Jedynie prawda jest ciekawa


Europoseł PiS z pytaniem do premiera

15.07.2013

Premier Donald Tusk spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso w czwartek. Ryszard Czarnecki zwraca się do premiera Tuska czy premier postawił Barroso fundamentalne pytania odnośnie relacji Polski z UE.

Czarnecki na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie pytał: "Czy spotkanie premiera Donalda Franciszka Tuska i przewodniczącego Jose Manuela Durao Barroso ograniczyło się tylko do tzw. misia, uściskania się i przedstawienia jakichś banałów na konferencji nazwanej "Nowa narracja dla Europy"? Czy premier postawił przewodniczącemu KE kilka fundamentalnych pytań odnośnie bieżących relacji Polski z UE?".

Europoseł chciałby się dowiedzieć, czy Donald Tusk przedstawił szefowi KE "kwestię zagwarantowania, że fundusze europejskie dla Polski nie ucierpią z powodu unijnej dziury budżetowej".

Jak przypomniał Czarnecki, prezydencja irlandzka ustaliła, iż "7 mld euro unijnej dziury budżetowej zostanie pokryte przez państwa członkowskie UE, głównie płatników netto. (...) Pozostaje 3,7 mld euro i jeśli te pieniądze nie zostaną wpłacone, wówczas będą automatycznie pobrane z dwóch programów finansowych, fundamentalnych dla Polski - Wspólnej Polityki Rolnej i Funduszu Spójności" - zaznaczył europoseł.

Czarnecki chce też wiedzieć czy szef polskiego rządu rozmawiał z Barroso o kompromisie między Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską i Radą UE, który m.in. zakłada przyspieszenie wypłaty środków na poprawę sytuacji młodzieży na rynku pracy.

"Czy premier Tusk przedstawił przewodniczącemu Barroso jakiekolwiek propozycje, które wychodzą poza pewne standardy, jak program Erasmus czy Comenius? Czy przedstawił szefowi KE propozycje, które by spowodowały, że absolwenci Erasmusa czy inni Polacy, szukający szczęścia poza granicami kraju będą mieli po co do Polski wracać?" - pytał eurodeputowany PiS.

Porozumienie w sprawie budżetu zakłada postulowane przez PE przyspieszenie wydatków na cele związane z poprawą sytuacji młodzieży na rynku pracy, a także z badaniami naukowymi, wsparciem młodzieży (w tym programu Erasmus) oraz wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw.

Czarnecki podkreślił, że są to sprawy, które "mają daleko idące następstwa finansowe i społeczne. (...) Dla polskiej przyszłości są absolutnie fundamentalne" - ocenił.

Szef Komisji Europejskiej odwiedził Warszawę w czwartek. Spotkał się m.in. z premierem Tuskiem i prezydentem Bronisławem Komorowskim. Tusk i Barroso wzięli też udział w inauguracji międzynarodowej konferencji poświęconej przyszłości Europy, zorganizowanej pod hasłem "Nowa Narracja dla Europy".

mc,PAP
[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook