Jedynie prawda jest ciekawa


Fedorowicz: Działania prokuratury są niezrozumiałe

08.03.2013

Szereg dziwacznych działań prokuratury budzi zrozumiałe emocje - mówi Dariusz Fedorowicz.

Stefczyk.info: Jak odbiera Pan ujawnione przez portal wPolityce.pl informacje o działaniach prokuratury, która zdecydowała się zbadać ciała dwudziestu jeden ofiar katastrofy smoleńskiej pod kątem obecności alkoholu?

Dariusz Fedorowicz, brat śp. Aleksandra Fedorowicza, tłumacza prezydenta RP: Być może jest to spowodowane tym, że prokuratorzy chcieliby zareagować i wyprostować sugestie serwowane przez Rosjan. Chodzi o niezrozumiałe posądzenia dotyczące śp. generała Andrzeja Błasika, natomiast wydaje mi się, że po blisko trzech latach tego typu analizowanie jest po prostu rzeczą nierealną. Nie chciałbym tych działań potępiać w czambuł, bowiem m.in. biegli mają określić zawartość w tych próbkach hemoglobiny tlenko-węglowej, co może mieć wartość przy wyjaśnieniu ew. wybuchów na pokładzie tupolewa. Najistotniejsze jest jednak to, że zanim ktokolwiek zabierze się za analizowanie próbek pod kątem obecności alkoholu, powinno się zbadać je pod kątem genetycznym, czy rzeczywiście te próbki są odpowiednio przyporządkowane. Z tego co wiem, to ten materiał nie został w ten sposób zidentyfikowany, dlatego kolejne działania – bez spełnienia tego podstawowego warunku – nie mają podstaw.

O ile badanie pod kątem wspomnianej przez Pana hemoglobiny jest uzasadnione, o tyle trudno uwierzyć, że po trzech latach prokuratorzy postanowili nagle dać odpór rosyjskim sugestiom.

Staram się, panie redaktorze, dopatrywać pozytywów nawet w tak dziwacznych działaniach. Innego pozytywu tutaj nie widzę. Badanie pod kątem zawartości alkoholu i środków psychoaktywnych u załogi samolotu, które powinno zostać wykonane przez stronę polską bezpośrednio po katastrofie jest sprawą istotną. O ile ma to znaczenie przy badaniu pilotów, o tyle nie widzę najmniejszych powodów do zbadania pod tym kątem pozostałych pasażerów. Absolutnie tej sprawy nie rozumiem. Badanie wszystkich 21 osób pod tym względem jest głębokim nieporozumieniem. Oczekiwałbym raczej zbadania tych próbek przede wszystkim w celu przyporządkowania ich pod względem genetycznym i stwierdzenia, czy jest to materiał od tych osób. A druga rzecz, to jeśli zostałoby to zrobione, to warto byłoby sprawdzić ten materiał genetyczny nie tylko pod kątem hemoglobiny, ale również innych substancji, dzięki którym będzie można wyjaśnić kilka wątpliwości związanych z samymi przyczynami katastrofy.

Nie obawia się Pan, że tego typu badania pozwolą na kolejne "przecieki" do mainstreamowych mediów, a teza o pijanych generałach i narracja MAK będzie kontynuowana?

Nauczony bardzo złymi doświadczeniami w tym względzie, żywię taką obawę. To jest sprawa jasna i oczywista. Poza tym tak jak mówiłem – takie zbadanie jest w zasadzie nierealne. Wiem o tym, że próbki nie były należycie przechowywane, część z opakowań jest uszkodzonych i rozlanych… Trzeba też zdać sobie sprawę, że przy badaniach pod kątem obecności alkoholu dużą rolę odgrywa czynnik czasu; głównie przy rozkładzie cukrów i przemian dotyczących rozkładu samych tkanek. Możemy wtedy mieć do czynienia z wytworzeniem się alkoholu endogennego, więc jakiekolwiek wnioskowanie po tak długim czasie jest moim zdaniem bardzo ciężkie.

Oczekuje Pan od śledczych wyjaśnienia motywów takich działań?

Pewne działania prokuratury, a w zasadzie cały ich szereg, budzi bardzo duże i zrozumiałe emocje, bo rzeczywiście prokuratura potrafi zachowywać się dziwacznie. Z jednej strony potrafi zaprzeczać wręcz oczywistym faktom, potwierdzonym i zweryfikowanym. Z drugiej zaś, co również trzeba podkreślić, są działania prokuratury, które należy pochwalić. To choćby reakcja śledczych, którzy potrafili skomentować rosyjskiego komitetu śledczego twierdzącego, że Polacy wspólnie z Rosjanami badali wrak pod kątem obecności materiałów wybuchowych. Takich rzetelnych informacji oczekujemy częściej; natomiast dzisiejsze informacje sugerują zupełnie co innego. Określiłem to swojego czasu zespołem działań pozorowanych. Myślę, że mamy do czynienia z tego typu działalnością do tej pory. 

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. Raport KBWLLP]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook