Jedynie prawda jest ciekawa


Feusette we "wSieci": Kodeks leminga

25.11.2016

Świat nauki stosowanej wciąż znajduje dziesiątki dowodów na istnienie lemingów.

Niestety na skutek strasznych pisowskich ustaw (np. o obowiązku przeklinania we Władysławowie albo o faszerowaniu staruszków lekami), tudzież autodestrukcji

wpisanej w specyfikę gatunku (słynne marsze prosto w przepaść), lemingi są dziś zagrożone wyginięciem. Czy powinny być pod ochroną? Moim zdaniem tak. Niech przetrwają ku przestrodze dla następnych pokoleń. „Patrzcie dzieci, tak wygląda leming” — będą mówić nasze wnuki naszym prawnukom. „Tatusiu, a jak robi leming?”— zaczną dopytywać małe pociechy.

„Nie wiem, kochanie, ale chyba: pis-pis… pis-pis…”. Że przesadzam? Że nie mają szans na przetrwanie przy takiej skali wycieków żółci, jakie serwują same sobie na klatę? Fakt, to trudne. Muszą zewrzeć szyki pod hasłami „Kodeksu leminga”, który jest moją osobistą ręką wyciągniętą do wszystkich,

którzy chcieliby wspomóc ginący gatunek, a wciąż jeszcze myślą, czyli — się nie nadają. Dokument powstał wyłącznie na podstawie wydarzeń z ubiegłego tygodnia i zawiera raport o zachowaniach lemingów alfa, które na wspomnianych marszach wytyczają drogę stadu.

A zatem, po pierwsze: czy lemingi chcą rozmawiać z nielemingami? Oczywiście, że tak. Pod warunkiem że rozmowa będzie się toczyć pod ich dyktando. Na przykład: Krzysztof Skiba chciał rozmawiać z nielemingami o polityce, ale kiedy poczuł, że nie daje rady, nagrał w internecie ohydny filmik tylko po to, by zostać wyrzuconym z TVP „za poglądy”. Ciekawe, czy prowadząc program w TVN lub Polsacie, utrzymałby pracę, nazywając przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości „sk…synami”? Wniosek: chcą, ale bez chamstwa nie umieją. Jak młody Stuhr, który „zażartował”: „Uprzejmie proszę o niewyciąganie mnie z grobu. Nawet, gdyby chciał tego mój brat”. Napisał to na FB (i nie jest to skrót od „Fuj Bredzi”), chociaż sam miał niedawno ojca nad grobem.

Po drugie: czy lemingi szanują demokrację? Bez wytchnienia. Na przykład Lech Wałęsa szanuje ją tak bardzo, że chciałby demokratycznie wybranej władzy „pomóc wyskakiwać przez okna”. I żąda od Unii Europejskiej (a za chwilę pewnie od NATO) interwencji w Polsce — łącznie z wykluczeniem nas z UE. Bo wybory wygrali nie ci, co mieli.

Po trzecie: czy lemingi bywają poważne? Jak najbardziej. Na przykład Mateusz Kijowski zupełnie poważnie stwierdził ostatnio, że nie chce mieć nic wspólnego z ludźmi, którzy szerzą nienawiść. Zaraz potem — znowu na poważnie — podpisał polityczne porozumienie ze Stefanem Niesiołowskim, który tego samego dnia nazwał polski rząd „matołami”, z Miśkiem Kamińskim, gołąbkiem pokoju, i Jackiem Protasiewiczem, który swoich oponentów na Twitterze nazywa „śmieciami”.

Po czwarte: czy lemingi są niezależne? Bez dwóch zdań. Na przykład było to widać podczas niedawnej konferencji prasowej Ryszarda Petru, który był łaskaw uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej sposobu zadawania pytań przez dziennikarza TVN jego nieskromnej osobie. Ten dialog trzeba zachować dla studentów dziennikarstwa i politologii. A także medycyny.

Maciej Knapik (TVN): Jakoś tam mało powiedzieliście o edukacji. Bardzo ostro protestowaliście przeciwko zmianom w edukacji przeprowadzonym przez panią

minister Zalewską. Czy pogodziliście się już z likwidacją gimnazjów? Ryszard Petru: Dziękuję, panie redaktorze, za to pytanie. Liczyłem, że je pan zada. Myśmy z panem redaktorem tak się umówili, że… Knapik: Na nic się z panem posłem Petru nie umawiałem!

Petru: He, he, prawdziwe informacje są te, które są zaprzeczone. Knapik: Nie ufajcie politykom! Petru: Panie redaktorze, musimy umówić się na osobne spotkanie… 

Po piąte: czy lemingi kochają Polskę? Pełną gębą. Na przykład Paweł Wroński z wielkiego „Gie” i wielkiego „Wu” tak bardzo się zakochał, że nie chce, by miała ona flagę biało-czerwoną, a w godle orła w koronie. O ile w drugim przypadku wiadomo, że powinna go zastąpić wrona z czerwonym plastrem na dziobie, o tyle

barwy pozostają zagadką. Czy np. lepsza byłaby, zdaniem Wrońskiego, flaga tęczowa, jak nadpalone dzieło Szczuki na placu Zbawiciela, czy może różowa, jak na

pamiętnym Dniu Flagi bez flagi pod patronatem prezydenta Komorowskiego? Sina jak twarz Adama Michnika po przegranej PO czy może blada jak twarz Piotra Kraśki po wygranej Donalda Trumpa?

Po szóste: czy lemingi mają program? Mają mieć. Na przykład ten zawarty w „Projekcie programu lemingów na lata 2015—2019”. Punkt 1. Precz z PiS. 2. Precz z Kaczorem. 3. Precz z Dudą. 4. Precz z Szydło. 5. Precz z Kościołem. 6. Precz z prawicą. 7. Precz z Kukizem. 8. Precz z narodowcami. 9. Precz z wyborami. 10. Precz ze społeczeństwem.

Po siódme: czy lemingi mają klasę? Jak nie, jak tak. Na przykład wspomniany pan Komorowski z klasą powtarza w mediach żarty o „Marsjanach pod Smoleńskiem”, ewentualnie: „kosmitach pod Smoleńskiem”. Jego przyjaciel ze świńskim ryjem też miał klasę. To znaczy kasę.

Po ósme: Czy lemingi znają się na polityce? Jeszcze jak. Na przykład Tomasz Lis przepowiedział kolejno wyniki wyborów prezydenckich w Polsce, referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu, wreszcie wybory prezydenckie w USA.

Wszystkie nietrafnie. Po dziewiąte: Czy lemingi myślą? Owszem, tak się zdarza. Na przykład złotą myśl Kartezjusza „Myślę, więc jestem” powtarzają sobie każdego poranka. Czynią to zresztą — jak to one — zupełnie bezmyślnie.

Po dziesiąte: Czy lemingi lubią ludzi? Cóż za głupie pytanie. Na przykład znany rysownik Andrzej Mleczko po serii stu rysunków z „gołą babą” narysował swoją facjatę (konia z rzędem temu, kto spróbuje) z podpisem: „Molestowanie brzydkich kobiet powinno być traktowane łagodniej”.

Zaraz potem stworzył kolejne dzieło — rysunek brutalnie drwiący z osób niepełnosprawnych. A jednak lemingi wciąż go lubią.

Krzysztof Feusette

tekst ukazał się w 47 nr Tygodnika "wSieci"

[fot. shutterstock.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook