Jedynie prawda jest ciekawa


Ewa Błasik: Gen. Targosz zawsze bronił mojego męża

10.08.2013

W rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, wdowa po gen. Błasiku wspomina zmarłego gen. Targosza, który był nie tylko przełożonym jej męża, ale także jego dobrym znajomym.

W tym tygodniu zmarł gen. Stanisław Targosz – były dowódca Sił Powietrznych. Był jedynym wojskowym, który do końca bronił honoru gen. Andrzeja Błasika, oskarżanego m.in. o wywoływanie presji na pilotach podczas tragicznego lądowania w Smoleńsku.

„Generał Targosz był przede wszystkim doskonałym pilotem. Wymagającym, pryncypialnym i odważnym dowódcą, nieuwikłanym w żadne rozgrywki partyjne. (…) W tzw. szkole generała Targosza nie było żadnych sentymentów, sprawdzali się w niej tylko najlepsi wojownicy przestworzy” - opisuje sylwetkę byłego dowódcy Sił Powietrznych Ewa Błasik. Podkreśla także, że gen. Targosz wychował wiele pokoleń polskich lotników, m.in. jej ś.p. Męża – gen. Błasika. 

Tragicznym wydarzeniem dla Stanisława Targosza była katastrofa pod Mirosławcem, gdzie zginęło wielu wspaniałych wojskowych. Jak przypomina Ewa Błasik, to właśnie Targosz wprowadzał do Polski amerykańskie bojowe, wielozadaniowe samoloty F-16. „W 2007 r. gen. Targosz, ustępując ze stanowiska dowódcy Sił Powietrznych, nie krył zadowolenia, że jego następcą będzie gen. Błasik, jego wychowanek. (…) Obaj cieszyli się, że już pod dowodzeniem mojego męża wdrożono do eksploatacji wszystkie zakupione dla naszych Sił Powietrznych samoloty F-16.”

Ewa Błasik wspomina, że gen. Targosz cały czas bronił honoru i umiejętności Andrzeja Błasika i pozostałych pilotów kierujących 10 kwietnia 2010 r. Tupolewem. „W naszej ostatniej, długiej rozmowie generał Targosz powiedział: to nie tak miało być, to pokolenie młodych lotników, które niespodziewanie zginęło w tych tragicznych katastrofach, powinno nas żegnać nad grobami, a nie odwrotnie.”

Stanisław Targosz także bardzo sceptycznie podchodził do ustaleń polskich śledczych w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem i za skandaliczną uważał próbę przypisania winy za to zdarzenie gen. Błasikowi. Generał nie ufał także rządzącym i nie wierzył w ich wolę wyjaśnienia przyczyn katastrofy – wiedział, że odpowiedzialność za przygotowanie wizyty spoczywała na MSZ.

„Wiedział, że Andrzej jest niewinny, że winnych trzeba szukać gdzie indziej. Wierzył, że piloci nigdy nie zachowaliby się tak, jak stwierdził raport Anodiny i Millera. Twierdził, że trzeba położyć większy nacisk na zbadanie winy po stronie rosyjskiej, bo tak naprawdę Rosjanie zostali wybieleni w obu raportach. (…) Nie wspomnę o tym, że zastanawiał go brak ponad 17 sekund w zapisie czarnej skrzynki” - mówi Ewa Błasik o spojrzeniu gen. Targosz na katastrofę Smoleńską oraz na ustalenia polskich i rosyjskich śledczych. Wdowa po Andrzeju Błasiku podkreśla, że gen. Targosz oczekiwał, że rosyjscy kontrolerzy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za podawanie błędnych danych. Jak mówi Ewa Błasik, zdaniem ś.p. generała dochodzenie do prawdy o 10 kwietnia 2010 r. wyglądałoby inaczej gdyby Polacy nie przekazali śledztwa Rosjanom. 

mc,"Nasz Dziennik"

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook