Jedynie prawda jest ciekawa

"Farbowane lisy" wracają do łask

09.05.2014

Gdy trener Adam Nawałka obejmował stery reprezentacji wszyscy liczyli na to, że da szansę młodym polskim piłkarzom. Niestety „Ciepły” powrócił do zwyczaju swoich poprzedników – Franciszka Smudy i Waldemara Fornalika.

Tym sposobem do naszej kadry narodowej dołączył... Thiago Cionek. Już niemłody piłkarz występujący we włoskim przeciętniaku, gdzieś na zapleczu Serie A. 28-letni obrońca Modeny dał się poznać polskim kibicom jako zawodnik Jagiellonii Białystok, której barwy reprezentował w latach 2008-2012. 

Co jednak łączy piłkarza z odległej Brazylii z naszym krajem? Ano okazało się, że pradziadkowie zawodnika, który wzrastał w południowoamerykańskim słońcu byli Polakami. Prawie trzy lata temu Cionek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformował, że otrzymał polskie obywatelstwo. Oczywiście o swoich polskich korzeniach przypomniał sonie wtedy, gdy stało się już pewne, że nie jest piłkarzem pokroju Neymara czy Kaki, a o występach w barwach „Canarinhos” nie ma co liczyć. 


Tylko co nas to obchodzi? Niestety innego zdania jest trener Adam Nawałka, który zdecydował, że Cionek jest na tyle wartościowym graczem, że warto powołać go do reprezentacji Polski i to w sytuacji, gdy o jego miejsce bije się szereg młodych chłopaków z Polski.

„Mamy Glika i Szukałę. Jeśli chodzi o trzeciego środkowego obrońcę, powinien to być młody Polak, który by się ogrywał” - powiedział portalowi Onet.pl Jan Tomaszewski. Trudno nie zgodzić się z „Człowiekiem, który powstrzymał Anglię”, a warto pamiętać, że to właśnie popularny „Tomek” był zadowolony z wyboru Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski. Głównie ze względu na wiarę w zupełnie inne podejście nowego trenera biało - czerwonych do powoływania młodych, obiecujących zawodników.

Euro 2012 i przegrane eliminacje do mundialu w Brazylii udowodniły nam, że taktyka rozdawania paszportów nie wpływa zbyt dobrze na atmosferę w drużynie, co ostatecznie nie przekłada się na dobry wynik.

Niestety porażki Smudy i Fornalika niczego nie nauczyły Nawałki. A szkoda, w końcu zapomnienie o maksymie „Historia magistra vitae est” pogrążyła już niejednego wodza. Nie tylko boiskowego...

Aleksander Majewski 

[fot. Roger Gor/picasaweb.google.com/CC/Wikimeedia Commons]


Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook