Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: Fałszywa alternatywa Sikorskiego

20.03.2013

Minister Sikorski w sposób fałszywy przedstawia alternatywę, że albo wejdziemy do strefy euro i będziemy współdecydować, albo pozostaniemy poza strefą i będziemy na peryferiach - mówi Witold Waszczykowski, poseł PiS.

Stefczyk.info: Jak się panu podobało sejmowe wystąpienie ministra Sikorskiego? Czy zgadza się pan z tak zakreślonymi priorytetami polityki zagranicznej?
Witold Waszczykowski, poseł PiS: Nie podobało mi się. Jako klub wnioskowaliśmy o odrzucenie tej informacji w całości. To są plany zupełnie nieambitne, nieadekwatne do naszych potrzeb, które w dalszym ciągu pchają Polskę na jakąś peryferyjną pozycję i preferują polityką minimalistyczną.
My się z tym rządem różnimy w kilku kwestiach. Różnimy się w kwestii oceny polityki międzynarodowej i najbliższego otoczenia Polski. Rząd optymistycznie zakłada, że Polska ma dobrą sytuację międzynarodową. Natomiast my uważamy, że wokół Polski już od dawna mamy do czynienia z dekoniunkturą sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego. Są różne negatywne trendy, problemy w NATO, w Unii Europejskiej, wzrastająca asertywność i postępujący deficyt demokracji w Rosji.
Druga sprawa – różnimy się określeniem roli którą Polska ma odgrywać w Europie i świecie. Czy ma być to państwo wtopione w instytucje międzynarodowe i zdane na łaskę innych decydentów, czy ta rola ma być jednak aktywniejsza? Czy Polskę na to stać i czy może odgrywać rolę podmiotową, czy powinna współdecydować o części polityk instytucji, do których należy. A jeśli różnimy się co do tej roli, to różnimy się też w przypadku instrumentów jakimi tę pozycje mamy osiągnąć. Jeżeli ta pozycja będzie niska, to wiadomo, że rząd nie przewiduje żadnej szczególnej aktywności. Natomiast my uważamy, że Polska powinna użyć i swojej siły i instrumentów międzynarodowych w regionie aby tę rolę podnieść.


Minister Sikorski przekonywał, że wejście do strefy euro jest dla Polski priorytetem. Czy po całym zamieszaniu wokół Cypru, pomijając już wcześniejsze wątpliwości, te deklaracje nie powinny być nieco ostrożniejsze?
Minister Sikorski w sposób fałszywy przedstawia alternatywę, że albo wejdziemy do strefy euro i będziemy współdecydować, albo pozostaniemy poza strefą i będziemy na peryferiach. Po pierwsze przykład wejścia do strefy euro kilku państw z naszego regionu takich jak Estonia, Słowacja, Słowenia, czy w końcu właśnie Cypru, nie dowodzi, że mają one wpływ na jakiś mechanizm decyzyjny w Unii Europejskiej. Wręcz przeciwnie, mogą w tej strefie euro ucierpieć.
Natomiast są państwa spoza strefy, takie jak Wielka Brytania, czy Szwecja, które mając całe instrumentarium dyplomatyczne i pewne inne atuty – mogą odgrywać pewną rolę. A przecież szczyty budżetowe – a zwłaszcza ten ostatni – pokazały, gdzie i kto podejmuje decyzje. I że zapadają one w trójkącie: Berlin - Paryż - Londyn. A Londyn do strefy euro nie należy. Więc ta alternatywa, że albo strefa euro albo peryferia – jest fałszywa. My proponujemy inne rozwiązanie. Zamiast koncentrować się na utopii, na sztucznym utrzymywaniu strefy euro, a skupić się na polityce unijnej prowzrostowej. Trzeba zapewnić Unii wzrost, a nie krępować ją kolejnymi rygorami; restrykcjami, które prowadzą tylko i wyłącznie do oszczędności. Politykę prowzrostową można osiągnąć przez politykę rozszerzania Unii. Rozszerzania na wschód, rozszerzania na południe, proponując politykę porozumienia się z Ameryką Północną i rozważenie możliwości zawarcia transatlantyckiej strefy wolnego handlu obejmującej Europę, Stany Zjednoczone i Kanadę. Proponujemy też by taka strefa transatlantycka podjęła poważny wysiłek porozumienia się z Rosją ale na zdrowych, demokratycznych, rynkowych zasadach.


A propos Rosji – minister Sikorski zapewnił, że jego resort robi wszystko co możliwe ws. zwrotu wraku tupolewa. Z jego słów wynikała, że nie poczuwa się do odpowiedzialności za daremność tych działań. Nie za łatwo przychodzi mu to usprawiedliwienie?
Są cztery obszary w których polskie ministerstwo spraw zagranicznych mogło oddziaływać w kwestii wraku. Po pierwsze rząd w mógł zgłosić się do krajowych i zagranicznych prawników w dziedzinie prawa międzynarodowego i poprosić ich o ekspertyzy jak w takim przypadku działać. Było na to kilka dni, bo Rosja dawała margines swobody na ustalenie w jakim trybie będzie badana katastrofa. Można było też działać przez różnego rodzaju instytucje od rządowych i pozarządowych – po apele celebrytów, którzy są bardzo popularni w Rosji. Postaci takie jak Zanussi, Olbrychski i Michnik mogliby w telewizji rosyjskiej złożyć apel o zwrot tego wraku. A wreszcie można było się odwołać do arbitraży międzynarodowych. Trzeba było złożyć wnioski o zwrot mienia polskiego, państwowego, wojskowego. I wreszcie czwarty punkt – są organizacje międzynarodowe, do których należymy. Takie jak NATO, do których można było się do nich zwrócić o pomoc w wypadku śmierci prezydenta i dowódców wojskowych. Więc to nie jest tak, że my zgłaszamy się do złego adresata. Zresztą do Rosji tez apelowaliśmy. Miałem okazje być tam miesiąc temu i przedstawić nas stanowczy protest. Ale przede wszystkim trzy lata zmarnował polski rząd.

A jak się Panu spodobała górnolotna apostrofa ministra skierowana do Donalda Tuska: Panie premierze słowa danego narodowi dotrzymał pan z nawiązką! Nie za wiele patosu?
Niestety minister Sikorski jest znany z takich bon motów. Często używa ich, by szydzić z opozycji. To mu najlepiej wychodzić. Z drugiej strony potrafi formułować takie bon moty wazeliniarskie wobec swoich zwierzchników. Ale to nie zasługuje na szerszy komentarz.


not.ansa

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook