Jedynie prawda jest ciekawa


Fedorowicz: liczono na zmęczenie materiału

15.01.2014

Rozmowa z Dariuszem Fedorowiczem, bratem śp. Aleksandra Fedorowicza, tłumacza prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Radosław Sikorski odpowiadając na pytanie o wrak mówił dziś: „mam taką teorię, że wrak dostalibyśmy jutro rano, gdyby nasza prokuratura oceniła, że nie ma najmniejszej winy strony rosyjskiej w tej katastrofie lotniczej. Ale z tego, co wiem, prokuratura dokończy swoje śledztwo, nieważne czy będzie miała jeszcze wrak, czy nie”. Jak Pan ocenia słowa szefa MSZ?

Dariusz Fedorowicz: Minister Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ, stwierdził w Warszawie, że ten, kto ma oryginały dowodów, kto ma materiał dowodowy, ten może prowadzić dochodzenie. Jednak strona polska podchodzi do tej sprawy w ten sposób, że do naszego dochodzenia nie są potrzebne żadne dowody, że wystarczą kopie i kopie z kopi. To dość dziwne podejście, które świadczy raczej o bezsilności strony polskiej. Dobrze jednak minister powiedział, że sprawa wraku nie może być przedmiotem szantażu strony rosyjskiej, czy by nasze śledztwo uznawało cokolwiek czy winę kogokolwiek odrzucało. To byłoby dużym nadużyciem. Sprawa jest oczywista.

Jak oceniać śledztwo prowadzone bez materiałów oryginalnych?

Śledztwo prowadzone bez oryginałów zapisów z czarnych skrzynek, bez wraku, bez oryginałów innych materiałów trudno to śledztwo nazwać rzetelnym i prowadzonym w sposób choćby poprawny. Słowa Sikorskiego o zakończeniu śledztwa odbieram jak próbę znalezienia dziwacznego uzasadnienia dla niezwykle bulwersującej sytuacji. Mówię o przetrzymywaniu przez Rosję naszego wraku, polskiej własności. To można tłumaczyć na tysiąc sposobów, ale żaden z nich nie jest wiarygodny. Nic mnie nie przekonało.

„Nasz Dziennik” pisał ostatnio o współpracy polsko-rosyjskiej ws. Smoleńska. Okazuje się, że Rosja wysyła do Polski znacznie więcej wniosków o pomoc prawną, a z Polski otrzymuje więcej tomów akt.

Od samego początku w kwestii smoleńskiej widzimy grę na czas, liczenie na „zmęczenie materiału”, na zmęczenie opinii publicznej tematem smoleńskim. My to wiemy od dawna, do nas dociera więcej wiadomości niż do opinii publicznej. O ile nasze wnioski o pomoc prawną często spotykały się ze ścianą lub były rozpatrywane bardzo długo, o tyle wnioski strony rosyjskiej są realizowane bezzwłocznie. I z dużą gorliwością.

O czym to świadczy?

Swego czasu słyszeliśmy, że Rosja to jest duży kraj, a Polska to nie jest duży kraj. I sądzę, że z tego wynika to wszystko. Z taką tezą strona rządowa zgadza się do dziś i nic nie chce zmienić.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook