Jedynie prawda jest ciekawa


Eurodeputowani o umowie z Gazpromem

06.11.2012

Polscy eurodeputowani ocenili, że obniżka cen gazu w skutek porozumienia PGNiG z Gazpromem to ważna wiadomość dla polskich konsumentów, ale nie zmienia zasadniczej problematycznej kwestii, jaką jest uzależnienie cen gazu od cen ropy w kontrakcie z Gazpromem.

PGNiG poinformował we wtorek, że podpisał z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, który zmienia warunki cenowe na dostawy gazu do Polski. Uzgodniona nowa formuła cenowa zawiera zarówno elementy oparte na notowaniach produktów ropopochodnych, jak i notowaniach rynkowych gazu. Prezes PGNiG

Grażyna Piotrowska-Oliwa zapowiedziała niższe ceny gazu od 1 stycznia 2013 r. Według niej obniżka cen gazu od Gazpromu jest wyższa niż 10 proc. 

Zdaniem europosła Konrada Szymańskiego (PiS) porozumienie PGNiG i Gazpromu ws. niższych cen za gaz pokazuje, że "warto wywierać presję polityczną i gospodarczą, bo to przynosi skutki dla odbiorców gazu". Odniósł się w ten sposób do uruchomionego we wrześniu przez Komisję Europejską dochodzenia antymonopolowego wobec Gazpromu oraz rozpoczętej w listopadzie ubiegłego roku przez PGNiG procedury arbitrażu w sporze z Gazpromem o ceny importowanego z Rosji surowca. 

"Gazprom ugiął się w związku z ryzykiem przegranej w arbitrażu w Sztokholmie. Do Gazpromu dotarło też to, co KE sądzi o jego działaniach w Europie" - powiedział Szymański. Europoseł zauważył jednocześnie, że wtorkowe porozumienie nie rozwiązuje problemu indeksowania cen gazu ceną ropy (np. ceny ropy rosną w związku z np. konfliktami politycznymi), "co jest strategicznym problemem w UE".

"Nie rozwiązuje też sprawy podejrzeń wobec Gazpromu związanych nie tylko z zawyżaniem cen, ale także blokowaniem dostępu do infrastruktury" - zaznaczył Szymański. Wyraził jednak nadzieję, że kwestia ta zostanie rozwiązana w przyszłości, jeśli Gazprom "będzie pod presją KE, by uzdrawiać kontrakty w naszej części Europy".   

Także europosłanka Lena Kolarska-Bobińska (PO) uważa, że porozumienie z Gazpromem to "ważna dla konsumentów zmiana, ale nie zmienia zrębów sytuacji", m.in. dlatego, że "umowa dalej opiera ceny gazu o ceny ropy". "To ważne, ale doraźne działanie" - oceniła. Ponadto zauważyła, że "Gazprom nadal pozostaje kluczowym dostawcą i dalej musimy działać, żeby się uniezależnić" od dostaw gazu wyłącznie z Rosji. 

"Mam nadzieję, że ten krok (porozumienie - PAP) nie zmieni poparcia, jakiego Polska udzieliła KE w dochodzeniu antymonopolowym (wobec Gazpromu - PAP). Nie powinniśmy się cofnąć ani o krok" - podkreśliła Kolarska-Bobińska. Dodała, że Polska musi uważać, by "nie pójść w węgierską stronę, że

za pewną obniżkę dokonuje się dużo większych ustępstw geopolitycznych". Odniosła się w ten sposób do niedawnego przystąpienia Węgier "wbrew Europie" do rosyjskiego projektu gazociągu South Stream, który jest postrzegany jako konkurencja wobec unijnych planów sprowadzenia do Europy gazu ze złóż kaspijskich, by uniezależnić się od Rosji.

W tym kontekście Kolarska-Bobińska odniosła się do wtorkowych doniesień Reutersa, że PGNiG miał po porozumieniu ws. cen gazu zaoferować Gazpromowi udział w budowie elektrowni gazowej w Polsce.

"Trzeba byłoby w takiej sytuacji sprawdzić, czy Gazprom może być jednocześnie dostawcą gazu i inwestorem" - powiedziała europosłanka, odwołując się do postanowień trzeciego pakietu energetycznego UE liberalizującego unijny rynek energii.

PAP/run

fot. PAP/Jakub Kamiński

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook