Jedynie prawda jest ciekawa


Ewa Czaczkowska o 2012 w Kościele

31.12.2012

Przesłanie do narodów Polski i Rosji oraz I Kongres Nowej Ewangelizacji to zdaniem red. Ewy Czaczkowskiej, publicystki „Rzeczpospolitej” i założycielki „Areopagu21” najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła w mijającym 2012 roku.

Przesłanie Cerkwi Rosyjskiej i Kościoła katolickiego w Polsce oraz I Kongres Nowej Ewangelizacji uważam za dwa najważniejsze kościelne wydarzenia w kraju w minionym roku. Bez wątpienia oba, choć o innym wymiarze, inicjowane na innych szczeblach kościelnej struktury, wykraczają swoim znaczeniem poza rok 2012.

Apel o pojednanie podpisany przez patriarchę Cyryla I oraz abp. Michalika otwiera drogę do pojednania przede wszystkim obu Kościołów, wiernych tych wyznań, a w dalszej perspektywie narodów. I z tego powodu, to co się stało w sierpniu w Warszawie jest nie do przeceniania. Podpisany dokument jest ważny także dlatego, że Cerkiew i Kościół określiły w nim obszary wyzwań, na których mogą współpracować, a jest nim rugowanie Boga i religii z życia społeczeństw. Jaki konkretny wymiar przybierze współpraca na tym polu - mam nadzieję przekonamy się w nowym roku.

Tym bardziej, że - co nie trudno zgadnąć - wojna cywilizacyjna na pewno będzie przybierała na sile w Polsce w nowym roku, prądy sekularyzacyjne nie osłabną, dlatego również za tak ważny uważam I Kongres Nowej Ewangelizacji, który latem odbył się w Kostrzynie nad Odrą. Myślę, że nie tylko przyszłość w Kościele należy do takich ruchów, ale przyszłość Kościoła, dlatego istotne jest ich wspieranie, wzajemne inspirowanie się pomysłami na ożywienie parafii, a poprzez nie ewangelizowanie bliższego i dalszego środowiska.

Ciekawe w minionym roku były akcje ewangelizacji: Warszawy na wiosnę i Krakowa jesienią. Myślę, że sprawa nowej ewangelizacji, której poświęcony był synod biskupów, stanie się jeszcze ważniejsza w przyszłym roku. Ożywianie laikatu w sytuacji zaostrzającego się konfliktu kulturowego jest koniecznością.

Miniony rok był trudny dla wielu mediów katolickich. I o ile Telewizja Trwam wspierana w dziesiątkach pochodów, petycji, popierana przez Episkopat, zapewne w 2013 roku otrzyma wreszcie należne jej miejsce na multipleksie, o tyle los kilku pism katolickich jest przesądzony albo niepewny. Od nowego roku przestaje wychodzić „Przegląd Powszechny”, rzadziej ukazywać się będzie „Więź”, z poważnymi kłopotami boryka się „List”. I choć zmiany są wpisane w rynek mediów, źle jest, gdy ciekawym pomysłom brak strukturalnego wsparcia albo gdy w miejsce upadających pism z tego powodu nie powstają nowe medialne inicjatywy. Wszak walka toczy się w obszarze kultury, której częścią są media.

Oczekuję, że w 2013 roku zakończą się wreszcie kościelno-rządowe rozmowy w sprawie Funduszu Kościelnego. Wprowadzenie odpisu od podatku na rzecz Kościoła będzie jednym z poważniejszych wyzwań dla struktur Kościoła.

Ewa Czaczkowska / KAI
[fot. PAP/L.Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook