Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz kontra feministki

29.10.2016

Zażarty pojedynek ze znanym publicystą Rafałem Ziemkiewiczem toczą środowiska feministyczne i lewicowe. Na razie w sieci. Ale do bezpośredniej konfrontacji może dojść podczas Krakowskich Targów Książki.

Jak informuje portal Wirtualne Media Stowarzyszenie Dziewuchy Dziewuchom i Partia Razem protestują przeciw spotkaniu z pisarzem i publicystą Rafałem Ziemkiewiczem w czasie Targów. Wszytko z powodu jego słów o niedawnych protestach kobiet. Apel w tej sprawie - jak pochwaliły się feministki podpisało 3 tys. osób. - Tu mam 92 tys. folołersów, na FB 71 tys., startowy nakład książki to min. 15 tys., a oni mi wyjeżdżają z 3 tysiami? TRY HARDER! - skomentował to Ziemkiewicz na Twitterze.

Jak przypomina portal protest jest związany przede wszystkim z wpisem twitterowym Rafała Ziemkiewicza na temat współorganizowanego przez dziennikarkę Annę Dryjańską protestu grupy kobiet pod domem Jarosława Kaczyńskiego przeciw jego wypowiedzi o aborcji. „Właśnie widziałem w tv p. Annę Dryjańską. To wyjątkowa czelność że pyskuje pod domem Jaro, sama jest zdeformowana, a jednak ją mama urodziła” - napisał Ziemkiewicz. „Kobiety nie szwendają się nocą pod cudzym domem wrzeszcząc o swoich ci…. i macicach” - ocenił w kolejnym wpisie.

Dryjańska zapowiedziała pozwanie go za naruszenie dóbr osobistych, szybko zebrała w internecie pieniądze na koszty procesowe i poinformowała, że będzie domagała się zapłaty 100 tys. zł na rzecz organizacji feministycznej. Ziemkiewicz poinformował, że w takim razie pozwie dziennikarkę za stwierdzenie z maila zacytowanego w jej tekście na naTemat.pl: „Nie da się walczyć z kimś takim jak Ziemkiewicz, tylko zostaje nadzieja, że może i jemu się urodzi jeszcze dziecko albo jego córki urodzą zdeformowane dzieci”.

Po takiej wymianie zdań w sieci - do konfrontacji na żywo może dość najbliższą niedzielę. Tego dnia Rafał Ziemkiewicz będzie uczestniczył w dyskusji na temat książek jego kolegów z redakcji „Do Rzeczy”: „Krew na naszych rękach?” Pawła Lisickiego i „Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie” Piotra Zychowicza. Udziałowi Ziemkiewicza w tym spotkaniu zorganizowanemu przy okazji Targów Książki sprzeciwili się działacze stowarzyszenia Dziewuchy Dziewuchom i Partii Razem. Na portalach społecznościowych sformułowali apel do organizatorów targów, by cofnąć zaproszenie dla Ziemkiewicza. Do czwartku petycję poparło ponad 3 tys. internautów.

W odpowiedzi Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie wysłały do organizujących dyskusję wydawnictw Fabryka Słów i Rebis pismo informujące o apelu. Zaznaczono też, że ponieważ honorowym gościem targów będzie Izrael, to „tematyka debaty i odpowiedzialność za wypowiedzi dyskutantów, a także sam klimat wydarzenia nabiera wymiaru międzynarodowego i jakakolwiek nieodpowiedzialność w tym zakresie może mieć bardzo poważne następstwa”.

Wydawnictwo Rebis zdecydowało wycofać się ze współorganizacji spotkania. Natomiast Fabryka Słów zapewniła, że odbędzie się ono zgodnie z pierwotnym planem. Jej wiceprezes w wypowiedzi dla serwisu internetowego „Do Rzeczy” ocenił, że petycja w sprawie Ziemkiewicza jest niedopuszczalną próbą wpłynięcia na spotkanie, a jej uzasadnienie nie ma związku z tematem planowanej dyskusji.

W tej sytuacji Dziewuchy Dziewuchom i Partia Razem zapowiedziały, że w niedzielę w czasie spotkania z udziałem Rafała Ziemkiewicza zorganizują pikietę pod pawilonem, w którym będą odbywać się Targi Książki. - Niepokoi nas, że po ostatnich wydarzeniach strajkowych, w przestrzeni publicznej pojawiło się dużo seksistowskich i agresywnych komentarzy pod adresem kobiet. To kolejny przejaw głębokiej nienawiści do kobiet - stwierdziła Nadia Brandys ze stowarzyszenia Dziewuchy Dziewuchom. - Obawiamy się, że będzie to spotkanie o wydźwięku antysemickim. Tymczasem gościem specjalnym tegorocznych targów jest Izrael. To kolejny powód, by nie zapraszać Ziemkiewicza do Krakowa - dodała Joanna Grzymała-Moszczyńska z Partii Razem.

Co na to Rafał Ziemkiewicz? - 3000? Tu mam 92 tys. folołersów, na FB 71 tys., startowy nakład książki to min. 15 tys., a oni mi wyjeżdżają z 3 tysiami? TRY HARDER! - napisał publicysta na Twitterze.

ansa/ Wirtualne Media

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook