Jedynie prawda jest ciekawa


Kochanowska: Nie dowiedzieliśmy się dziś niczego

27.06.2013

Nie wiem, po co ta konferencja się odbyła i jakie jest jej drugie dno, bo na pewno nie informacyjne – mówi Ewa Kochanowska, wdowa po śp. Januszu Kochanowskim, po dzisiejszej konferencji prokuratury wojskowej, na której przedstawiono wyniki badań próbek pobranych na miejscu katastrofy rządowego samolotu TU 154 M.

Ewa Kochanowska, wdowa po śp. Januszu Kochanowskim uważa, iż dzisiejsza konferencja prokuratury wojskowej, na której przedstawiono wyniki badań próbek pobranych na miejscu katastrofy rządowego samolotu TU 154 M, była zupełnie bezsensowna.

Ewa Kochanowska: To, co widzę, to kompletny bezsens dzisiejszej konferencji. Otrzymaliśmy jakąś krótką konstatację, bez żadnych wyliczeń czy tabel, które moglibyśmy sprawdzić. Nie bardzo wiem, po co ta dzisiejsza konferencja się odbyła. Wyjaśnienie okoliczności śmierci mojego męża jest dla mnie najważniejszą sprawą, jestem tym bardzo zainteresowana i nie rozumiem, na jakiej podstawie prokuratorzy mogli uznać, że opinia publiczna jest tym zainteresowana bardziej niż ja.

Kontakty rodzin ofiar z prokuratorami są indywidualne, ponieważ prokuratorzy bardzo źle znoszą rodziny występujące razem. Kontakt z rodzinami jest dość niewygodny, mamy dociekliwych pełnomocników, co sprawia, że przedstawiciele prokuratury nie mogą już tak pięknie wyglądać przed kamerami. W związku z tym bardzo nie lubią się z nami spotykać. Dlatego też wybierają rozmowy indywidualne – można nas wtedy „kroić po plasterku” i szykanować każdego „według jego zasług”.

Sprawa wybuchu? To nie jest kwestią wiary. Ja jestem cały czas ciekawa wyników konkretnych badań, dowiedzenia się, co dokładnie było ich przedmiotem, jaki sprzęt został użyty do analiz, czy można przy tym sprzęcie w jakiś sposób manipulować etc. Mam ograniczone zaufanie do różnego rodzaju badań i mam do tego podstawy.

Rodziny smoleńskie są poddawane różnego rodzaju szykanom. Są rodziny oczekujące na ekshumacje, rodziny, gdzie ekshumacje przeprowadzono wbrew ich życzeniu, akta, do których nie można mieć dostępu… Prokuratorzy mają dziwny zwyczaj utajniania akt z niewiadomych przyczyn - czasem nagle nie wiadomo dlaczego niektóre dokumenty stają się tajne, czasem na dostęp do akt czekamy kilka miesięcy.

Jeżeli chodzi o dostęp do informacji, to oczywiście zawsze możemy ustawić się w długiej kolejce albo pytać pełnomocnika. Przyszłam dzisiaj na konferencję prokuratury, bo mam taki okropny charakter, że lubię sama na miejscu wszystko sprawdzić. W telewizji może zobaczyłabym tylko kawałek konferencji, może coś usłyszałabym niedokładnie, a tymczasem przyszłam, zobaczyłam i już wiem, co mam na ten temat uważać. Nie wiem, po co ta konferencja się odbyła i jakie jest jej drugie dno, bo na pewno nie informacyjne.

W celu obwieszczenia tego, co dzisiaj usłyszeliśmy, nie trzeba było zwoływać konferencji, wystarczyło wydać oświadczenie na stronach prokuratury. Jak wspominałam już wcześniej – nie dowiedzieliśmy się dzisiaj niczego nowego ani nie podano nam żadnych konkretnych danych. 


Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook