Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz kontra feministki

29.10.2016

Zażarty pojedynek ze znanym publicystą Rafałem Ziemkiewiczem toczą środowiska feministyczne i lewicowe. Na razie w sieci. Ale do bezpośredniej konfrontacji może dojść podczas Krakowskich Targów Książki.

Jak informuje portal Wirtualne Media Stowarzyszenie Dziewuchy Dziewuchom i Partia Razem protestują przeciw spotkaniu z pisarzem i publicystą Rafałem Ziemkiewiczem w czasie Targów. Wszytko z powodu jego słów o niedawnych protestach kobiet. Apel w tej sprawie - jak pochwaliły się feministki podpisało 3 tys. osób. - Tu mam 92 tys. folołersów, na FB 71 tys., startowy nakład książki to min. 15 tys., a oni mi wyjeżdżają z 3 tysiami? TRY HARDER! - skomentował to Ziemkiewicz na Twitterze.

Jak przypomina portal protest jest związany przede wszystkim z wpisem twitterowym Rafała Ziemkiewicza na temat współorganizowanego przez dziennikarkę Annę Dryjańską protestu grupy kobiet pod domem Jarosława Kaczyńskiego przeciw jego wypowiedzi o aborcji. „Właśnie widziałem w tv p. Annę Dryjańską. To wyjątkowa czelność że pyskuje pod domem Jaro, sama jest zdeformowana, a jednak ją mama urodziła” - napisał Ziemkiewicz. „Kobiety nie szwendają się nocą pod cudzym domem wrzeszcząc o swoich ci…. i macicach” - ocenił w kolejnym wpisie.

Dryjańska zapowiedziała pozwanie go za naruszenie dóbr osobistych, szybko zebrała w internecie pieniądze na koszty procesowe i poinformowała, że będzie domagała się zapłaty 100 tys. zł na rzecz organizacji feministycznej. Ziemkiewicz poinformował, że w takim razie pozwie dziennikarkę za stwierdzenie z maila zacytowanego w jej tekście na naTemat.pl: „Nie da się walczyć z kimś takim jak Ziemkiewicz, tylko zostaje nadzieja, że może i jemu się urodzi jeszcze dziecko albo jego córki urodzą zdeformowane dzieci”.

Po takiej wymianie zdań w sieci - do konfrontacji na żywo może dość najbliższą niedzielę. Tego dnia Rafał Ziemkiewicz będzie uczestniczył w dyskusji na temat książek jego kolegów z redakcji „Do Rzeczy”: „Krew na naszych rękach?” Pawła Lisickiego i „Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie” Piotra Zychowicza. Udziałowi Ziemkiewicza w tym spotkaniu zorganizowanemu przy okazji Targów Książki sprzeciwili się działacze stowarzyszenia Dziewuchy Dziewuchom i Partii Razem. Na portalach społecznościowych sformułowali apel do organizatorów targów, by cofnąć zaproszenie dla Ziemkiewicza. Do czwartku petycję poparło ponad 3 tys. internautów.

W odpowiedzi Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie wysłały do organizujących dyskusję wydawnictw Fabryka Słów i Rebis pismo informujące o apelu. Zaznaczono też, że ponieważ honorowym gościem targów będzie Izrael, to „tematyka debaty i odpowiedzialność za wypowiedzi dyskutantów, a także sam klimat wydarzenia nabiera wymiaru międzynarodowego i jakakolwiek nieodpowiedzialność w tym zakresie może mieć bardzo poważne następstwa”.

Wydawnictwo Rebis zdecydowało wycofać się ze współorganizacji spotkania. Natomiast Fabryka Słów zapewniła, że odbędzie się ono zgodnie z pierwotnym planem. Jej wiceprezes w wypowiedzi dla serwisu internetowego „Do Rzeczy” ocenił, że petycja w sprawie Ziemkiewicza jest niedopuszczalną próbą wpłynięcia na spotkanie, a jej uzasadnienie nie ma związku z tematem planowanej dyskusji.

W tej sytuacji Dziewuchy Dziewuchom i Partia Razem zapowiedziały, że w niedzielę w czasie spotkania z udziałem Rafała Ziemkiewicza zorganizują pikietę pod pawilonem, w którym będą odbywać się Targi Książki. - Niepokoi nas, że po ostatnich wydarzeniach strajkowych, w przestrzeni publicznej pojawiło się dużo seksistowskich i agresywnych komentarzy pod adresem kobiet. To kolejny przejaw głębokiej nienawiści do kobiet - stwierdziła Nadia Brandys ze stowarzyszenia Dziewuchy Dziewuchom. - Obawiamy się, że będzie to spotkanie o wydźwięku antysemickim. Tymczasem gościem specjalnym tegorocznych targów jest Izrael. To kolejny powód, by nie zapraszać Ziemkiewicza do Krakowa - dodała Joanna Grzymała-Moszczyńska z Partii Razem.

Co na to Rafał Ziemkiewicz? - 3000? Tu mam 92 tys. folołersów, na FB 71 tys., startowy nakład książki to min. 15 tys., a oni mi wyjeżdżają z 3 tysiami? TRY HARDER! - napisał publicysta na Twitterze.

ansa/ Wirtualne Media

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook