Jedynie prawda jest ciekawa


Stankiewicz: Mamy zalew kłamstwa i zalew chamstwa

29.05.2012

Po spotkaniu z prof. W. Biniendą Ewa Stankiewicz udzieliła portalowi solidarni2010.pl krótkiego wywiadu.

Jesteśmy chwilę po rozmowie z profesorem Biniendą. Skomentuj, proszę, dlaczego profesor  ze Stanów Zjednoczonych przyjeżdża i na Krakowskim Przedmieściu, w tym hałasie, pod tym namiotem chce rozmawiać z garstką ludzi? Co myślisz? Jak go oceniasz jako człowieka?

-Jest normalnym człowiekiem w nienormalnej rzeczywistości w Polsce. To jest bardzo smutne, że my mamy zalew kłamstwa i zalew chamstwa, co – niestety - dotyka również profesora Biniendę.  Myślę, że nie spodziewał się takiej sytuacji, że w momencie, kiedy przedstawia naukowe wyniki, poddane  publicznie do weryfikacji (każdy naukowiec może to zweryfikować , ewentualnie podważyć),  spotyka się on z tym , co mamy od wielu lat - z inwektywami, z chamstwem, groźbami (…). W głowie się nie mieści co tu się dzieje.

Na Politechnice warszawskiej naukowcy chcieli z nim rozmawiać. To była normalna, naukowa debata. Rozszerza się pole naukowców, którzy chcą wziąć udział w tych badaniach. Ale jakie mają u nas szanse? Profesor powiedział, że nie zna terminu ”polityczna nauka”. U nas natomiast ten problem dostrzegł – upolitycznienie nauki.

-Jest to próba zdyskredytowania tego, co jest niewygodne, przymiotnikiem „polityczne”, mówi się że „ktoś uprawia politykę”. Zadziwiające, że  ktoś przedstawia wyniki badań naukowych, a dla -niektórych „światłych”- „uprawia politykę”.

Wczoraj byłaś w Sejmie( to dotyczy nico innej sprawy, ale dotyka tego, o czym mówimy, czyli  dominacji chamstwa i prostactwa nad argumentami  i rzeczową rozmową także z dziennikarzami), gdzie Zespół Parlamentarny do  Spraw Obrony Wolnych Mediów wydał oświadczenie. Jak oceniasz fakt, że tam w ogóle musiałaś być?

-Po spotkaniu  Zespołu miało miejsce posiedzenie Komisji, podczas którego było głosowane ewentualne odwołanie pana Niesiołowskiego z funkcji szefa Komisji Obrony. Oczywiście wniosek nie przeszedł, ale ja poszłam na to posiedzenie, aby sprostować jego kłamstwa, bo on – nie dość, że tamtego dnia przed Sejmem obrażał mnie uporczywie i nachalnie na oczach swoich partyjnych kolegów(…), to dalej obraża – chodzi po mediach, podważa moją wiarygodność, mówi o jakiejś agitacji ; on- członek partii, przypina mi- osobie bezpartyjnej – łatkę „polityczności”; mówi o prowokacji , kłamiąc, że chodziłam wcześniej za nim przez 15 minut. To jest kłamstwo(domagam się opublikowania nagrań z kamer przemysłowych). Chciałam zadać mu pytanie:  „czy było chociaż jedno słowo, którym go obraziłam?”. Ja go bowiem nie uraziłam ani jednym słowem. Drugi poseł- Suski, również dopuścił się kłamstwa podczas tej komisji, na której byliśmy wspólnie. Tak jak wtedy on i inni koledzy Niesiołowskiego, wziął go w obronę, tak i teraz zaświadczył kłamliwie, że ja wcześniej chodziłam za panem Niesiołowskim .  Niestety nie chcą udostępnić nagrań z kamery przemysłowej. Natomiast z nagrań ewidentnie wynika, że to jest nasz pierwszy kontakt i podczas tej krótkiej rozmowy ja nie obraziłam go ani jednym słowem, a mnie z tamtej strony spotkał cały stek różnych obelgi i inwektyw(…) .

Opublikowaliśmy na stronie wczorajsze oświadczenie posłów, którzy są członkami tej Komisji Obrony i Wolności Słowa. Są to wyłącznie posłowie i senatorowie z PiS. Widać kto stoi po stronie wolności słowa, a kto nie widzi problemu.

-Rządząca partia, która odmawia miejsca na platformie cyfrowej, czyli równego dostępu do mediów, ponad dwumilionowej rzeszy obywateli, podczas, gdy przyznaje je ….jednemu, czy w zasadzie żadnemu obywatelowi(przyznała telewizji, która w ogóle nie nadaje), to ludzie, którzy w ten sposób postępują, gwałcąc wolność słowa w Polsce, najwyraźniej nie widzą problemu, nie interesuje ich ta komisja. Przypomina mi się tutaj sytuacja z czasów, gdy robiłam film „Trzech kumpli” o Maleszce, Pyjasie i  Wildsteinie. Pytałam wówczas dawnego esbeka czy wysyłał anonimy, szkalujące Pyjasa . Odpowiadał: ”tak, oczywiście wysyłałem, pisałem anonimy”. „- Czy później szukał pan tych sprawców?”, „-No tak, wszyscy musieliśmy ich szukać”…. To jest mniej więcej taka sama sytuacja. Mamy do czynienia z ludźmi, którzy gwałcą wolość słowa, w związku z czym dlaczego oni mają wchodzić do takiej komisji?

Na koniec – co możesz powiedzieć do członków Stowarzyszenia przed Walnym Zgromadzeniem „Solidarni2010”?

-Jesteśmy, żyjemy, robimy dużo ciekawych rzeczy - dzięki wysiłkowi wielu ludzi - każdego z nas z osobna i wszystkich  razem. Warto i trzeba dalej działać, bo taka jest sytuacja w Polsce. Zapraszam wszystkich serdecznie. Przyjedźmy, spotkajmy się , podsumujmy co było dotychczas, zaplanujmy co dalej, bo jesteśmy potrzebni.

Z Ewą Stankiewicz rozmawiała Hanna Dobrowolska.

solidarni2010.pl
[fot.PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook