Jedynie prawda jest ciekawa


Fedorowicz: Od oficerów należy wymagać honoru

04.11.2013

Rozmowa z Dariuszem Fedorowiczem, lekarzem, oficerem rezerwy Wojska Polskiego, który w Smoleńsku stracił brata.

Stefczyk.info: Prokuratura wojskowa w Poznaniu umorzyła śledztwo dot. działań prokuratorów po katastrofie smoleńskiej. Oznacza to, że nieprawidłowości po 10/04 nie zostaną rozliczone. Domyślam się, że ten werdykt pana nie zaskoczył...

Dariusz Fedorowicz: Rzeczywiście spodziewałem się tego, a samą informację posiadam od jakiegoś czasu. Mamy zamykanie po cichu kolejnych wątków sprawy smoleńskiej. Uzasadnienie tego umorzenia przeczytałem dokładnie i muszę stwierdzić, że ono brzmi wręcz śmiesznie. Tam są wymienione zaniedbania i błędy osób funkcyjnych zupełnie podstawowe dla sprawy smoleńskiej. Ale żadne z tych zachowań czy zaniedbań nie ma odzwierciedlenia w działaniach śledczych. Trudno się więc dziwić - powoli i po cichu prokuratury będą próbowały wszelkie wątki umarzać i wyciszać. Prokurator Andrzej Seremet w publicznych wypowiedziach przeczy oczywistym faktom, które wprost wynikają z materiału dowodowego, mówiąc, że na ciałach ofiar smoleńskich nie ma śladów ognia czy poparzeń. Tymczasem w aktach wyraźnie widać, że takie obrażenia występowały.

Prokuratura tłumaczyła się nieporozumieniem.

Rzecznik wspominał, że prokuratorowi Seremetowi chodziło o obrażenia, które mogły powstać w wyniku wybuchu. Jednak nie wiem, w jaki sposób Seremet mógł odróżnić jakie obrażenia związane z temperaturą są pochodną wybuchu, a jakie innych czynników, bez wybuchu. Te słowa Andrzeja Seremeta są - mówiąc eufemistycznie - nieuprawnione. Spodziewam się prób zakończenia kolejnych wątków. Tak płynie statek, jak kapitan ze sternikiem obracają sterem. Mamy wyraźne sygnały dla niższych szczebli, by tak właśnie postępować. Liczę jednak, że doczekamy się z czasem rzetelnego postępowania. Mam nadzieję, że zajmą się tą sprawą ludzie rzetelni i uczciwi, a tych, którzy ważą się na nieuczciwe i nierzetelne postępowanie, historia okryje wstydem.

Pan przez lata był żołnierzem, lekarzem wojskowym. Zdawałoby się, że również wojskowi śledczy powinni cechować się tym, co Polakom kojarzy się z wojskiem i wojskowymi - przynajmniej tymi przedwojennymi, czyli honorem. Jak pod tym kątem oceniać działania prokuratury wojskowej?

Jako oficer rezerwy uważam, że nie można wrzucać wszystkich wojskowych do jednego worka. Dodatkowo jeśli ktoś nie ma etyki, jeśli komuś to pojęcie jest obce, jeśli ktoś nie kieruje się w życiu podstawową ludzką uczciwością, to bez względu, czy nosi mundur czy też nie, jest to sytuacja naganna. W przypadku oficera dochodzą jeszcze oczywiście sprawy honorowe. One powinny dotyczyć każdego, ale od oficera należy wymagać więcej. Tym bardziej, że jako wojskowi powinniśmy czuć więź z tymi, którzy w Smoleńsku polegli. Przypomnę, że 10 kwietnia zginęło całe dowództwo, najwyżsi dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego. Oni nie zginęli jadąc na piknik, ani na wycieczkę. Oni jechali tam dać świadectwo prawdzie, oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu. To jest podstawowa sprawa. Czuję więź z moimi kolegami oficerami, którzy oddawali życie za ojczyznę. Wstępując do wojska, wstępowałem do niego, by bronić ojczyzny. Nie tylko w czasie wojny, ale również w czasie pokoju chciałem stać na straży suwerenności ojczyzny. To jest najwyższy obowiązek i najwyższe prawo każdego oficera, by takimi wartościami się kierować. Tym się właśnie różnimy od płatnych najemników. Oni służą polityce czy interesom. Oficer służy ojczyźnie.

Rozmawiał TK
[Fot. Raport KBWLLP]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook