Jedynie prawda jest ciekawa


Etyczne zyski - czy biznesmen może być zbawiony?

18.07.2012

Czym jest etyka w biznesie. Czy biznes finansowy może być etyczny? Czy w finansach jest miejsce na etykę? Czym jest etyczne inwestowanie - na te pytania starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy jednej z sesji konferencji WOCCU w sali filfarmonii na gdańskiej Ołowiance. Temat ważny więc prelekcji i dyskusji przysłuchiwało się kilkuset delegatów.

Etyka to też budowanie marki. Ważny element odróżnienia się od konkurencji.
- Współpraca, zmieność strategii i działania, bo to religie zajmują się sprawami wieczności oraz odróżnienie się od konkurencji może zdecydować o sukcesie - podsumował swoje wystąpienie na WOCCU Wiktor Kamiński, wiceprezes  Krajowej SKOK i dodał, że 91 procent członków kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce identyfikuje się i ocenia pozytywnie działania SKOK, a marka jest rozpoznawalna przez trzech na czterech Polaków.

Imię patrona największej z kas Franciszka Stefczyka też zobowiązuje. Ten społeczny działacz z Galicji jest bowiem kandydatem na ołtarze. Jego proces beatyfikacyjny jest w toku i być może przypadnie kasie w udziale zaszczyt dodania w nazwie "błogosławionego" Franciszka Stefczyka. Kasy w Polsce w pierwszej fazie rozwoju działały przy zakładach pracy i korzystały ze wsparcia parafii.

Każde z walnych zgromadzeń Rady dyrektorów WOCCU otwiera zaś modlitwa św. Franciszka. Tym razem zaszczyt jej odmówienia przypadł senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu, prezesowi Krajowej SKOK i wicperzewodniczącemu WOCCU.

O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju,
Abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść;
Wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda;
Jedność tam, gdzie panuje zwątpienie;
Nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz;
Światło tam, gdzie panuje mrok;
Radość tam, gdzie panuje smutek. 

Jak jednak te słowa przenieść na dzisiejszy grunt rywalizacji o wpływy, o pieniądze, w końcu o władzę? Właścicielami kas są ich członkowie. To oni tworzą tą opartą na współdziałaniu instytucję. I robią to skutecznie.
- Nikt z członków SKOK nie stracił w kasach ani złotówki - przekonuje Grzegorz Bierecki.
O innych instytucjach tego powiedzieć nie można. Stąd i używany w kampanii promocyjnej zwrot: Nie wińcie nas za kryzys.

Na zasadach etyki chrześcijańskiej zbudowany został Fundusz Inwestycyjny Etyczny dizłający jako fundusz otwarty TFI SKOK. Fundusz wystartował pod koniec 2008 roku. Okazuje się bowiem z doświadczeń rynków, że tzw. fundusze etyczne minimalizują ryzyko. Prowadzona jest w nich bowiem "selekcja aktywów". Kryteria doboru aktywów zwiększają odporność funduszu etycznego na sytuacje kryzysowe. Na ten aspekt zwracał uwagę podczas konferencji WOCCU Leszek Dudzin, wiceprezes TFI SKOK.
- Najprostszą drogą jest wyeliminowanie firm stosujących praktyki nieetyczne. Po tej wstępnej selekcji przychodzi kolej na wyłonienie firm, w które warto inwestować i które stosują się do zasad etyki - wskazuje Dudzin.
Wtórował mu przy tym Paolo Sardi, dyrektor zarządzający ECP International SA z grupy ECPI. Ta wyspecjalizoana instytucja zajmuje się bowiem m.in. ratingiem społecznym, czyli badaniem wpływu aspektów pozafinansowych na biznes.
- Jak ryzyko finansowe godzić z polityką społeczną? - zastanawiał się Sardi i miał receoptę: gromadzenie informacji o firmach, by lepiej zarządzać portfelami finansowymi. To idea ESG (environmental, social and governance), czyli odpowiedzialne finansowanie. Ta zasada wyklucza kreatywną księgowość, a promuje przejrzyste zasady księgowania, wyklucza inwestycje w handel uzbrojeniem, w przemysł tytoniowy, w hazard i show business.

Warto przy tym pamiętać, że gospodarka rynkowa ma swój początek w doktrynie chrześcijańskiej. Dzisiaj jednak przypomina tę rodem z powieści   Karola   Dickensa i "Ziemi Obiecanej" Władysława Reymonta. Czystych zasad brak, nie działa niewidzialna, a mityczna ręka rynku.
Twórcy gospodarnej Europy, średniowieczni zakonnicy w niebiosach plują sobie w brody, a ci z zakonów rycerskich chętnie dobyliby mieczy. Bez średniowiecznych   zakonów, bez templariuszy (wynaleźli n.p. konta i czeki), nie byłoby dzisiejszych banków; bez chórów kościelnych i parafialnych stowarzyszeń z trudem pączkowałaby samorządność.

Korupcja, kreatywna księgowość, łamanie umów, kradzież wartości intelektualnych to nadal rejestr grzechów głównych rodzimego kapitalizmu. Z tym wyzwaniem musi się mierzyć ktoś kto promuje etyczny biznes. 

Antidotum na dyktat i wynaturzenie bogactwa jest uznanie siły dobra. Papież Jan Paweł II w encyklice "Centesimus annus" z 1991r. zauważył, że własność prywatna i przedsiębiorczość są elementem definicji człowieka, a poczucie własności afirmuje i czyni z człowieka nie petenta, a pana samego siebie.  
- Człowiek pozbawiony wszystkiego, co mógłby nazwać swoim oraz możliwości  zarabiania na życie dzięki własnej przedsiębiorczości, staje się zależny od machiny społecznej i od tych, którzy sprawują nad nim kontrolę, a to znacznie utrudnia mu zrozumienie swej godności jako osoby i zamyka drogę do tworzenia autentycznej ludzkiej wspólnoty napisał Jan Paweł II.  

Nie ma więc racji bytu w klasycznym ujęciu kapitalizmu chory system korupcji. Jak zatem nie stać się niewolnikiem systemu i nie popaść w uzależnienie od korporacji i dyktatu finansjery? To arcytrudne, gdy nie sprzyja powolna dyktatowi zewnętrznemu, łasa na zyski kasta urzędniczo-administracyjna, eliminująca krnąbrnych. Recepta jest prosta - stowarzyszenia, czy to w formie związków, spółdzielni, czy społecznych stowarzyszeń.
 
Artur S. Górski

Czytaj też: W Gdańsku WOCCU łączy ludzi z całego świata

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook