oczywiście przy świadomości, że ten system konserwuje układ sił, który już jest.

Rozmawiał Marcin Wikło
fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 3. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 4. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 5. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 6. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook