Jedynie prawda jest ciekawa


Fedorowicz: Śledczy bawią się w gierki słowne

06.12.2012

O ostatnich wypowiedziach prokuratorów wojskowych oraz wykryciu materiałów wybuchowych portal Stefczyk.info rozmawia z dr. Dariuszem Fedorowiczem, który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: Na sejmowej komisji sprawiedliwości padło w końcu z ust szefa NPW potwierdzenie, że w Smoleńsku doszło do wstępnego wykrycia materiałów wybuchowych. Jak Pan to odebrał?

Dariusz Fedorowicz: To, co prokurator Artymiak i prokurator Szeląg mówili, to była rozpaczliwa próba ratowania twarzy po wypowiedzi Szeląga, która została wykorzystana przez media do przedstawienia tezy, że ponoć nie doszło do wykrycia materiałów wybuchowych w Smoleńsku. Słowa prokuratora miały spowodować właśnie taką reakcję. Tymczasem jednak on nie zaprzeczył, by na miejscu katastrofy smoleńskiej doszło do znalezienia śladów materiałów wybuchowych. Któraś z dziennikarek go nawet sprowokowała do stwierdzenia: nie powiedziałem, że trotylu nie było, powiedziałem, że go nie stwierdzono. Widać, że śledczy bawią się w gierki słowne. Za wszelką cenę chcą uwiarygodnić tezę, że nie na samolocie nie było żadnych śladów materiałów wybuchowych.

Na komisji padły również ważne słowa producenta detektorów używanych w Smoleńsku.

Tak, to było dla mnie znacznie ważniejsze przemówienie niż słowa prokuratorów. Jan Bokszczanin mówił, jak działają urządzenia produkowane przez niego. Oczywiście już słyszałem z ust polityków Platformy Obywatelskiej, że on musiał tak mówić, ponieważ chwali swoje produkty. Każdy sposób dobry, każde tłumaczenie, prowadzące do z góry wyznaczonych celów, dobre. Tyle tylko, że Bokszczanin chwalił również konkurencję, mówił o urządzeniach pozostałych firm zagranicznych. To, co on powiedział, że zbieżność odczytów oznacza, że nie ma innej możliwości niż obecność trotylu, jest niezwykle istotne. To, że ślady trotylu znaleziono, potwierdzili wreszcie prokuratorzy przyparci do muru. Wreszcie nazwali rzeczy po imieniu.

Padły jednak również słowa o wykryciu materiałów wybuchowych w wędlinie czy paście do butów.

Każdy, kto wie jak się traktuje wędliny ma świadomość np., że do ich produkcji używa się m.in. saletry. To mogło na chwilę zmylić detektor. Jednak tylko na chwilę. Poza tym nie wydaję mi się, by w Smoleńsku na miejscu tragedii znajdowała się wędlina czy pasta do butów w dużych ilościach. Wątpię, by w Smoleńsku one się znajdowały masowo. Sądzę, że w miejscu tragedii panowały warunki takie, jakie znajdują się w zaleceniach producenta. Te pokrętne tłumaczenia prokuratury budzą we mnie fatalne odczucia. To jest żenujące, to jest farsa. Jedynie w takich kategoriach należy traktować te wypowiedzi.

Jak Pan odbiera fakt, że próbki pobrane w Smoleńsku trafiły do Moskwy, a dopiero potem do Polski?

To jest bardzo niepokojące. Pamiętamy przecież, że minister Miller jeździł do Moskwy kilkakrotnie, by otrzymać w końcu prawdziwe zapisy z czarnych skrzynek. Spodziewam się, że również w przypadku próbek możemy mieć do czynienia z podobnym przypadkiem.

Portal wPolityce.pl publikuje fragment pisma Neuroskop, który pokazuje, że nie zawsze dochodzi do przerwania błony bębenkowej u ofiar wybuchów. Tymczasem prokuratura podawała wielokrotnie, że brak zniszczenia błony u ekshumowanych dotychczas ofiar oznacza z pewnością, że nie było wybuchu na pokładzie tupolewa.

Tyle właśnie są warte stuprocentowe zapewnienia polskiej prokuratury. Jako lekarz i wojskowy mam doświadczenia w tej kwestii. Mówienie, że błona bębenkowa zawsze pozwana zweryfikować czy doszło do wybuchu, jest nieprawdziwe. To wszystko zależy, od tego jak rozchodzi się fala ciśnieniowa, czy doszło do przerwania poszycia samolotu, czy to była fala kierunkowa itd. Uszkodzenia ucha środkowego nie muszą być u wszystkich ofiar, nawet jeśli był wybuch. Wszelkie kategoryczne stwierdzenia w tej sprawie nie mają podstaw. Możnaby cokolwiek powiedzieć, gdyby doszło do przeprowadzenia ekshumacji wszystkich ofiar. Wtedy można byłoby cokolwiek mówić, wysnuwać jakieś wnioski. A my na razie mamy jedynie cząsteczkę. Wykonano kilka badań, dodatkowo dopiero po ponad dwóch latach. Takie stwierdzenia są mało wiarygodne.

Pojawiają się komentarze, że śledczy skupiają się na zapewnianiu, że w Smoleńsku nie doszło do wybuchów.

To chyba każdy widzi na pierwszy rzut oka. Trend i kierunek działania został wyznaczony przez Prokuratora Generalnego. On mówił, że można wykluczyć wątek zamachu. To stwierdzenie było natury politycznej i nie było profesjonalne. Widać, że jest przyzwolenie szefostwa prokuratury na tego typu działania. Trudno się dziwić, by ten trend nie był realizowany. Działania prokuratury nie budzą mojego zaufania. Dlatego tak ważne jest, by do zespołów badawczych dołączać niezależnych ekspertów, którzy byliby niezależni od czynników krajowych i zagranicznych.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook