Jedynie prawda jest ciekawa


Fedorowicz: Rządowa wersja nie trzyma się kupy

20.12.2012

Rozmowa z Dariuszem Fedorowiczem, który w Smoleńsku stracił brata. O propozycji zorganizowania konferencji ekspertów zespołu Macierewicza oraz ekspertów strony rządowej.

Stefczyk.info: Poseł Antoni Macierewicz wyszedł niedawno z inicjatywą zorganizowania konferencji ekspertów zespołu parlamentarnego oraz strony rządowej. Spotkanie ma na celu skonfrontowanie wyników prac zespołu z tezami oficjalnymi. Jak Pan ocenia ten pomysł?

Dariusz Fedorowicz: Znam tę inicjatywę. Ona nie jest nowa. Ona wynika z wielomiesięcznych prób nawiązania kontaktu z ekspertami komisji Millera. Zespół parlamentarny oraz rodziny, które są zainteresowane aktywnym uczestnictwem w śledztwie, od dawna próbowali nawiązać kontakt ze stroną rządową. Chcieliśmy mówiąc kolokwialnie sprawę śledztwa pchnąć do przodu. Chcieliśmy, by przedstawione zostały badania ekspertów zespołu oraz chcieliśmy poznać to, czym dysponuje strona rządowa. To byłoby z pożytkiem dla dochodzenia do prawdy. To jest inicjatywa potrzebna. Liczę, że jest szansa na to, by się ta inicjatywa udała.

Wierzy Pan, że to się uda?

Mam obawy. Bowiem już obecnie widać przekaz mediów głównego nurtu - nazywanie ekspertów zespołu Macierewicza "tzw. ekspertami". To jest zły prognostyk, który wskazuje, że chce się tę inicjatywę ośmieszyć, że chce się podważyć zasadność rozmów z naukowcami, którzy pomagają zespołowi w pracach. Warto jednak przypomnieć, że nie tak dawno odbyła się pierwsza konferencja smoleńska, na której wystąpili naukowcy przedstawiający badania i obliczenia związane z katastrofą smoleńską. Ta konferencja została poparta przez ponad 100 polskich wybitnych naukowców. W prezentacjach przedstawiono m.in. badania polskich naukowców, pracujących w kraju. Ich badania były miażdżące dla ustaleń komisji MAK oraz komisji Millera. Ta ostatnia była kopią ustaleń Rosji. Naukowcy bazowali na bardzo ważnych dowodach - fotografiach, opracowaniach itd - ale to były materiały pośrednie. Oni nie mieli dostępu do wszystkich materiałów, którymi dysponuje strona rządowa. Prace naukowców stawiają pod ogromnym znakiem zapytania oficjalne ustalenia polsko-rosyjskie.

Do dziś nie ma żadnej naukowej odpowiedzi na ustalenia konferencji smoleńskiej. Strona rządowa nie przedstawiła swojej naukowej kontrargumentacji. Obecnie Maciej Lasek, wiceszef komisji Millera, mówi publicznie, że nie wystąpi na konferencji proponowanej przez Macierewicza. Dlaczego zwolennicy rządowej wersji nie prezentują naukowych argumentów na rzecz swojej wersji? Dlaczego nie chcą dyskusji?

Odpowiedź jest prosta: oni wytworzyć opracowania popierającego swoją wersję przebiegu katastrofy smoleńskiej nie mogą. Te wersje mówiąc kolokwialnie nie trzymają się kupy. Są utworzone pod założenia przyjęte z góry. Dopasowuje się fakty do wytycznych polityków. Te fakty, które nie pasują do tez, się omija. Powstaje mozaika, która nie ma nic wspólnego z prawdą. Prace ekspertów zespołu Macierewicza układają się w jedną spójną całość i wzajemnie się potwierdzają. Prawda ma tą cechę, że jest spójna i sama się broni oraz uwiarygadnia. Kłamstwo natomiast wymaga tysiąca następnych kłamstw, manipulowania, układania faktów do tez. Rzetelne badania oparte na prawdzie miażdżą fałszywe tezy. Tego się zespół rządowy obawia. Tak to oceniam. Potrzebna jest fachowa dyskusja, a nie posługiwanie się inwektywami czy próby podważenia ustaleń zespołu. To jest droga donikąd.

Rozmawiał Nal
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook