Jedynie prawda jest ciekawa


Europoseł PiS z pytaniem do premiera

15.07.2013

Premier Donald Tusk spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso w czwartek. Ryszard Czarnecki zwraca się do premiera Tuska czy premier postawił Barroso fundamentalne pytania odnośnie relacji Polski z UE.

Czarnecki na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie pytał: "Czy spotkanie premiera Donalda Franciszka Tuska i przewodniczącego Jose Manuela Durao Barroso ograniczyło się tylko do tzw. misia, uściskania się i przedstawienia jakichś banałów na konferencji nazwanej "Nowa narracja dla Europy"? Czy premier postawił przewodniczącemu KE kilka fundamentalnych pytań odnośnie bieżących relacji Polski z UE?".

Europoseł chciałby się dowiedzieć, czy Donald Tusk przedstawił szefowi KE "kwestię zagwarantowania, że fundusze europejskie dla Polski nie ucierpią z powodu unijnej dziury budżetowej".

Jak przypomniał Czarnecki, prezydencja irlandzka ustaliła, iż "7 mld euro unijnej dziury budżetowej zostanie pokryte przez państwa członkowskie UE, głównie płatników netto. (...) Pozostaje 3,7 mld euro i jeśli te pieniądze nie zostaną wpłacone, wówczas będą automatycznie pobrane z dwóch programów finansowych, fundamentalnych dla Polski - Wspólnej Polityki Rolnej i Funduszu Spójności" - zaznaczył europoseł.

Czarnecki chce też wiedzieć czy szef polskiego rządu rozmawiał z Barroso o kompromisie między Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską i Radą UE, który m.in. zakłada przyspieszenie wypłaty środków na poprawę sytuacji młodzieży na rynku pracy.

"Czy premier Tusk przedstawił przewodniczącemu Barroso jakiekolwiek propozycje, które wychodzą poza pewne standardy, jak program Erasmus czy Comenius? Czy przedstawił szefowi KE propozycje, które by spowodowały, że absolwenci Erasmusa czy inni Polacy, szukający szczęścia poza granicami kraju będą mieli po co do Polski wracać?" - pytał eurodeputowany PiS.

Porozumienie w sprawie budżetu zakłada postulowane przez PE przyspieszenie wydatków na cele związane z poprawą sytuacji młodzieży na rynku pracy, a także z badaniami naukowymi, wsparciem młodzieży (w tym programu Erasmus) oraz wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw.

Czarnecki podkreślił, że są to sprawy, które "mają daleko idące następstwa finansowe i społeczne. (...) Dla polskiej przyszłości są absolutnie fundamentalne" - ocenił.

Szef Komisji Europejskiej odwiedził Warszawę w czwartek. Spotkał się m.in. z premierem Tuskiem i prezydentem Bronisławem Komorowskim. Tusk i Barroso wzięli też udział w inauguracji międzynarodowej konferencji poświęconej przyszłości Europy, zorganizowanej pod hasłem "Nowa Narracja dla Europy".

mc,PAP
[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook