Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Fedorowicz: liczono na zmęczenie materiału

15.01.2014

Rozmowa z Dariuszem Fedorowiczem, bratem śp. Aleksandra Fedorowicza, tłumacza prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Radosław Sikorski odpowiadając na pytanie o wrak mówił dziś: „mam taką teorię, że wrak dostalibyśmy jutro rano, gdyby nasza prokuratura oceniła, że nie ma najmniejszej winy strony rosyjskiej w tej katastrofie lotniczej. Ale z tego, co wiem, prokuratura dokończy swoje śledztwo, nieważne czy będzie miała jeszcze wrak, czy nie”. Jak Pan ocenia słowa szefa MSZ?

Dariusz Fedorowicz: Minister Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ, stwierdził w Warszawie, że ten, kto ma oryginały dowodów, kto ma materiał dowodowy, ten może prowadzić dochodzenie. Jednak strona polska podchodzi do tej sprawy w ten sposób, że do naszego dochodzenia nie są potrzebne żadne dowody, że wystarczą kopie i kopie z kopi. To dość dziwne podejście, które świadczy raczej o bezsilności strony polskiej. Dobrze jednak minister powiedział, że sprawa wraku nie może być przedmiotem szantażu strony rosyjskiej, czy by nasze śledztwo uznawało cokolwiek czy winę kogokolwiek odrzucało. To byłoby dużym nadużyciem. Sprawa jest oczywista.

Jak oceniać śledztwo prowadzone bez materiałów oryginalnych?

Śledztwo prowadzone bez oryginałów zapisów z czarnych skrzynek, bez wraku, bez oryginałów innych materiałów trudno to śledztwo nazwać rzetelnym i prowadzonym w sposób choćby poprawny. Słowa Sikorskiego o zakończeniu śledztwa odbieram jak próbę znalezienia dziwacznego uzasadnienia dla niezwykle bulwersującej sytuacji. Mówię o przetrzymywaniu przez Rosję naszego wraku, polskiej własności. To można tłumaczyć na tysiąc sposobów, ale żaden z nich nie jest wiarygodny. Nic mnie nie przekonało.

„Nasz Dziennik” pisał ostatnio o współpracy polsko-rosyjskiej ws. Smoleńska. Okazuje się, że Rosja wysyła do Polski znacznie więcej wniosków o pomoc prawną, a z Polski otrzymuje więcej tomów akt.

Od samego początku w kwestii smoleńskiej widzimy grę na czas, liczenie na „zmęczenie materiału”, na zmęczenie opinii publicznej tematem smoleńskim. My to wiemy od dawna, do nas dociera więcej wiadomości niż do opinii publicznej. O ile nasze wnioski o pomoc prawną często spotykały się ze ścianą lub były rozpatrywane bardzo długo, o tyle wnioski strony rosyjskiej są realizowane bezzwłocznie. I z dużą gorliwością.

O czym to świadczy?

Swego czasu słyszeliśmy, że Rosja to jest duży kraj, a Polska to nie jest duży kraj. I sądzę, że z tego wynika to wszystko. Z taką tezą strona rządowa zgadza się do dziś i nic nie chce zmienić.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook