Jedynie prawda jest ciekawa


Fala upadłości już nie tylko w budownictwie

02.08.2012

W gospodarce rynkowej, upadłości są normą taką jak powstawanie nowych firm ale o kondycji gospodarki informuje ich ilość i potencjał firm, które zwracają się do sądów z takimi wnioskami. Od roku 2008 ilość upadłości w polskiej gospodarce z roku na rok rośnie i to bardzo wyraźnie. W roku 2008 było ich „tylko” 425, w roku 2009 już 673, w roku 2010 - 691, a w 2011 aż 730.

W pierwszym półroczu tego roku, sądy ogłosiły już 472 upadłości (26% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego), a specjaliści z tego zakresu (między innymi eksperci Euler Hermes) przewidują, że w całym roku będzie ich co najmniej 850.

O ile jednak w poprzednich latach upadały firmy małe i średnie, teraz upadają te wielkie. Tylko w czerwcu tego roku sądy ogłosiły upadłość 77 firm, których obroty łącznie wynoszą aż 4,4 mld zł.

Zaczęło się od upadłości giełdowej firmy DSS realizującej tzw. odcinek C autostrady A-2 ze Strykowa do Warszawy. Pociągnęła ona za sobą dwie kopalnie surowców skalnych (dolnośląską i kielecką), które niedawno nabyła od Skarbu Państwa.

Pozostawiła wielomilionowe zobowiązania i rozsierdzonych podwykonawców, którzy do niedawna blokując drogi dochodzili swoich należności w GDDKiA bo u syndyka nie mieli szans, ponieważ wartość majątku upadłej firmy jest kilkakrotnie niższa od jej zobowiązań.

Z wnioskiem o upadłość układową zwróciła się także do sądu firma POLDIM budująca autostradę A-4. Samym bankom jest ona winna ponad 100 mln zł, ma również jeszcze nie oszacowane ostatecznie zobowiązania wobec aż 6 tysięcy firm z nią współpracujących w tym kilkuset podwykonawców przy realizacji tej inwestycji.

Zupełnie niedawno warszawską giełdą wstrząsnęły wnioski o upadłość złożone przez dwie wielkie firmy giełdowe PBG i Hydrobudowa. Z podobnym wnioskiem zwróciła się także powiązana z nimi spółka Aprivia.

Wspomniane dwie firm giełdowe to potentaci na rynku budowlanym. W ostatnich latach uczestniczyły w realizacji większości inwestycji na Euro 2012 takich jak autostrady A-1, A-4, a także Stadionu Narodowego w Warszawie, stadionu PGE Arena Gdańsk i stadionu miejskiego w Poznaniu.

Sama spółka PBG miała zawarte kontrakty na inwestycje związane z Euro 2012, na kwotę około 5 mld zł netto, co pokazuje skalę potencjału wykonawczego tej firmy. Zatrudnia ona blisko 7 tysięcy pracowników i wniosek o upadłość oznacza zagrożenie istnienia takiej ilości miejsc pracy.

Z obydwoma firmami są związane setki podwykonawców i jeżeli nie uda się im odzyskać przynajmniej części należności to i one będą upadały, bądź będą likwidowane przez ich właścicieli.

Ale ostatnie tygodnie przynoszą upadłości także wielkich firm handlowych. Właśnie wczoraj sąd w Gdańsku zatwierdził po paru tygodniach upadłość układową firmy Bomi. Bomi jest spółką giełdową ma sieć delikatesów pod marką Bomi i supermarketów pod marką Rast jest również operatorem sieci sklepów franczyzowych. Prowadzi także działalność w segmencie sklepów małopowierzchniowych pod markami Sieć 34, eLDe oraz Livio.

Z kolei o wniosek o upadłość likwidacyjną złożył zarząd wielkiej spółki zajmującej się przetwarzaniem ryb Wilbo Seafood, która jest właścicielem znanego znaku towarowego „Neptun” i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie, sąd taką upadłość ogłosi.

Gwałtowny przyrost liczby upadłości i to jak na polskie warunki firm wielkich już w I połowie tego roku kiedy jeszcze na niezłym poziomie utrzymuje się zarówno popyt wewnętrzny jak i eksport, bardzo źle rokuje na II połowę tego roku.

Wtedy będziemy mieli już do czynienia z wyraźnym spowolnieniem gospodarczym i zapewne kolejnymi upadłościami w sektorze budowlanym, developerskim ale także w handlu detalicznym i hurtowym.

Jak to będzie skutkowało dla rynku pracy? Przedstawiciele resortu pracy już to wiedzą, przynajmniej 200 tysięcy bezrobotnych więcej na koniec 2012 roku.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot.PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook