Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Farbowane lisy" wracają do łask

09.05.2014

Gdy trener Adam Nawałka obejmował stery reprezentacji wszyscy liczyli na to, że da szansę młodym polskim piłkarzom. Niestety „Ciepły” powrócił do zwyczaju swoich poprzedników – Franciszka Smudy i Waldemara Fornalika.

Tym sposobem do naszej kadry narodowej dołączył... Thiago Cionek. Już niemłody piłkarz występujący we włoskim przeciętniaku, gdzieś na zapleczu Serie A. 28-letni obrońca Modeny dał się poznać polskim kibicom jako zawodnik Jagiellonii Białystok, której barwy reprezentował w latach 2008-2012. 

Co jednak łączy piłkarza z odległej Brazylii z naszym krajem? Ano okazało się, że pradziadkowie zawodnika, który wzrastał w południowoamerykańskim słońcu byli Polakami. Prawie trzy lata temu Cionek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformował, że otrzymał polskie obywatelstwo. Oczywiście o swoich polskich korzeniach przypomniał sonie wtedy, gdy stało się już pewne, że nie jest piłkarzem pokroju Neymara czy Kaki, a o występach w barwach „Canarinhos” nie ma co liczyć. 


Tylko co nas to obchodzi? Niestety innego zdania jest trener Adam Nawałka, który zdecydował, że Cionek jest na tyle wartościowym graczem, że warto powołać go do reprezentacji Polski i to w sytuacji, gdy o jego miejsce bije się szereg młodych chłopaków z Polski.

„Mamy Glika i Szukałę. Jeśli chodzi o trzeciego środkowego obrońcę, powinien to być młody Polak, który by się ogrywał” - powiedział portalowi Onet.pl Jan Tomaszewski. Trudno nie zgodzić się z „Człowiekiem, który powstrzymał Anglię”, a warto pamiętać, że to właśnie popularny „Tomek” był zadowolony z wyboru Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski. Głównie ze względu na wiarę w zupełnie inne podejście nowego trenera biało - czerwonych do powoływania młodych, obiecujących zawodników.

Euro 2012 i przegrane eliminacje do mundialu w Brazylii udowodniły nam, że taktyka rozdawania paszportów nie wpływa zbyt dobrze na atmosferę w drużynie, co ostatecznie nie przekłada się na dobry wynik.

Niestety porażki Smudy i Fornalika niczego nie nauczyły Nawałki. A szkoda, w końcu zapomnienie o maksymie „Historia magistra vitae est” pogrążyła już niejednego wodza. Nie tylko boiskowego...

Aleksander Majewski 

[fot. Roger Gor/picasaweb.google.com/CC/Wikimeedia Commons]


Słowa kluczowe:

obywatelstwo

,

konferencja

,

Polacy

,

kraj

,

Brazylia

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook