Jedynie prawda jest ciekawa


FAZ broni Waszczykowskiego

18.11.2015

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" polskiego broni ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego przed krytyką ze strony niemieckich komentatorów wyśmiewających jego pomysł utworzenia z syryjskich uchodźców wojska do walki z islamistami.

Autor komentarza opublikowanego w środę na łamach "FAZ" - Konrad Schuller zwraca uwagę, że po zamachach terrorystycznych w Paryżu każdy naród dyskutuje o tym problemie na swój sposób. 

Reakcja niemiecka polega na pielęgnowaniu "kultury przyjaznego powitania", co pomaga Niemcom przezwyciężyć dawne zaszłości, Francja woła "obywatele, do broni", Rosja zagłusza ból po utracie imperium za pomocą bomb, a świeżo upieczony polski minister spraw zagranicznych proponuje utworzenie z syryjskich uchodźców wyzwoleńczej armii - wylicza komentator.  

Schuller przypomina fragment niedawnej wypowiedzi Waszczykowskiego, który w jednym z wywiadów pytał, czy młodzi Syryjczycy mają "pić kawę (na bulwarze) Unter den Linden i przypatrywać się" i odpowiedział "nie", gdyż można z nich stworzyć armię, która będzie walczyła o własny kraj. 

Schuller pisze, że propozycja szefa polskiej dyplomacji została na Zachodzie wyśmiana. Zdziwienie w krajach sąsiadujących z Polską było tym większe, że minister nie udzielił odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania o to, kto miałby zorganizować taką armię i kto by nią dowodził. 

"W Polsce zdziwienie nie było tak duże, a każdy, kto ma chociaż trochę pojęcia o polskiej historii, dobrze rozumie, dlaczego tak było" - pisze niemiecki komentator. 

Przypomina, że w minionych 220 latach Polska była przez łącznie 173 lata okupowana przez obce wojska, a całe pokolenia Polaków musiały emigrować. "W polskiej świadomości głęboko zakotwiczona jest myśl, że emigracja jest po to, aby tworzyć armię na obczyźnie" - czytamy w "FAZ". 

Schuller przywołuje liczne fakty z historii - począwszy od Legionów polskich pod koniec XVIII wieku, poprzez Wielką Wojnę 1914-1918 aż po II wojnę światową, gdy polskie wojsko walczyło na wszystkich frontach. Wymienia też walki pod Monte Cassino, Władysława Andersa, a także polskie armie idące na Berlin ze Wschodu. Żołnierze tych oddziałów zatknęli na Bramie Brandenburskiej w maju 1945 r. biało-czerwoną flagę - przypomina niemiecki dziennikarz dodając, że właśnie ten epizod został uwieczniony w komunistycznych czasach w legendarnym serialu "Czterej pancerni i pies".  

"Minister spraw zagranicznych nie powiedział nic prócz zwykłej oczywistości" - konkluduje Schuller
w komentarzu na łamach "FAZ".   

ansa/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook