Jedynie prawda jest ciekawa


Fedorowicz: Widać fałsz oficjalnych ustaleń

04.04.2013

Dariusz Fedorowicz, brat śp. Aleksandra, który zginął w katastrofie smoleńskiej, w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ocenia stan śledztwa smoleńskiego.

Wskazuje, że dotychczasowe działania pozbawiają go złudzeń ws. oficjalnych prób wyjaśniania tragedii. "Te trzy lata – nie mówię tylko o sobie i swojej rodzinie, ale również o bardzo dużej liczbie innych rodzin smoleńskich – pozbawiły nas złudzeń co do rzetelności postępowania w tej sprawie i dobrych intencji przedstawicieli pewnych instytucji państwa polskiego. Pozbawiły nas również złudzeń co do faktycznej siły tego państwa, jego możliwości i właściwej pozycji na arenie międzynarodowej" - mówi Fedorowicz.

W wywiadzie dla "Naszego Dziennika" wskazuje, że "nie będzie uczestniczył" w oficjalnych obchodach rocznicy katastrofy, "bo nie chce w jakikolwiek sposób brać udziału w uroczystościach sygnowanych przez ten rząd".

Fedorowicz wskazuje, że w sprawie Smoleńska widać pewien "chichot historii": "Niebywała w historii świata tragedia, jaką była śmierć pana prezydenta oraz elit Narodu Polskiego, które tam leciały, by uczcić polskie elity wymordowane 70 lat wcześniej przez siepaczy stalinowskich, a które podzieliły niestety ich los. To jakiś straszliwy chichot historii, a my widzimy naszą bezsiłę i niemoc w wyjaśnianiu tej sprawy. Temat smoleński stał się tematem tabu, na który premier Tusk ma alergię. Sądzę, że jeszcze długo będzie musiał tak się czuć, dopóki rzeczywiście sprawa smoleńska nie znajdzie rzetelnego wyjaśnienia. Dziś niestety nie można na to liczyć".

Brat śp. Aleksandra Fedorowicza wskazuje, że oficjalne przyczyny tragedii smoleńskiej są fałszywe. "Dając wiarę tzw. ustaleniom komisji Millera czy komisji Anodiny, przeczymy nie tylko logice, ale przede wszystkim prawom fizyki. Bo wydarzenia, które według nich miały miejsce 10 kwietnia 2010 r. nad Smoleńskiem, stoją w sprzeczności do nich. (...) Po badaniach niezależnych ekspertów, którzy zagłębili się w materię tragedii smoleńskiej, widać, że te ustalenia są po prostu fałszywe" - zaznacza.

Rozmówca "ND" wskazuje również, że w sprawie śledztwa smoleńskiego widać ogromny wysiłek, by dyskredytować wszystko, co stoi w sprzeczności z oficjalną wersją wydarzeń. Przypomina w tym kontekście sprawę materiałów wybuchowych, jakie znaleziono na wraku tupolewa w Smoleńsku. "Słyszymy opowiadania o tym, że ślady te mogli zostawić żołnierze wracający z pola walki lub że na miejscu katastrofy były wielkie składy amunicyjne i kiedyś w tamtym rejonie toczyły się walki. A nawet, że to przecież była zwykła pasta do butów albo kiełbasa, która też była brana pod uwagę. Dochodzimy tu do totalnego absurdu, bo to oznacza, że można używany na całym świecie sprzęt bardzo wysokiej klasy do wykrywania materiałów wybuchowych wyrzucić do kosza, skoro bułka z kiełbasą albo świeżo wyczyszczone buty mogą te urządzenia wprowadzać w błąd. Ktoś tutaj usiłuje z nas, społeczeństwa polskiego, zrobić idiotów" - zaznacza.

Dariusz Fedorowicz wraca również do sprawy nominacji ambasadorskiej dla Tomasza Arabskiego, który ma wylecieć do Hiszpanii. W ocenie rozmówcy "ND" to kolejny przykład arogancji władzy. "Do tej pory Tomasz Arabski był dla Donalda Tuska na tyle niezbędną osobą, że nie mógł pozbyć się tego człowieka i odwołać go ze stanowiska szefa kancelarii premiera. To bardzo wiele mówi. W tej chwili Tomasz Arabski widocznie nie jest już tak niezbędny w szefowaniu kancelarią, żeby nie można było go skierować na placówkę dyplomatyczną, z której oczywiście bardzo trudno będzie go wzywać na jakiekolwiek przesłuchania. My, rodziny smoleńskie, nazywamy to po prostu ucieczką. Oczywiście mamy tu też do czynienia z arogancją władzy i nieliczeniem się z opinią publiczną, ale tę arogancję obserwujemy od wyborów" - wyjaśnia Fedorowicz.

Cała rozmowa w "Naszym Dzienniku".

TK,Naszdziennik.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook