Jedynie prawda jest ciekawa


Feusette we "wSieci": Literaci do piór!

25.01.2016

Krzysztof Feusette w swoim artykule odnosi się do wiersza Adama Zagajewskiego... Poezja histerii?

Adam Zagajewski, jeden z najpopularniejszych polskich poetów, wylał swoje polityczne żale w formie wiersza na pierwszej stronie „Gazety Wyborczej”. Kolejny artysta zapaskudził swój pomnik własną żółcią – pisze na łamach tygodnika „wSieci” Krzysztof Feusette.

Krzysztof Feusette w swoim artykule odnosi się do wiersza Adama Zagajewskiego opublikowanego na lamach „Gazety Wyborczej”. Piszę o swej fascynacji Zagajewskim i całą poetycką Nową Falą z końca lat 60. minionego wieku – pisze autor artykułu, – bo czuję autentyczny żal w związku z opublikowaniem przez niego politycznego manifestu w „GW”, obraźliwie dla wcześniejszej jego twórczości nazwanego wierszem. Podobnie było już z Andrzejem Wajdą, kiedy pędził ludzi ze zniczami z Krakowskiego Przedmieścia na sowieckie cmentarze. Z Jerzym Stuhrem, gdy okazał się autentycznym wodzirejem korowodu antypolskiej histerii. Ze Zbigniewem Hołdysem, muzykiem młodości, dziś wielkim bufonem. Z paroma aktorami. Ale że na sam skraj artystycznej przepaści stoczy się poeta, mało tego, Świetny Poeta?

W artykule autor przywołuje również postawę Wisławy Szymborskiej, która niegdyś opublikowała w „Gazecie Wyborczej” wiersz „Nienawiść”. Jednak zauważa również, że […] Szymborska pisząca o nienawiści wciąż była Szymborską zaplątaną w linki politycznego teatru marionetek, ale nadal poetką chcącą bliźniemu coś o sobie i o nim samym opowiedzieć.

W przypadku Zagajewskiego Krzysztof Feusette jest jednak bezlitosny: Zagajewski przestaje być poetą, a staje się hochsztaplerem przekonanym o własnym geniuszu poetyckim (ale i polityczno-doradczym) liczącym na to, że tak słabej jakości publicystyczne, za przeproszeniem, pojękiwania wciśnie skołowanemu ludowi lemingów jako poezję przez wielkie „P”. Staje się politykiem pokroju Janusza Palikota sugerującym rodakom, że nowa władza jest gotowa sięgnąć po najbardziej krwawe metody („Należałoby którejś nocy rozstrzelać kilku reżyserów / Filmowych, nie oszczędzając kobiet”). […] Jest wreszcie brutalnym manipulatorem podtrzymującym narrację o polskim antysemityzmie, kreślącym obraz nowego rządu jako spadkobiercy… komunistycznego reżimu i jego pamiętnej nagonki na polskich Żydów. „Większość dziennikarzy powinno się wysłać na Madagaskar” – to nawiązanie wyraźne. Ale i grafomania tak smutna, że trudna do wyjaśnienia.

Na koniec tekstu autor zastanawia się nad przyczyną wolty, jaką wykonał poeta: Ale przecież nie jest tak, że znakomity poeta nagle stracił błysk, wrażliwość i zmysł krytyczny, który w normalnych warunkach uniemożliwiłby mu chwalenie się czymś tak wybitnie nieudanym. Tu jest chyba pies pogrzebany – warunki nie są normalne. „Gazeta Wyborcza” poszła na wojnę z polskim rządem, a za mięso armatnie obiera sobie kolejne nieośmieszone jeszcze do końca autorytety. Wprawdzie Rafał Wojaczek pisał kiedyś gorzko, że „poetów należy używać”, i wielu już tak poległo przed Zagajewskim, ale tego ostatniego jakoś szczególnie mi szkoda. I naprawdę dobrze by było, gdyby mu dali wreszcie tego Nobla. Bo za chwilę może już nie być za co.

Do publikacji wiersza Adama Zagajewskiego „Kilka rad dla nowego rządu” odniósł się na łamach „wSieci” również Wojciech Wencel w felietonie „Wiersz wspólny”.

Na spotkaniu poza czasem stawili się niemal w komplecie: Mieczysław Jastrun, Karol Szpalski, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz, Stanisław Jerzy Lec, Adam Ważyk. I razem z Zagajewskim, Antonim Pawlakiem oraz Maciejem Maleńczukiem napisali wspólny wiersz. Polakom ku przestrodze, sobie na wieczną pamiątkę – pisze autor i oddaaje w swoim felietonie klimat i propozycję treści tego wspólnego „dzieła” artystów.

Więcej o wierszu Zagajewskiego w nowym wydaniu „wSieci”, w sprzedaży od 25 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook