Jedynie prawda jest ciekawa


Dr Fedyszak-Radziejowska: "Tylko idiota ryzykuje upadek rolnictwa"

17.02.2013

Nie zmienia się postawa elit wobec rolników. Ich protest w Zachodniopomorskiem, gdzie już drugi miesiąc bronią polskiej ziemi przed wykupem przez obcych, którzy podstawiają tzw. słupy, jest w zasadzie niezauważony. O podejściu do rolnictwa, które jest traktowane przez polityków jak "piąte koło u wozu" rozmawiamy z dr Barbarą Fedyszak-Radziejowską, socjologiem wsi i etnografem.

Stefczyk.info: W rocznicę blokad dróg w Wielkopolsce w 2003 r. szykują się kolejne protesty rolników. One mają podstawy ekonomiczne...

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska: W tamtych latach byłam intensywnie  „eksploatowana” przez media, bowiem w sporze o warunki akcesji do UE w obszarze rolnictwa, czyli umownie rzecz ujmując, w sporze Balcerowicz – Lepper byłam jedną z nielicznych osób, które uważały, że to Andrzej Lepper  a nie Leszek Balcerowicz ma racje. Chodziło oczywiście o płatności bezpośrednie, których Unia przyznać polskim rolnikom nie chciała, a oni lepiej, niż wielu profesorów ekonomii wiedzieli, że bez płatności polskie rolnictwo po akcesji czeka katastrofa. W mediach dominowała opinia, że polscy rolnicy są roszczeniowi i na płatności „nie zasługują”.  

I nie były to postulaty wyłącznie ekonomiczne, lecz strategiczne, bo produkcja żywności to kwestia bezpieczeństwa o charakterze strategicznym. Jeszcze w 1999 r. ówczesny wicepremier i profesor L. Balcerowicz napisał w Rzeczpospolitej, że „płatności bezpośrednie dla polskich rolników będę ich pyrrusowym zwycięstwem i klęską dla kraju.” Tak formułował polskie (?) stanowisko w negocjacjach. Nic dziwnego, że Samoobrona  Leppera rosła w siłę, a PSL czuło się zagrożone. I dobrze, bo potem, będąc w koalicji z SLD i Leszkiem Millerem Kalinowski musiał płatności wynegocjować. Ostatecznie dostaliśmy 25 procent, plus przerzucenie z drugiego filara do 37,5. Dopiero w 2013 r. polscy rolnicy doszli do sto procent płatności z Unii, dotychczas dopłacaliśmy z naszego budżetu i II filara. Sprawy rolnictwa są skomplikowane i ja się nie godzę się na upraszczające rozmówki o „piątym kole u wozu”.

To wtedy wynegocjowaliśmy także zakaz sprzedaży ziemi cudzoziemcom do 2016 roku na tzw. ziemiach zachodnich.  Większość elit opiniotwórczych kpiła z tego zakazu zgodnie z doktryną „mikkizmu” (od J. Korwin Mikke) wierząc w jedynie słuszną zasadę „niewidzialnej ręki rynku”. Dzięki Bogu presja rolników i strach elit przed wynikami referendum akcesyjnego sprawiły, że i płatności i bariery dla cudzoziemców wpisano w traktat akcesyjny.

Pojawiła się patologia związana zakupem ziemi przed podstawione osoby, tzw. słupy...

...Problem polega na tym, że w praktyce okazało się, że - mimo iż okresy ochronne obowiązują - to ze względu na ekonomiczną katastrofę budżetową, tak sądzę, „obchodzi się” w Agencji Nieruchomości Rolnych reguły i wypełnia polecenia z góry, by sprzedawać jak najdrożej, a więc także „polskim słupom”, które płacą najwięcej w imieniu zagranicznych firm i zagranicznych właścicieli. Tak więc protesty rolnicze mają nie tylko ekonomiczny sens. Szkoda, że nawet PSL zdaje się tego nie rozumieć.

No właśnie. W koalicji jest więc ktoś, komu teoretycznie sprawy wsi są bliskie.

Tak, tak. I dziennikarze wierzą w to, że to ludowcy „ograniczają” Platformę Obywatelską w „sprawnym rządzeniu”. Jak ktoś się uważnie przyjrzy jak wygląda koalicja, to nie ulega wątpliwości, że to Platforma narzuca ludowcom ograniczenia dając w zamian tylko „ dobry wizerunek” – no bo wszyscy wiedzą, że jak się jest w koalicji z PO, to nabiera się szlachetności, jak stare wino. Za ten wizerunek PSL płaci wysoką cenę, rezygnuje z reprezentowania własnego elektoratu. Wystarczy uważnie zapoznać się z wynikami szczytu w Brukseli, by słabość PSL zobaczyć.

Generalny problem polega na tym, że albo się przyjmie, iż produkcja żywności i posiadanie własności ziemi jest szczególnym przypadkiem i nie obowiązuje tu ani mityczna niewidzialna ręka rynku, ani wolność dostępu do każdej własności, np. ziemi rolnej. W Niemczech każdy może kupić niemiecką ziemię rolną pod warunkiem, że skończył niemiecką szkołę rolniczą. We Francji też każdy może kupić ziemię rolną, pod warunkiem że lokalne izby rolnicze, które są tam silne, wyrażą na to zgodę. Prawo pierwokupu zawsze ma miejscowy rolnik. W Danii z kolei nie może kupić ziemi rolnej Niemiec, bo tak sobie Duńczycy zastrzegli przy wejściu do UE. Normalne kraje chronią własność ziemi przed wykupem przez cudzoziemców. W Polsce – obawiam się – większość elit przegłosowałaby zasadę, że nie ma znaczenia, czy to  Duńczyk, Holender, Niemiec czy Fin uprawia polską ziemię.

Przepraszam, że mówię o tych sprawach dość emocjonalnie, ale to dlatego, że kwestie rolnictwa i wsi to moja największa klęska w roli socjologa i publicysty. Piszę o tym od lat. Nikt tego nie bierze poważnie. Zapracowałam sobie tym pisaniem co najwyżej na epitet „żałosna pisówa, która udaje socjologa”. Zabawne jest to, że także w PiS nie wszyscy maja podobne zdanie. Oczywiście poza posłami Kuźmiukem, Wojciechowskim, czy Ardanowskim.

... Ale mniejsza z tym.  

Właśnie dlatego warto spisać te pani spostrzeżenia...

Jednak ważniejsze jest to, o co chodzi protestującym dzisiaj rolnikom; o ochronę własności polskiej ziemi użytkowanej rolniczo; z krytykę pomysłu wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie, gdy gospodarstwa rodzinne znowu – jak to w Polsce często bywa - przechowują ukryte bezrobocie i nie ma dla odchodzących z rolnictwa w Polsce pracy…  No i mają rację, gdy zwracają uwagę, że w Brukseli wynegocjowano zdecydowanie mniejsze środki na rolnictwo, i w pierwszym i w drugim filarze.  

W normalnym kraju elity wiedzą, że rolnictwo i produkcja żywności to sektor równie ważny, jak źródła energii. Dopłaca się rolnikom, by żywność była tania, a rolnictwo nie przegrało na globalnym rynku z Chinami, czy Ameryką Południową. Tylko idiota, nie polityk ryzykuje upadek własnego rolnictwa i „wolny rynek” importu żywności. A jak podniosą ceny, bo tak się robi z tymi, którzy są na tyle głupi, że likwidują tak ważną branżę jak produkcja żywności- to poczekamy bez taniej żywności dwa lata, nim odtworzymy własne rolnictwo?  Dlaczego każdy normalny Europejczyk, także Norweg i Szwajcar to rozumie, a Polak nie?

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: www.facebook.pl]

O ROLNICZYM PROTEŚCIE SPRZED LAT CZYTAJ TUTAJ.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook