Jedynie prawda jest ciekawa


Fedorowicz: Fałszywe gesty mnie nie interesują

14.03.2013

Rozmowa z Dariuszem Fedorowiczem, bratem śp. Aleksandra Fedorowicza, tłumacza Prezydenta RP.

Stefczyk.info: Minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił w czwartek, że "obchody trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się w tym roku raczej w Polsce". Dodawał, że "rodziny, z którymi do tej pory rozmawiał, wyraźnie podkreślały, że do Smoleńska wolą w tym roku nie jechać". Oczekuje Pan oficjalnych obchodów rocznicy tragedii smoleńskiej?

Dariusz Fedorowicz: Przede wszystkim chcę zaznaczyć, że nie otrzymałem żadnego zaproszenia, żadnego zawiadomienia o oficjalnych obchodach rocznicy. Nic na ich temat nie wiem. Sadzę natomiast, że obecnie - na niespełna miesiąc przed katastrofą - powinniśmy już wiedzieć coś na temat. Być może w tej sprawie chodzi o to, że rząd podchodzi do rodzin w ten sposób, że wszystkie zwierzątka są równe, ale niektóre są równiejsze. To jak u Orwella. W sprawie smoleńskiej wiele spraw wygląda jak z Orwella. W mojej ocenie strona rządowa powinna przede wszystkim zająć się tematem wyjaśniania sprawy smoleńskiej, rzetelnym badaniem jej przyczyn. Rząd powinien doprowadzić do konfrontacji ekspertów rządowych z ekspertami niezależnymi. Oni powinni podjąć dyskusję, a nie tchórzliwie uciekać. Zamiast medialnego demolowania krytyków i ich ośmieszania strona rządowa powinna podjąć prawdziwe działania, nie pozorowane.

Widzi Pan obecnie potrzebę organizacji rządowych obchodów rocznicy?

Od strony rządowej oczekiwałbym zajęcia się właśnie sprawą rzetelnego śledztwa smoleńskiego, a nie organizowaniem fałszywych obchodów, pokazywaniem fałszywego żalu. To, mówiąc najdelikatniej, jest dla mnie przykre. Rodziny, które się udzielają w sprawie smoleńskiej, które nie milczą, które mają swoje określone zdanie dotyczące przebiegu katastrofy smoleńskiej nie są zdaje się mile widziane na oficjalnych obchodach. My zresztą wcale o taki udział nie zabiegamy. Podobnie, jak ja nie zabiegam o to, by prezydent Komorowski wpłynął na to, by nazwisko mojego brata, tłumacza Prezydenta Lecha Kaczyńskiego znalazło się na tablicy pamiątkowej w Pałacu Prezydenckim.

Nie ma go obecnie?

Nie. Tam znaleźli się współpracownicy Prezydenta Kaczyńskiego, ale również byli pracownicy Kancelarii Prezydenta. Nie wszyscy wymienieni na tablicy w Pałacu byli pracownikami Kancelarii 10 kwietnia 2010 roku. Z kolei dla tłumacza prezydenckiego miejsca na tej właśnie tablicy nie znaleziono. To znamienne. Mnie puste i fałszywe gesty nie interesują.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook