Jedynie prawda jest ciekawa


Eugenika coraz bliżej. Chińczycy zabawili się w Pana Boga

10.03.2017

Wczoraj, kiedy oczy wszystkich polskich mediów były zwrócone w kierunku Brukseli, a politycy wszystkich opcji prześcigali się w komentarzach dotyczących reelekcji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej, niemal niezauważona pozostała informacja, która dla losów wszystkich ludzi może mieć o wiele większe znaczenie.

Jak podało brytyjskie czasopismo naukowe „New Scientist”, chińscy naukowcy opublikowali wyniki badań, w których dowodzą, że udało im się, wykorzystując technikę edycji genów CRPSPR, „skorygować” wadliwy gen ludzkiego embrionu. Choć tego typu próby były już podejmowane wcześniej, „innowacyjność” Chińczyków polega na tym, że jako pierwsi zdecydowali się dokonać tego na embrionie zdolnym do życia. To przekroczenie kolejnej etycznej granicy i wejście na drogę, z której nie będzie już odwrotu.

Chociaż specjaliści zajmujący się inżynierią genetyczną podkreślają, że tego typu badania mają służyć wyłącznie dobru ludzi, eliminowaniu chorób genetycznych już na etapie życia płodowego, to nie podlega najmniejszym wątpliwościom fakt, że to kolejny krok w kierunku eugeniki i zabawa w Pana Boga, która musi skończyć się tragicznie.

Dziennikarze „New Scientist” nie mają wątpliwości, że chińscy naukowcy wkrótce znajdą naśladowców. Tym bardziej, że profesorzy z Amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk już dopuścili możliwość „edycji embrionów” w przypadku, gdyby okazało się, że oboje rodzice mają wadliwy gen, który sprawia, że poczęte dziecko nie może urodzić się zdrowe.

Nie wątpię, że znajdą się rodzice, którzy skorzystają z takich możliwości. Nie nam ich oceniać, to kwestia ich sumień i wyborów, nierzadko trudnych. Wyborów, których jednak można byłoby uniknąć, gdybyśmy przestali manipulować przy genomach i dali wolną rękę Bogu i Naturze. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że klauzula, na którą dziś powołują się amerykańscy genetycy, z biegiem lat będzie rozszerzana, aż w końcu dojdziemy do momentu, w którym za pomocą „edytora” genetycznego, będziemy „produkować” dzieci, w sposób, w jaki tworzy się postacie w grach komputerowych.

Jeżeli to szaleństwo się nie skończy, za kilkanaście lat, jakaś kanclerz dużego europejskiego kraju nie będzie musiała zwoływać zjazdów wybierających jakiegoś marionetkowego przewodniczącego jakiejś marionetkowej instytucji – ona go sobie po prostu urodzi. Albo wydrukuje. Drukarką 3D. 

Piotr Filipczyk

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook