Jedynie prawda jest ciekawa


Ewa Błasik: Gen. Targosz zawsze bronił mojego męża

10.08.2013

W rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, wdowa po gen. Błasiku wspomina zmarłego gen. Targosza, który był nie tylko przełożonym jej męża, ale także jego dobrym znajomym.

W tym tygodniu zmarł gen. Stanisław Targosz – były dowódca Sił Powietrznych. Był jedynym wojskowym, który do końca bronił honoru gen. Andrzeja Błasika, oskarżanego m.in. o wywoływanie presji na pilotach podczas tragicznego lądowania w Smoleńsku.

„Generał Targosz był przede wszystkim doskonałym pilotem. Wymagającym, pryncypialnym i odważnym dowódcą, nieuwikłanym w żadne rozgrywki partyjne. (…) W tzw. szkole generała Targosza nie było żadnych sentymentów, sprawdzali się w niej tylko najlepsi wojownicy przestworzy” - opisuje sylwetkę byłego dowódcy Sił Powietrznych Ewa Błasik. Podkreśla także, że gen. Targosz wychował wiele pokoleń polskich lotników, m.in. jej ś.p. Męża – gen. Błasika. 

Tragicznym wydarzeniem dla Stanisława Targosza była katastrofa pod Mirosławcem, gdzie zginęło wielu wspaniałych wojskowych. Jak przypomina Ewa Błasik, to właśnie Targosz wprowadzał do Polski amerykańskie bojowe, wielozadaniowe samoloty F-16. „W 2007 r. gen. Targosz, ustępując ze stanowiska dowódcy Sił Powietrznych, nie krył zadowolenia, że jego następcą będzie gen. Błasik, jego wychowanek. (…) Obaj cieszyli się, że już pod dowodzeniem mojego męża wdrożono do eksploatacji wszystkie zakupione dla naszych Sił Powietrznych samoloty F-16.”

Ewa Błasik wspomina, że gen. Targosz cały czas bronił honoru i umiejętności Andrzeja Błasika i pozostałych pilotów kierujących 10 kwietnia 2010 r. Tupolewem. „W naszej ostatniej, długiej rozmowie generał Targosz powiedział: to nie tak miało być, to pokolenie młodych lotników, które niespodziewanie zginęło w tych tragicznych katastrofach, powinno nas żegnać nad grobami, a nie odwrotnie.”

Stanisław Targosz także bardzo sceptycznie podchodził do ustaleń polskich śledczych w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem i za skandaliczną uważał próbę przypisania winy za to zdarzenie gen. Błasikowi. Generał nie ufał także rządzącym i nie wierzył w ich wolę wyjaśnienia przyczyn katastrofy – wiedział, że odpowiedzialność za przygotowanie wizyty spoczywała na MSZ.

„Wiedział, że Andrzej jest niewinny, że winnych trzeba szukać gdzie indziej. Wierzył, że piloci nigdy nie zachowaliby się tak, jak stwierdził raport Anodiny i Millera. Twierdził, że trzeba położyć większy nacisk na zbadanie winy po stronie rosyjskiej, bo tak naprawdę Rosjanie zostali wybieleni w obu raportach. (…) Nie wspomnę o tym, że zastanawiał go brak ponad 17 sekund w zapisie czarnej skrzynki” - mówi Ewa Błasik o spojrzeniu gen. Targosz na katastrofę Smoleńską oraz na ustalenia polskich i rosyjskich śledczych. Wdowa po Andrzeju Błasiku podkreśla, że gen. Targosz oczekiwał, że rosyjscy kontrolerzy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za podawanie błędnych danych. Jak mówi Ewa Błasik, zdaniem ś.p. generała dochodzenie do prawdy o 10 kwietnia 2010 r. wyglądałoby inaczej gdyby Polacy nie przekazali śledztwa Rosjanom. 

mc,"Nasz Dziennik"

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook