Jedynie prawda jest ciekawa


Fedorowicz: Tu nie ma miejsca na tajność

18.11.2012

O ostatnich wydarzeniach związanych ze śledztwem smoleńskim portal Stefczyk.info rozmawia z Dariuszem Fedorowiczem, który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: Naczelna Prokuratura Wojskowa informuje, że na pokładzie drugiego tupolewa, który stacjonuje w Polsce znaleziono ślady materiałów wysokoenergetycznych, być może wybuchowych. Jak Pan odbiera te doniesienia?

Dariusz Fedorowicz: Mamy do czynienia z czymś dziwnym. Przecież tupolew to samolot pasażerski, choć pełniący służbę w pułku wojskowym. On nie służył do wożenia materiałów wybuchowych, ale do wożenia ludzi. Również ten samolot należałoby bardzo gruntownie przebadać. On także przechodził remont w zakładach w Rosji. Te sprawy wymagają wyjaśnienia. Obecnie mam wątpliwości, dotyczące wiarygodności takich informacji NPW.

Dlaczego?

Z racji jawnej manipulacji pana prokuratora Ireneusza Szeląga po opublikowaniu przez „Rzeczpospolitą” tekstu o materiałach wybuchowych w Smoleńsku. Celem tej manipulacji było wywołanie odpowiedniego efektu medialnego. Prokurator nie powiedział, że na wraku tupolew nie było trotylu. Przyznał nawet pytany przez dziennikarkę, że nie mówił o tym, że nie ma trotylu, tylko mówił, że go nie wykryto. Cała wypowiedź prokuratora była manipulacją. On nie powinien mówić, że znaleziono substancje wysokoenergetyczne, tylko materiały wybuchowe. Używane przez śledczych urządzenia są wyspecjalizowane w poszukiwaniu materiałów wybuchowych, a nie kremów do golenia czy perfum. Ten sprzęt nie reaguje na te substancje. Już pierwsze słowa prok. Szeląga, w których mówił „chcę uspokoić opinię publiczną”, budzą zdziwienie. Rolą prokuratury nie jest uspokajanie opinii publicznej tylko rzetelne informowanie.

Co stało za tymi słowami?

W mojej ocenie to był przekaz formułowany pod polityczne zamówienie, a nie przekaz, który miał rzetelnie informować. Mam obecnie duże zastrzeżenia dotyczące osób publicznie wypowiadających się w imieniu prokuratury. Wydaje się, że ostatnie oświadczenie NPW ma również służyć celom politycznym. Osoby odpowiedzialne za zaniedbania zrobią wiele, by uniknąć odpowiedzialności. Wydaje się więc, że jeśli pokażą się twarde dowody na wykrycie materiałów wybuchowych w Smoleńsku to będziemy słyszeć, że standardem jest, że w tego typu samolotach znajdują się materiały wybuchowe. Może chodzić o stworzenie takiego wrażenia. Choć w mojej ocenie nie jest również wykluczone, że jak się przeszuka porządnie tego tupolewa, to również i tam można coś znaleźć...

Gazeta Polska Codziennie” podawała, że na kontrolę pirotechniczną tupolewa przez wylotem 10 kwietnia przeznaczono półtorej godziny. Eksperci zaznaczają, że to jest zbyt mało czasu, by rzetelnie zabezpieczyć tak wielki samolot i jego ładunek.

Nie mam wiedzy, żeby komentować procedury związane z zabezpieczeniem pirotechnicznym samolotów. Rozumiem, że w 1,5 godziny służby dokonały choć pobieżnej kontroli samolotu. Jeśli więc kontrolowano te miejsca, w których obecnie wykryto materiały wybuchowe, to oznacza, że one się tam pojawiły później. Przecież przed wylotem zapewne sprawdzono np. siedzenia. A jak podają media to te najbardziej dostępne elementy miały na sobie ślady materiałów wybuchowych. Jeśli tak, to albo BOR nie dopełnił obowiązku i uznał, że samolot może lecieć, choć ma takie ślady, albo te ślady pojawiły się już po katastrofie. To są moje dywagacje. Sądzę, że wyjaśnić tę sprawę powinna prokuratura. Problem w tym, że nie bardzo chce się dzielić wiedzą z rodzinami oraz społeczeństwem.

Śledztwo powinno być jawne?

Tu nie ma miejsca na tajność. Tajność to jest charakterystyczna cecha systemów totalitarnych. Pamiętamy, że w czasach komuny wszystko było tajne. Nawet w okolicach szpitali wojskowych nie można było robić zdjęć. To jest relikt, z którym należy zerwać. Jako kuriozum traktuję tajność w sprawie śledztwa smoleńskiego oraz okłamywanie opinii publicznej. Ona ma prawo znać postępy tej sprawy. Miliony Polaków interesują się tą kwestią, choć media starają się wmawiać nam, że mamy już dosyć Smoleńska i trzeba się zająć innymi tematami. Nie da się nad sprawą tragedii smoleńskiej przejść do porządku dziennego. Bez rzetelnego wyjaśnienia tej sprawy nie ma suwerennej Polski.

Rozmawiał Nal
[Fot. Raport Millera]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook