Jedynie prawda jest ciekawa


Fedorowicz: Śledczy bawią się w gierki słowne

06.12.2012

O ostatnich wypowiedziach prokuratorów wojskowych oraz wykryciu materiałów wybuchowych portal Stefczyk.info rozmawia z dr. Dariuszem Fedorowiczem, który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: Na sejmowej komisji sprawiedliwości padło w końcu z ust szefa NPW potwierdzenie, że w Smoleńsku doszło do wstępnego wykrycia materiałów wybuchowych. Jak Pan to odebrał?

Dariusz Fedorowicz: To, co prokurator Artymiak i prokurator Szeląg mówili, to była rozpaczliwa próba ratowania twarzy po wypowiedzi Szeląga, która została wykorzystana przez media do przedstawienia tezy, że ponoć nie doszło do wykrycia materiałów wybuchowych w Smoleńsku. Słowa prokuratora miały spowodować właśnie taką reakcję. Tymczasem jednak on nie zaprzeczył, by na miejscu katastrofy smoleńskiej doszło do znalezienia śladów materiałów wybuchowych. Któraś z dziennikarek go nawet sprowokowała do stwierdzenia: nie powiedziałem, że trotylu nie było, powiedziałem, że go nie stwierdzono. Widać, że śledczy bawią się w gierki słowne. Za wszelką cenę chcą uwiarygodnić tezę, że nie na samolocie nie było żadnych śladów materiałów wybuchowych.

Na komisji padły również ważne słowa producenta detektorów używanych w Smoleńsku.

Tak, to było dla mnie znacznie ważniejsze przemówienie niż słowa prokuratorów. Jan Bokszczanin mówił, jak działają urządzenia produkowane przez niego. Oczywiście już słyszałem z ust polityków Platformy Obywatelskiej, że on musiał tak mówić, ponieważ chwali swoje produkty. Każdy sposób dobry, każde tłumaczenie, prowadzące do z góry wyznaczonych celów, dobre. Tyle tylko, że Bokszczanin chwalił również konkurencję, mówił o urządzeniach pozostałych firm zagranicznych. To, co on powiedział, że zbieżność odczytów oznacza, że nie ma innej możliwości niż obecność trotylu, jest niezwykle istotne. To, że ślady trotylu znaleziono, potwierdzili wreszcie prokuratorzy przyparci do muru. Wreszcie nazwali rzeczy po imieniu.

Padły jednak również słowa o wykryciu materiałów wybuchowych w wędlinie czy paście do butów.

Każdy, kto wie jak się traktuje wędliny ma świadomość np., że do ich produkcji używa się m.in. saletry. To mogło na chwilę zmylić detektor. Jednak tylko na chwilę. Poza tym nie wydaję mi się, by w Smoleńsku na miejscu tragedii znajdowała się wędlina czy pasta do butów w dużych ilościach. Wątpię, by w Smoleńsku one się znajdowały masowo. Sądzę, że w miejscu tragedii panowały warunki takie, jakie znajdują się w zaleceniach producenta. Te pokrętne tłumaczenia prokuratury budzą we mnie fatalne odczucia. To jest żenujące, to jest farsa. Jedynie w takich kategoriach należy traktować te wypowiedzi.

Jak Pan odbiera fakt, że próbki pobrane w Smoleńsku trafiły do Moskwy, a dopiero potem do Polski?

To jest bardzo niepokojące. Pamiętamy przecież, że minister Miller jeździł do Moskwy kilkakrotnie, by otrzymać w końcu prawdziwe zapisy z czarnych skrzynek. Spodziewam się, że również w przypadku próbek możemy mieć do czynienia z podobnym przypadkiem.

Portal wPolityce.pl publikuje fragment pisma Neuroskop, który pokazuje, że nie zawsze dochodzi do przerwania błony bębenkowej u ofiar wybuchów. Tymczasem prokuratura podawała wielokrotnie, że brak zniszczenia błony u ekshumowanych dotychczas ofiar oznacza z pewnością, że nie było wybuchu na pokładzie tupolewa.

Tyle właśnie są warte stuprocentowe zapewnienia polskiej prokuratury. Jako lekarz i wojskowy mam doświadczenia w tej kwestii. Mówienie, że błona bębenkowa zawsze pozwana zweryfikować czy doszło do wybuchu, jest nieprawdziwe. To wszystko zależy, od tego jak rozchodzi się fala ciśnieniowa, czy doszło do przerwania poszycia samolotu, czy to była fala kierunkowa itd. Uszkodzenia ucha środkowego nie muszą być u wszystkich ofiar, nawet jeśli był wybuch. Wszelkie kategoryczne stwierdzenia w tej sprawie nie mają podstaw. Możnaby cokolwiek powiedzieć, gdyby doszło do przeprowadzenia ekshumacji wszystkich ofiar. Wtedy można byłoby cokolwiek mówić, wysnuwać jakieś wnioski. A my na razie mamy jedynie cząsteczkę. Wykonano kilka badań, dodatkowo dopiero po ponad dwóch latach. Takie stwierdzenia są mało wiarygodne.

Pojawiają się komentarze, że śledczy skupiają się na zapewnianiu, że w Smoleńsku nie doszło do wybuchów.

To chyba każdy widzi na pierwszy rzut oka. Trend i kierunek działania został wyznaczony przez Prokuratora Generalnego. On mówił, że można wykluczyć wątek zamachu. To stwierdzenie było natury politycznej i nie było profesjonalne. Widać, że jest przyzwolenie szefostwa prokuratury na tego typu działania. Trudno się dziwić, by ten trend nie był realizowany. Działania prokuratury nie budzą mojego zaufania. Dlatego tak ważne jest, by do zespołów badawczych dołączać niezależnych ekspertów, którzy byliby niezależni od czynników krajowych i zagranicznych.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook