Jedynie prawda jest ciekawa

Fedyszak: Nierozliczone afery PO czynią Polaków bezradnymi

22.11.2014

Opowieści o rządzeniu "bez polityki" to demagogia.

"Przykład nierozliczonych afer PO pokazuje, że aura wyjątkowości wytworzona wokół jej polityków czyni Polaków bezradnymi wobec sytuacji, z którymi europejskie demokracje dobrze sobie radzą" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. 

Ceniona socjolog pochyla się w wywiadzie nad kondycją polskiej demokracji, a zwłaszcza tej samorządowej. W jej opinii rządzący miastami powinni być ograniczeniami kadencyjności. "Dwie kadencje, czyli osiem lat, dla przeprowadzenia inwestycji to okres wystarczający. Można by go ewentualnie wydłużyć do trzech kadencji. Ale czy wójt naprawdę jest jedyny i niezastąpiony w roli gospodarza przez całe 20 lat?" - zastanawia się Fedyszak.

I dodaje: "Opowieści o rządzeniu >>bez polityki<< to demoagogia. Unijne fundusze otrzymujemy w ramach polityki (!) rolnej i polityki (!) spójności. Dzięki temu samorządność III RP przestała być tylko dzieleniem biedy. Przed wejściem Polski do UE wójt potrafił wygrywać wybory, chodząc po domach i przepijając do wyborców. Dziś musi mieć kompetencje i wiedzę".

LL, Rzeczpospolita

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook